Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vytvořit trávník položením drnu

21. Duben 2022
Jak vytvořit trávník položením drnu

Pokládání drnu je jednou z variant založení trávníku. Je to jedna z dražších metod, ale má i četné výhody. Nejenže přinese okamžitý efekt, plocha, kterou jste chtěli mít zelenou, je zelená okamžitě, ale trávník můžete začít používat už během dvou až tří měsíců. Drny se prodávají v mnoha provedeních podle toho, v jakých klimatických pomínkách vaše zahrada leží a k jakým účelům budete trávník používat.

1

vyberte si typ

Prvním úkolem je vybrat si typ trávníkového drnu, který se do vaší zahrady nejlépe hodí. Na výběr máte účelově pěstované trávníky, luční trávníky i trávníky pobřežních bažin. Stačí si vybrat, jestli budete mít na trávník spíše jen na ozdobu, nebo jestli na něj chcete pouštět děti si hrát, nebo na něm pořádat různé akce.

2

skladujte jen krátce

Pokud možno, použijte drny hned, jak je koupíte. Pokud není možné drny okamžitě položit na vybranou plochu, skladujte je rozložené vedle sebe na igelitové podložce zelenou částí nahoru, aby měla tráva dostatek světla. Udržujte je zalité.

3

první řada drnů

Nejdříve si připravte prkno, na kterém budete klečet, aby se vám dobře drny pokládaly. Pokud nelemuje okraj trávníku cestička nebo jiný okraj, použijte prkno i k tomu, aby okraj trávníku byl rovný.

4

další drny

Pokládejte je vedle sebe od kraje tak, aby zapadaly do roviny s předcházejícími díly. Vzpomeňte si na to, jak se střídavě pokládají cihly, a pokuste se o totéž u částí trávníku.

5

uhlazení

Až budete mít všechny drny položené, upěchujte je všechny obrácenou stranou hrábí. Je to proto, aby zmizely případné vzduchové mezery. Trávník pak uválcujte lehkým válcem.

6

písek

Trávník posypte tenkou vrstvou písku a důkladně vmeťte do trávy koštětem. Tím se zaplní mezery mezi jednotlivými drny.

7

závlaha

Pokud není jistý déšť, důkladně nový trávník zalijte.

8

doba pokládání drnu

Položit ho můžete v kteroukoliv dobu během roku s výjimkou déletrvajících období s extrémními teplotami. Lepší je si zvolit období, kdy se očekává déšť, který nový trávník dobře prolije. Trávníkové drny pokládejte na vlhkou, ale ne na mokrou půdu. Tím podpoříte snadné zakořenění drnu.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravit zahradu na jaro
Jak připravit zahradu na jaro
Únor a březen jsou měsíce, které pro zahrádkáře představují vhodnou chvíli, kdy začít s přípravou zahrady na příchod jara. Co všechno můžete před příc…
Jak správně pěstovat salát | rady
Jak správně pěstovat salát | rady
Jak správně pěstovat salát | rady. Salát je jednoletá rostlina, která je vynikajícím doplňkem zeleninových salátů. Jak ho ale správně pěstovat? Má rád…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.