Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít marseillské mýdlo | rady a tipy

Jak využít marseillské mýdlo | rady a tipy. Pravé marseillské mýdlo je kvalitní mýdlo vyráběné pouze z rostlinných olejů a navíc je biologicky odbouratelné. Jestliže se o složení tohoto mýdla chcete dozvědět více, přečtěte si následující článek. Naleznete zde také tipy, jak marseillské mýdlo v domácnosti využít.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Tradiční marseillské mýdlo je 100% přírodní a nesmí obsahovat jakékoliv syntetické přídatné látky včetně barviv a parfémů. Toto mýdlo musí obsahovat 72 % rostlinných olejů. Marseillské mýdlo se začalo vyrábět již před 600 lety. V roce 1668 pak bylo uzákoněno, ze kterých olejů a bylin musí být marseillské mýdlo vyráběno. Marseillské mýdlo se vyrábí zejména z oleje olivového, ale i palmového a kokosového. Marseillské mýdlo vyrobené s vysokým podílem olivového oleje je zelené, pokud jsou při jeho výrobě přidány i jiné tuky – palmový či kokosový, bude mít mýdlo krémovou barvu.

2

A jak marseillské mýdlo využít?

Samozřejmě jej můžete použít pro mytí jako jiná mýdla. Marseillské mýdlo je však navíc vhodné i pro tu nejcitlivější a alergickou pokožku a pro pokožku postiženou kožními problémy. Hodí se také pro dětskou pokožku. Nezpůsobuje totiž žádné podráždění a pokožku nevysušuje, naopak ji vyživuje a pomáhá na ní znovu vytvářet ochranný film, který funguje jako bariéra před nežádoucími vnějšími vlivy. Má také antiseptické účinky. Vyzkoušet můžete i tekuté marseillské mýdlo, dbejte však, aby bylo vyrobené ze 100% přírodních surovin.

3

Marseillské mýdlo můžete využít i pro praní prádla. Skvěle odstraňuje odolné skvrny (například skvrny od trávy, ovoce a krve). Hodí se pro praní v pračce i pro ruční praní a oceníte jej zejména na kojenecké a dětské prádlo i jemné tkaniny. Marseillské mýdlo je účinné i při nízkých teplotách praní.

A jak marseillské mýdlo pro praní použít?

Pokud zvolíte tuhé marseillské mýdlo, před praním jej nastrouhejte na hrubém struhadle. Pro jedno praní postačí asi 4 – 6 lžic strouhaného marseillského mýdla. Pro praní v pračce mýdlo nejprve smíchejte s litrem horké vody a nechejte mýdlové vločky rozpustit, poté nalijte do dávkovače pracího prostředku.

Pro bělejší prádlo přidejte k praní 1 lžíci jedlé sody. Místo průmyslově vyráběné aviváže můžete použít několik kapek esenciálního oleje, který prádlo krásně provoní – nakapejte pár kapek esenciálního oleje na ručník a nechejte jej vyprat společně s prádlem nebo pár kapek oleje přidejte do neutrálního pracího gelu.

Marseillské mýdlo naleznete v již hotových pracích prostředcích, dejte však pozor, jestli neobsahují i zbytečné přídatné látky.

  • Marseillské mýdlo vám navíc vydrží 2x déle než obyčejné mýdlo.
  • Velmi odolné skvrny před praním potřete marseillským mýdlem a nechte působit minimálně půl hodiny.
  • Marseillské mýdlo můžete používat také místo gelu či pěny na holení.
  • Kousek marseillského mýdla ve skříni vás zbaví molů.
  • Marseillským mýdlem se dá mýt také podlaha, kůže, nábytek, koupelna i kuchyně.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít květy šeříku | rady a tipy
Jak využít květy šeříku | recept na šeříkový čaj, sirup a olej. Květy šeříku nejen krásně vypadají a voní, dají se využít také pro kosmetické a léčebn…
Jak prát softshell
Jak prát softshell | rady a tipy. Softshell je speciální typ funkčního materiálu, který disponuje schopností odolávat nepříznivému počasí, proto se ho…
Jak se zbavit kuny na půdě | rady
Jak se zbavit kuny na půdě | rady. Jak se zbavit kuny na půdě? Připadá vám kuna jako docela roztomilé zvířátko? Pokud se vám zabydlí na vaší půdě, tak…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.