Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zabavit psa, když je sám doma | rady

Jak zabavit psa, když je sám doma | rady

Jak zabavit psa, když je sám doma | rady. Každý, kdo má doma čtyřnohého kamaráda ví, že pes musí být u všeho a všude, kde jsme my. Šel by s námi i na záchod, kdybychom mu to povolili. Je to zkrátka náš oddaný společník a to i ve chvílích, kdy potřebujeme, aby vydržel sám doma, když budeme zrovna v práci, ve škole, nebo na oslavě narozenin.

Co je potřeba

Psa učíme na naši nepřítomnost postupně a už od štěněte. Pes je smečkové zvíře a někdy mu trvá déle zvyknout si, že jeho smečka ho opustila a šla do práce, popřípadě do školy. Pokud je to možné, choďte z práce přibližně ve stejnou dobu, aby si pes zvykl na určitý harmonogram. Bude tak lépe připravený a dokáže odhadnout dobu, za kterou se mu vrátíte.

1

Někteří psi trpí vyloženě strachem ze samoty a umí to dát najevo neustálým štěkotem, vytím, kňučením. Tento strach ze samoty se může vyskytnout u psů, kteří byli opuštěni, týráni.

2

Nejdůležitějším krokem je předcházet problémům, jako je strach ze samoty, už v ranném věku psa, tedy od štěněte. Učit jej pomalu na váš odchod.

3

Vždy, když odcházíte, nechejte psa v místnosti, na kterou je zvyklý a nechejte mu dostatek hraček na to, aby se zabavil.

4

Loučení se psem by nemělo vypadat tak, jako byste jeli na kraj světa. Psa jen pohlaďte, dejte mu hračku a odejděte. Případný strach a stres by z vás mohl vycítit a být sám nervózní.

5

Je důležité, abychom z příchodů a odchodů udělali zcela běžnou věc a situaci nijak nedramatizovali.

6

Když navykáme štěně na samotu, mělo by to být postupně. Ze začátku stačí pár minut, potom čas samoty postupně prodlužujeme. Se psem se přehnaně nevítáme, ani neloučíme. Pes musí vědět a mít jistotu, že se za ním vždycky vrátíte.

7

Dobrým způsobem, jak psa zbavit nudy je, utahat ho. Pohrát si s ním, než odejdete do práce, párkrát mu hodit balon a alespoň na chvilku jej unavit. Všichni ale známe, že brzké vstávání a venčení není nijak příjemné. Ale pes vstává s velkou energií do dalšího dne a každé ráno čeká, až se probudíte a budete si s ním hrát.

8

Pokud váš pes škrábe na dveře, dejte mu možnost dívat se z okna, u mnohých psů je to dobrý způsob, jak zvíře uklidnit a dát mu tak větší pocit bezpečí.

9

Dobrá je, když psa necháváte samotného, dát mu povel: "Zůstaň." Pokud má tento povel naučený, dobře ví, že po tomto povelu se vrátíte.

10

Dobré je psa naučit na to, aby věděl, že když zůstane doma sám, plyne pro něj nějaká výhoda. Například mu necháte kousací kost, kterou má rád, nebo oblíbenou hračku, míček, ve kterém jsou schovány pamlsky. Ve specializovaných prodejnách se prodává spousta hraček a pamlsků, které psa dokáží zabavit.

Tipy

Psa na samotu zvykejte. Pokud jej necháte doma samotného tak jen tam, kde to dobře zná a kde vám nemůže zničit cenné věci, nechte ale psovi prostor.

Varování

Ne vždy je to s výchovou jednoduché a chce to vaši trpělivost, popřípadě i trpělivost vašich sousedů. Rozhodně ale tyto psí projevy, jako je stres ze samoty, nedávejte psovi za vinu, ba naopak snažte mu dát pocit jistoty a bezpečí hned, když bude štěně.

Autor: Katkaaa
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak v zimě pečovat o psy
Jak v zimě pečovat o psy
Nejen nás lidi trápí extrémní teploty v zimním období. Teplotní výkyvy, zima a mráz neblaze působí na zvířata, zejména na naše domácí mazlíčky – psy.…
Jak naučit psa čůrat venku | rady
Jak naučit psa čůrat venku | rady
Jak naučit psa čůrat venku | rady. Radost z nového štěňátka může pokazit neustálé uklízení loužiček. Neházejte flintu do žita, každého psa lze naučit…
Jak odnaučit psa štěkat | rady
Jak odnaučit psa štěkat | rady
Jak odnaučit psa štěkat | rady. Štěkání může být užitečné, ale také se lehce může stát zlozvykem jako cokoli jiného. Když váš pes hlídá a upozorní na…
Jak se starat o starého psa | rady
Jak se starat o starého psa | rady
Jak se starat o starého psa | rady. Různá plemena psů se dožívají různě, platí pravidlo, že malá plemena se dožívají kolem 16 let, oproti tomu plemena…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.