Přejít k hlavnímu obsahu

Jak založit bylinkový záhon | postup

Jak založit bylinkový záhon | postup

Jak založit bylinkový záhon | postup. V březnu je potřeba rozdělovat trsy vytrvalých kořenových zelenin, tudíž i pažitky. Tu můžeme i vysít. Dále sejeme anýz, kerblík setý, šalvěj, tymián, levanduli. Co nejranější výsev bude požadovat petržel i kadeřavá petržel.

Co je potřeba

sázecí kolík, provázek, semena, voda na zálivku, kameny na lem

1

Bylinkové záhony zachycují slunce a umožňují pěstování zeleniny i ve vyšších nebo větrných polohách. Založení je snadné. Sázecím kolíkem upevněným na provázku nakreslete na zemi kruh o poloměru 1,8 až 2 metry. V něm vytvořte plochý trychtýř, jehož střed leží asi o 15 cm níž než jeho okraje. Kolem kruhu vyskládejte lem z kamenů vysoký asi 20 cm. Případný déšť nebo zálivková voda, steče z okraje do středu kruhového záhonu. Jakmile půda trochu slehne, můžete záhon začít osazovat. Uprostřed se daří citlivým druhům zeleniny a bylinkám jako jsou paprika a bazalka. Na okraji můžeme pěstovat plazivé cukety, tykve a lichořeřišnici.

2

V dubnu až do jeho konce je možno ještě dělit a vysazovat vytrvalé rostliny. Je to také poslední termín pro seříznutí aromatických rostlin, které vyhánějí z nadzemních částí rostlin, jako jsou levandule nebo rozmarýn. Nejpozději do konce dubna vyséváme koriandr, kmín, majoránku.

3

V září některé rostliny kopru necháme vyzrát na semeno, fenykl sklízíme v polovině září. Listy libečku sušíme na vzdušném místě, ale ne přímém slunci. Koriandr dozrává v průběhu září, sklízíme ho do raní rosy, jinak snadno vypadává. Koncem září sušíme druhou sklizeň majoránky.

4

V říjnu sklízíme fenykl ještě z bočních výhonů. Tymián dobře chráníme chvojím. Seříznutý porost levandule chráníme v meziřadí 6 cm vrstvou proleželého hnoje nebo kompostu a na rostliny dáme chvojí.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na bylinkový záhon | rady
Jak na bylinkový záhon | rady
Jak na bylinkový záhon | rady. Čerstvé bylinky jsou k nezaplacení. Zejména, pokud rádi experimentujete v kuchyni. Čerstvé bylinky jsou tou nejlepší př…
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek | rady a tipy. Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která sice roste i ve volné přírodě, neměla by se však trhat ve v…
Jak doma pěstovat zelené koření | rady
Jak doma pěstovat zelené koření | rady
Jak doma pěstovat zelené koření | rady. V zeleném koření spatřovali naši předkové především zjara záruku dobrého zdraví. I když nás už netrápí jarní ú…
Jak pěstovat koriandr
Jak pěstovat koriandr
Pro pěstování koriandru využijeme záhon na zahrádce i nádobu na okenním parapetu. Pěstování koriandru je snadné, výsledkem našeho pěstitelského úsilí…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.