Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít ostružiník | rady a tipy

Jak využít ostružiník | rady a tipy. Z ostružiníku často používáme pouze tmavé chutné plody – ostružiny. Ostružiny jsou velmi zdravé a mají celou řadu léčivých účinků. Věděli jste však, že můžete zužitkovat i listy ostružiníku? Jak využít ostružiník, Vám poradíme v následujícím článku.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Ostružiník křovitý je popínavý keř, který je charakteristický velmi silnými a ostrými trny. Nalezneme jej nejčastěji na okrajích lesů, ale i okolo cest a na dalších místech. Ostružiník si snadno vypěstujete také na zahradě, vyžaduje pouze dostatek slunečního světla.

2

Listy bez řapíků sbíráme ještě před rozkvětem v období od května do června. Sušíme je na suchém a vzdušném místě v tenkých vrstvách. Listy mají mít po usušení zelenou barvu.

A jakou formou se dají sušené listy užívat?

Nejčastěji se z listů ostružiníku připravuje čaj – 1 lžíci řezaných sušených listů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5 – 10 minut vylouhovat, čaj poté scedíme a užíváme jej 2 – 3x denně.

Čaj má následující léčivé účinky:

  • Pomáhá proti průjmu, léčí záněty trávicího i močového ústrojí
  • Působí proti kašli a nachlazení, zlepšuje stav sliznic
  • Má detoxikační účinky
  • Zastavuje krvácení a pomáhá proti křečím
3

Listy však naleznou uplatnění i při zevním využití. Koupel či obklad připravený z odvaru ostružiníkových listů pomůže proti některým druhům ekzémům a hojí kožní rány a záněty. Odvar lze použít také jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině. Odvar připravíme následujícím způsobem: 4 lžíce sušených listů zalijeme litrem studené vody, přivedeme ji k varu, krátce povaříme a necháme ještě 10 minut louhovat.

4

Plody pak dozrávají od srpna do září. Ostružiny obsahují velké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, draslík, vápník, hořčík, železo a mnoho dalších cenných látek. Jejich konzumace Vám pomůže zvýšit imunitu, zlepšit krvetvorbu a stav cév. Ostružiny jsou také velmi účinné proti průjmu a menstruačním bolestem a slouží i jako prevence před vznikem rakoviny.

Konzumujte je samotné, přidejte je do nejrůznějších moučníků nebo si z nich připravte skvělý džem, sirup či víno apod.

  • Léčivé účinky má převážně jen planě rostoucí ostružiník, proto listy i plody určené pro léčebné účely sbírejte raději na čistém místě v přírodě.
  • Plody se dají také sušit a použít pro přípravu čaje. Je velmi vhodný při nachlazení a to i pro malé děti.
  • Čerstvé ostružiny by neměli konzumovat osoby trpící záněty střev, žaludku či žaludečními vředy.
  • Ostružiník urychluje porod, proto není užívání čaje vhodné pro ženy v prvních měsících těhotenství.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

 

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít jarní bylinky
Jak využít jarní bylinky | rady a tipy. Možná jste již na sobě pocítili příznaky biologického jara, které začalo 15. února. Jedním z těchto příznaků m…
Jak využít rybíz černý pro zdraví
Jak využít rybíz černý pro zdraví | rady a tipy. Rybíz černý (a stejně tak i další druhy rybízu) patří mezi keře, jejichž plody jsou velmi zdravé…
Jak využít heřmánek pravý
Jak využít heřmánek pravý | rady a tipy. Heřmánek pravý je jedna z našich nejznámějších bylinek. Víte však, na co všechno se dá použít? Nejznámější lé…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.