Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít celer – jako zeleninu, koření i lék | recept na pomazánku

Jak využít celer – jako zeleninu, koření i lék | recept na pomazánku

Jak využít celer – jako zeleninu, koření i lék | recept na pomazánku. Celer nejen jako zelenina, ale i lék? Celer je úžasná zelenina, která má v kuchyni mnohostranné využití. Dodává nezaměnitelnou chuť pokrmům, jako jsou polévky – česká bramboračka, omáčky, marinády a jiné. Pokud nemáme po ruce čerstvý celer, můžeme použít i sušený, který poslouží jako významné a chutné koření. Stále však platí, že syrový celer má pro náš organismus největší význam, neboť jeho léčivé látky jsou zachovány v plné hodnotě. Pokud celeru příliš neholdujete, a přesto byste jej rádi začlenili do svého jídelníčku pro jeho významné hodnoty, jeho typické aroma se dá zmírnit kombinací strouhané mrkve nebo jiné přísady.

Co je potřeba

Co budeme potřebovat na celerovou pomazánku:

  • 1x celer
  • 1 lžíce plnotučné hořčice
  • 2 lžíce majolky (kysané smetany)
  • 1x cibule
  • sůl
1

Celer chrání před mikroorganismy

Éterické oleje, obsažené ve větším množství v celeru jsou hlavním důvodem jeho typického aroma. Vysoký obsah těchto éterických látek má svůj smysl pro rostlinu samotnou, slouží totiž jako ochrana před plísněmi, bakteriemi a podobnými škůdci. A tak jako chrání éterické složky rostlinu, tak chrání i naše tělo, především naše sliznice. Při konzumaci celeru se tyto látky uvolňují a zajišťují ochranu a dezinfekci trávicího traktu.

2

Zdatný útočník proti angíně, chřipce a nachlazení

Dezinfekční účinky celeru pomáhají i v případě onemocnění dýchacích cest. Celerové silice rozpouštějí hlen a pomáhají s čištěním dýchacích cest. Celer je tedy vhodným doplňkem léčby nachlazení, užívaný především v syrovém stavu. Vyrobte si šťávu ze syrového celeru, která obsahuje nejen ony éterické dezinfekční látky, ale i velké množství vitaminů a minerálů, které zároveň posilují naší imunitu. Když přidáte k celeru také syrovou nastrouhanou mrkev a několik kapek citrónu, šťáva vám bude lépe chutnat.

Tip:

Recept na celerový džus naleznete zde: Jak vyrobit celerový džus | recept.

3

Proti stresu a depresi

Celer je vitaminy a minerály přímo napěchovaný. Jejich dostatek v těle pomáhá člověku k udržování dobrého psychického stavu. Významný zdroj vitaminu B prospívá zdravé kůži, nehtům a vlasům, pomáhá zároveň správné funkci jater a střev. Je zajímavé, že listy celeru obsahují velké množství vitaminu C, dokonce víc než citrón. Ve vysokých dávkách najdeme v celeru řadu vitamínů, jako je hořčík, draslík, chrom, železo, sodík, vápník, zinek i jód.

4

Lék na vaše klouby

Celer působí jako přírodní diuretikum, které podporuje tvorbu moči a tedy čistí náš pohybový aparát, rozpouští usazeniny a pomáhá je odplavovat z těla. Je proto dost významným činitelem při léčbě nemocí pohybového aparátu, jako jsou dna, revmatismus i artritida. Užívejte pravidelně syrový celer nebo celerovou šťávu a je dost pravděpodobné, že zaznamenáte zmírnění těchto problémů a ulevíte vašim kloubům. Jelikož celer obsahuje také látky, které snižují hladinu krevního cukru, neměl by tedy chybět na talíři všech diabetiků. Udělejte si skvělou pomazánku ze syrového celeru.

5

Udělejte si skvělou pomazánku ze syrového celeru

Očištěný celer (oloupaný a umytý) nastrouhejte najemno, přidejte lžíci plnotučné hořčice, 2 lžíce majolky (kysané smetany). Nakrájenou cibulku spařte přes cedník horkou vodou (můžete zopakovat znovu, pokud chcete cibulku zbavit výrazné silice), nebo ji můžete nakrájenou dát jednoduše na talířek do mikrovlnné trouby – jen na chvilku, podle chuti osolte a vše zamíchejte. Velmi chutná s pečivem nebo jako pomazánka na chlebíčky.

Varování

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

 Jak udělat broskvový kompot | recept
Jak udělat broskvový kompot | recept
Broskvový kompot | návod jak zavařovat broskve. Mít v zásobě broskvový kompot je pro kuchaře malá výhra. Upotřebení broskvového kompotu je široké a za…
Jak připravit cuketové tacos | recept
Jak připravit cuketové tacos | recept
Cuketové tacos | recept. Tacos jsou malé mexické tortilly plněné mletým masem či jinými náplněmi. Tacos si můžete připravit ve zdravější variantě z…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.