Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyrobit domácí svíčky | postup

Jak vyrobit domácí svíčky | postup

Jak vyrobit domácí svíčky | postup. Svíčky jsou příjemným dekoračním prvkem, který vytváří intimní atmosféru. Svíčky můžete zakoupit v různých barvách, tvarech, vůních a atypických provedeních. Svíčku přesně podle vašich představ si můžete vytvořit sami, v klidu a pohodlí vašeho domova. Není to nic složitého. Jak na to vám poradí následující řádky.

1

Druhy svíček

Svíčky dělíme podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Svíčky mohou být vyrobeny z těchto základních látek:

  • parafínového vosku
  • gelu
  • včelího vosku
  • ze směsi výše uvedených látek
2

Gelové svíčky

Co je potřeba:

gel, knot, nádoba, formičky, dekorace (různé mušle, kamínky apod.)

3

Gelové svíčky – výroba

Gel pro výrobu gelových svíček zakoupíte ve specializovaných obchodech, v některých případech je k dostání v klasických květinářstvích, drogeriích nebo prodejnách barvy-laky. Nechte vodu v hrnci ohřát. Dávejte pozor, aby voda nevařila. Pokud položíte gel do vařící vody, hrozí riziko, že se vám v něm utvoří nehezky vypadající vzduchové bublinky. Nechte tedy vodu zavařit, ale nenechte ji dojít do bodu varu. Do parní lázně položte nádobu s gelem a nechte gel rozpustit. Poté do předem připravených formiček (skleněných, keramických, různé sklenice, nádoby), ve kterých máte pevně uchycen knot (který je samozřejmě delší a přesahuje hranu nádoby) pomalu nalévejte rozpuštěný gel. Směs gelu můžete doplnit různými dekoračními prvky, jako jsou ozdobné kamínky, mušličky apod.

4

Parafínové svíčky

Co je potřeba:

tuhý parafín, knot, vysoká plechovka, hrnec, alobal, vonný olej nebo parfém, bylinky, dekorace (různé mušle, kamínky apod.)

5

Parafínové vonné svíčky – výroba

Postup č. 1

V hrnci ohřejte vodu tak, aby dosáhla bodu varu. Do vroucí vody postavte vysokou plechovku, do které umístěte parafín rozlámaný na větší kousky. Počkejte, až se parafín rozpustí a poté do něj nasypte bylinky podle svého uvážení, místo bylinek můžete přidat vonný olej nebo parfém. Jakmile se vám tyto ingredience v parafínu rozpustí a uvolní do parafínu vonné esence, vezměte knot a začněte jej namáčet do parafínu. Vždy vyndejte knot obalený parafínem, nechte jej ztuhnout a postup opakujte tak dlouho, dokud nezískáte požadovanou šířku svíčky. Získaný tvar posléze ořežte do požadovaného tvaru.

6

Postup č. 2

Při výrobě vonných parafínových svíček můžete postupovat i zcela jiným způsobem. Opět ohřejte vodu, nikoli na bod varu, umístěte do hrnce vysokou plechovku a nechejte v ní rozpustit parafín rozlámaný na větší kousky. Mezitím si vytvarujte pomocí alobalu tvar vámi vybrané sklenice nebo nádoby. Použijte několik vrstev alobalu, aby vaše provizorní alobalová nádoba byla stabilní a hlavně nepropustná. Do alobalu pomalu nalijte trochu parafínu, do středu umístěte knot a držte jej tak dlouho, dokud parafín neztuhne. Poté na vrstvu nasypte bylinky, nalijte vonný olej nebo parfém a na ně nalijte další vrstvu parafínu. Počkejte, až parafín ztuhne a proložte ho další vrstvou, ať už bylinek, oleje parfému nebo dekorativních prvků. Takto můžete prostřídat několik vrstev. Nechcete-li ztrácet čas, pak bylinky, vonné oleje nebo parfém nalijte do parafínu rovnou při jeho rozpouštění. A při nalívání do alobalové formy jej prokládejte pouze vrstvami dekorativních prvků. Počkejte, až parafín ztuhne a poté z něj sundejte alobal.

7

Svíčky ze včelího vosku

Co je potřeba:

pláta včelího vosku, knot, nůžky, formičky na vánoční cukroví, fén

8

Svíčky ze včelího vosku – výroba

Odměřte si délku knotu tak, aby byl o něco delší než plát vosku. Plát vosku nahřejte fénem tak, aby nebyl příliš tvrdý a zároveň, aby se nám neroztekl. Plát nahřejte tak, aby se dal ohýbat a dalo se s ním pracovat. Knot ohněte přes vrchní hranu voskového plátu. Plát kolem knotu ohněte. Vzniklý váleček můžete ponechat tak nebo jej můžete ozdobit kamínky, skořicí, plátky sušeného ovoce. Můžete jej dozdobit pomocí jinak barevných voskových platů, které pomocí fénu nahřejte a vymodelujte do požadovaného tvaru.

9

Barvení svíček

Svíčky si můžete nabarvit podle vlastních představ. Svíčku můžete obarvit tím, že ji namočíte celou do cerezinu nebo liholaku (lépe na vosku drží a nerozmazává se), přímo na svíčky můžete malovat temperovými barvami.

Tipy

Nádobu, kterou chcete použít pro výrobu gelové svíčky, si před jejím použitím nahřejte v troubě nebo mikrovlnce na 60 °C. Předejdete tak tvorbě malých a nevzhledných vzduchových bublinek.

Varování

  • Svíčku nikdy nenechávejte zapálenou v místnosti bez dozoru. I svíčky v kovových kalíšcích raději pokládejte na keramické nebo skleněné tácky a podložky.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Venca
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup
Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup
Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup. Existuje skupina lidí, která svíčky příliš nemusí a druhá skupina, která je doslova miluje. Gelová svíčka je s…
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené | rady a tipy. Dovolená s sebou přináší odpočinek, nové zážitky a pozitivní energii. Domov a jeho atmosf…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.