Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít diviznu velkokvětou | rady a tipy

Jak využít diviznu velkokvětou | rady a tipy

Jak využít diviznu velkokvětou | rady a tipy. Roste ve vašem okolí nebo přímo na vaší zahradě divizna velkokvětá a nevíte, jak ji využít? Divizna je bylina se spoustou léčivých účinků. Divizna kvete od července do září, je tedy právě čas na její sběr. Nasušte si květy divizny velkokvěté do zásoby, určitě se vám budou na podzim a v zimě hodit.

Co je potřeba

Co je potřeba pro výrobu chřipkové čajové směsi:

  • 1 díl květu divizny
  • 1 díl květu černého bezu
  • 1 díl květu lípy
  • 1 díl plodu šípku

Co budeme potřebovat na výrobu diviznového oleje:

  • čerstvé květy divizny velkokvěté
  • kvalitní rostlinný olej
  • uzavíratelnou sklenici
1

Divizna velkokvětá je dvouletá léčivá rostlina, kterou najdeme ve volné přírodě na slunných kamenitých stráních a mezích, podél cest, v příkopech a v neposlední řadě ji můžeme pěstovat také na našich zahradách. V prvním roce vegetace tato bylina vyhání pouze přízemní růžici listů. Vykvétá teprve v druhém roce a po vysemenění odumírá.

2

Pro léčebné účely se využívají hlavně květy a listy. Květy se nejlépe sbírají kolem 11 hodiny dopolední. Sbírají se pouze květní koruny bez kalichů. Při sběru musejí být květy suché a dále je sušíme na slunci během co nejkratší doby (doporučuje se do 24 hodin), neboť jen tak si uchovají všechnu léčivou sílu.

3

Pro urychlení sušíme na černém papíře či tmavém plechu, který přitahuje sluneční paprsky. Po usušení mají květy medovou vůni. Sušené květy skladujeme na suchém a tmavém místě v řádně uzavřeném igelitovém sáčku nebo v uzavíratelné nádobě bez přístupu vzduchu. Papírový sáček je pro skladování této rostliny nevhodný, jelikož divizna je náchylná k navlhnutí.

4

Divizna se nejčastěji užívá vnitřně ve formě čaje (tedy odvaru z květů), můžeme ji také přidat do různých čajových směsí, ať již pro její výbornou chuť nebo pro mnohé léčivé účinky. Dále si z divizny můžeme vyrobit tinkturu tak, že 50 g sušených květů zalijeme 50 g čistého lihu a za občasného promíchání necháme v dobře uzavřené nádobě 14 dní stát. Potom přefiltrujeme a užíváme 3x denně 1 lžičku. Divizna pomáhá např. proti kašli a rýmě, tlumí křeče průdušek při jejich zánětu, prospívá činnosti jater a žlučníku, posiluje slabou menstruaci.

A jak si namícháme podzimní chřipkový čaj pro úlevu?

Smícháme 1 díl sušeného květu bezu, 1 díl sušeného květu lípy, 1 díl sušeného květu divizny a 1 díl sušeného plodu šípku. Čajovou směs zalijeme vařící vodou a necháme 15-20 minut louhovat. Tekutinu přecedíme přes plátýnko a podáváme.

5

Zevně se divizna velkokvětá využívá jako obklad při revmatických a svalových bolestech, na obtížně se hojící rány, otoky a vředy. Pro tyto účely se využívají čerstvé listy divizny. Na „zacpaný“ nos se pak doporučuje šňupání prášku ze sušených květů. Silný odvar z květů můžeme použít jako kloktadlo.

Také si můžeme vyrobit výborný diviznový olej, který využijeme zevně jako obklad proti bolestem při křečových žilách, proti vředům a otokům. Čerstvé květy zalijeme kvalitním olejem (např. olivovým) a necháme 14 dní stát na slunném místě.

Tipy

Existují různé druhy divizen, nejznámější je divizna velkokvětá, velmi často se však setkáváme také s diviznou malokvětou, případně s diviznou černou, ozdobnou, atd. Obsaženými účinnými látkami se divizny podobají, proto můžeme využít kterýkoliv druh.

Věděli jste, že každý kvítek divizny velkokvěté kvete pouze jediný den?

Divizna se používá také k aromatizaci likérů a čajových směsí.

Květ divizny se využívá i při barvení látek.

Varování

Diviznu filtrujeme přes papírový filtr či přes plátýnko, protože obsahuje množství malých jemných chloupků, které mohou nepříjemně dráždit sliznici úst a hrtanu.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyzrát na migrénu přírodní cestou
Jak vyzrát na migrénu přírodní cestou
Trápí vás bolesti hlavy nebo migréna a nechcete stále užívat tablety na bolest? Zkuste využít sil přírody a ulevit své migréně přírodní cestou. Jak vy…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.