Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vysadit kontejnerovaný keř | rady

28. Březen 2023
Jak vysadit kontejnerovaný keř | rady

Jak vysadit kontejnerovaný keř | rady. Kontejnerovaný keř je taková rostlina, která je pěstovaná v kontejneru, tedy jakékoliv nádobě od pevných hrnků přes květináče po plastové kelímky. K dostání je v zahradnictví ve dvou podobách: jako prostokořenný nebo s kořenovým balem. Rozdíl je prostý. Zatímco keř s kořenovým balem má v nádobě zabalené kořeny do jakéhosi obalu, prostokořenný keř je obalené nemá a roste volně v nádobě. Správné vysazování se pak částečně liší u obou typů keřů. Přečtěte si, jak takový keř správně vysadit na vaší zahradu.

1

Připravte si povrch

Půdu je nejlepší si připravit na podzim nebo na konci léta tím, že vyplejete místo, kam plánujete keřít zasadit. Poté je nutné vykopat jámu asi dvakrát větší, než je samotný kontejner. Kořenový bal se musí do jámy vejít celý, stejně jako u prostokořenného keře je důležité, aby všechny kořeny mohly být v půdě rozprostřeny. Půdu v jámě i půdu, kterou poté přihrnete ke keříku, prohnojte.

2

Vyjměte keř z kontejneru

Nejvhodnější je asi přidržet si povrch hlíny v kontejneru a rostlinu pomalu vyklopit do dlaní. Keř umístěte do připravené jámy.

3

Pomozte si hůlkou

Když položíte hůlku přes jámu, snadno zjistíte, jestli je úroveň půdy stejně vysoko, jako byla předtím. Díky tomu poznáte, jestli ještě přidat prohnojenou hlínu pod keř nebo jestli spíše odebrat. Účelem je, aby byl keř zasazený v úrovni půdy.

4

Přidejte hlínu

Jakmile si jste jistí výškou, v jaké kontejnerovaný keř v jámě „sedí“, můžete pomalu přisypávat prohnojenou hlínu. Postupně ji přitlačujte, abyste zabránili vzduchovým kapsám a pozdějšímu klesnutí hlíny. Nakonec hlínu kolem nohama opatrně přišlápneme, aby byla dokonale stlačená.

5

Upravte keřík

Dobré je odstranit nemocné nebo poškozené části keříku. Také velmi dlouhé nebo nepravidelně rostoucí výhony kazí celkovou vyváženost keříku.

6

Důkladně zalijte

Po zalití keře ho můžete přikrýt mulčem (jakýmkoliv organickým materiálem), aby se u keříku držela dlouho vláha a zabránilo se růstu většiny plevelů.

Tipy

Nejvhodnější období na výsadbu kontejnerovaného keře je podzim nebo jaro. Na podzim je půda ještě teplá a keř se může dobře zakořenit. Na výsadbu je ale vhodná jen mírná zima, kořeny logicky nerostou v zamrzlém povrchu a mráz je může zcela zničit. Na jaře se nemusí keřík uchytit kvůli případným obdobím sucha.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady. Sněženka je jednou z nejoblíbenějších prvních jarních rostlin. Je otužilá, dokáže prorazit i vrstvu sněhu a vykvést. I k…
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek | rady a tipy. Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která sice roste i ve volné přírodě, neměla by se však trhat ve v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.