Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zazimovat muškáty

Víte, jak zazimovat muškáty? Muškáty (nebo také pelargonie) jsou víceleté rostliny, které jsou díky svým krásným bohatým květům hojně používány na ozdobu oken a balkónů. Jak již bylo zmíněno, jsou to rostliny víceleté, proto je potřeba je přes zimní měsíce zazimovat. Jak na to? Čtěte dál malý návod v kostce.

1

Muškáty je potřeba zazimovat ještě před tím, než uhodí první mrazíky. S přípravou na jejich zazimování je však vhodné začít již na přelomu září a října, kdy je třeba, abyste začali pozvolna omezovat jejich zálivku a přestali rostliny hnojit.

2

Před vlastním zazimováním muškátů je třeba nejprve rostliny na zazimování připravit. Tato příprava zahrnuje jejich úpravu, kdy je třeba rostliny sestříhat nebo seřezat asi na 1/3 jejich velikosti, odstranit všechny suché listy a všechny květy.

3

Dále je třeba rostliny zkontrolovat, zda nejsou napadené nějakým škůdcem či plísní a napadené kusy ošetřit chemickým postřikem proti škůdcům. Případně můžeme preventivně ošetřit všechny rostliny.

4

Takto připravené rostliny přeneseme do skleníku nebo do vhodné místnosti v domě, např. do chodby či sklepa. Vhodná místnost však musí mít teplotu jen asi 10 až 15 ˚C, protože při vyšší teplotě by rostliny mohly utrpět teplotní šok. V této místnosti musí také být okno, aby měly rostliny dostatek slunečního světla.

5

Během přezimování je potřeba rostliny průběžně kontrolovat, zda neuhnívají nebo zda je nenapadl škůdce, dále cca dvakrát za měsíc je třeba trochu zalít a případně také zastřihnout nově vyrostlé listy. V době přezimování rostliny rozhodně nehnojte.

6

První přihnojení (nejlépe speciálním hnojivem na pelargonie) proveďte až na začátku měsíce března, kdy je také třeba začít pomalu navyšovat zálivku.

7

A vyplatí se vůbec muškáty zazimovat, není lepší koupit si na jaře nové květiny a ušetřit si tak starosti a práci? Pokud máte pro zazimování vhodné podmínky, rozhodně se je pokuste zazimovat do dalšího roku. Motivací vám může být fakt, že rostlinka se vám za péči, kterou ji budete věnovat také v zimních měsících, odvděčí, protože víceletá rostlina má bohatší květy než rostlina jen jednoletá.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zužitkovat zbytky jídla v kuchyni
Téměř v každé domácnosti, kde se vaří, zůstávají nějaké zbytky jídla. Pokud nám jídlo chutná, není problém, abychom si jej dali ještě druhý den. Jsou…
Jak správně skladovat pečivo
Ačkoliv pečivo kupujeme neustále, většina lidí ho skladuje špatně. V první řadě je potřeba upozornit na to, že je potřeba kupovat pečivo vždy čerstvé.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.