Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít vaječné skořápky v zahradě

08. Červen 2023
Jak využít vaječné skořápky v zahradě

Asi nejhorší možností, jak se zbavit vaječných skořápek, je vyhodit je do popelnice s komunálním odpadem. Vaječné skořápky najdou řadu skvělých uplatnění na zahradě i v domácnosti. Obsahují velké množství vápníku a jsou tedy velmi vhodné k obohacení půdy při pěstování rajčat a dalších rostlin, které jsou náchylné na nedostatek vápníku. Tipy, jak vaječné skořápky využít v zahradě, si můžete přečíst v dalších krocích.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Bariéra proti slimákům

Skořápky se dají využít k ochraně rostlin (zejména pak mladých sazenic okurek, rajčat, paprik, cuket, ačokči, apod.) proti napadení plzáky, hlemýždi a slimáky. Ostré hrany skořápek zabrání škůdcům v přístupu. Stačí rostlinu obsypat kolem dokola vrstvou nahrubo nadrcených skořápek. Vždy jednou za pár dní vrstvu zkontrolujte a případně dosypte další skořápky.

Jak využít vaječné skořápky v zahradě
2

Hnojení rostlin

Nedostatek vápníku u rajčat způsobuje hnilobu květů, která se projevuje hnědými až černými skvrnami na špičce plodů. Této chorobě můžete předejít, pokud do důlku při sázení rajčat vpravíte malé množství najemno namletých skořápek.

Substrát obohacený o rozemleté vaječné skořápky ocení také papriky, aksamitníky a lilek. Pozvolné uvolňování látek do půdy a přírodní původ tohoto hnojiva představuje velkou výhodu. Stejně tak růže patří mezi rostliny, jež pro svůj správný růst potřebují dostatek vápníku.

Jak využít vaječné skořápky v zahradě
3

Květináče

Půlky vaječných skořápek poslouží jako malé květináčky pro výsev semínek. Stačí vyvrtat uprostřed dna otvor, nasypat do skořápek substrát a vložit do něj semínko.

Větší kousky skořápek se dají použít také k překrytí otvorů na dně květináčů. Vápník se bude opět postupně uvolňovat do půdy, jak se budou vaječné skořápky rozkládat.

Jak využít vaječné skořápky v zahradě
4

V neposlední řadě je možné vyhazovat skořápky od vajec na kompost, díky čemuž jej obohatíte o již zmíněný vápník.

Samozřejmě, pokud máte slepice, jistě jim skořápky dáváte, abyste podpořili tvorbu tvrdé skořápky snášených vajec.

A jestliže nepatříte mezi majitele slepic, můžete nadrcené skořápky dávat do ptačího krmítka. Samičky ptáků – obzvláště před snůškou vajec – tuto pomoc jistě ocení.

Tipy

Skořápky se vám budou lépe drtit či mlít najemno, pokud je necháte 2 dny vyschnout.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.