Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vytvořit pdf soubor | postup

Jak vytvořit pdf soubor | postup

Jak vytvořit pdf soubor | postup. Každý z nás se už určitě setkal se souborem typu pdf (Portable Document Format). Tento formát si již v době svého vzniku vzal za úkol nahradit papír jeho elektronickou podobou. Výhodou papíru je, že na něm vytištěný obsah je čitelný pro každého, nezávisle na technických prostředcích, jimiž disponuje. Pokud ale dostaneme informace elektronicky, tedy ve formátu nějaké aplikace, potom k jeho přečtení potřebujeme buď stejný program nebo nějaký prohlížeč, který umí daný formát zobrazit (např. Adobe Reader). A stejně snadné je takový soubor z jakékoliv aplikace vytvořit - pomocí virtuální tiskárny.

Co je potřeba

Operační systém Windows

1

Ze stránek, věnujících se volně šiřitelnému softwaru (např. Slunečnice.cz) si stáhněte instalační soubor pro program PDFCreator. PDFCreator je open source program, který vám umožní vytvářet PDF dokumenty a také dokumenty v PostScriptu, EPS či různých obrázkových formátech (JPEG, TIFF, PNG aj.).

2

Instalace PDFCreatoru je jednoduchá a intuitivní. PDFCreator obsahuje i českou lokalizaci. Pokud se aplikace v českém rozhraní nespustí automaticky, můžete ji aktivovat v nastavení pomocí volby language - čeština.

3

Po instalaci se vám mezi nainstalovanými tiskárnami objeví nová, nazvaná PDFCreator.

4

Potom už jenom stačí z jakékoliv aplikace při volbě Tisk zvolit jako tiskárnu PDFCreator. Otevře se vám rozhraní, kde je možné nastavit, jak se má tiskový soubor jmenovat. Dále je možné nastavit, zda bude ihned po vytisknutí otevřen v aplikaci, kterou máte pro prohlížení PDF souborů nastavenou, nebo jen uložen na předem definované místo ve vašem počítači.

5

Takto vytvořené soubory je možné prohlížet, samozřejmě tisknout do papírové podoby, popřípadě odesílat e-mailem.

Tipy

Stejného výsledku pro textové a tabulkové soubory dosáhneme použitím kancelářského balíku OpenOffice, u kterého je export do PDF formátu standardní funkcí.

Autor: Martin007
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se vaří káva v džezvě
Jak se vaří káva v džezvě
Jak se vaří káva v džezvě | rady a tipy. Ráno nasypeme poslepu do šálku trochu mleté kávy, zalijeme ji vroucí vodou z rychlovarné konvice a je hotovo.…
Jak vařit špenát | rady
Jak vařit špenát | rady
Jak vařit špenát | rady. Nejprve byl jen listový špenát od zahradníka. Pak zase pouze zmrazené kostky špenátového protlaku ze „sámošky“. V současné do…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.