Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zazimovat zahradní jezírko | návod

07. Říjen 2019

Jak zazimovat zahradní jezírko | návod. Zahradní jezírko je součástí moderních okrasných zahrad. Jeho pořizovací cena již není tak vysoká a čím dál více lidí si místo bazénu pořizuje právě zahradní jezírko. Zahradní jezírko je třeba udržovat. Pár triků, jak vaše zahradní jezírko připravíte na zimu, naleznete v následujícím článku.

1

Částečné nebo úplně vypuštění jezírka

Pokud máte okrasné jezírko, ve kterém nechováte ryby, pak jej můžete celé vypustit a celé vyčistit. Chováte-li v jezírku ryby, pak jezírko vypusťte pouze z 1/3, vyčistěte jej a znovu napusťte.

2

Zamrznutí vody

Pokud v jezírku chováte ryby, musíte předejít zamrznutí vody. Pomohou vám k tomu obyčejné PET lahve nebo zbytky polystyrenu (můžete použít i trsy obyčejné slámy), které zabrání tomu, aby hladina vody zamrzla. Tím umožníte rybám dýchat. Pamatujte, že jezírko musí být dostatečně hluboké. Čím je jezírko mělčí, tím více voda zamrzá, min. hloubka je 120 cm. Také pamatujte, aby dno jezírka tvořil písek nebo bahno, kam se mohou ryby schovat. Teplomilné ryby či zvířecí obyvatele vašeho jezírka přesuňte do zimního (teplejšího) obydlí.

3

Ice free

Jedná se o speciální rozmrazovač zahradních jezírek. Tento rozmrazovač udrží nezamrzlou hladinu jezírka při teplotách až – 20 °C. Jedná se o elektrické zařízení, které má nenápadný design. Výrobce však garantuje jeho vysokou účinnost.

4

Vodní rostliny

Stejně jako ryby musíte ošetřit i rostliny. Ty teplomilné zazimujte někde na „teplejších“ místech (sklep, garáž apod.), ty více odolné přesaďte do větší hloubky – min. 80 cm, ty odolné ponechejte na svém místě.

5

Čerpadla, flitry

Čerpadla a filtrační zařízení na zimu vyjměte. Mohlo by dojít k jejich poškození mrazem. V jezírku mohou zůstat pouze profesionální, hloubková čerpadla, kterým mráz nevadí.

6

Ošetření vody pomocí chemie

Určitě před zazimováním ošetřete jezírko pomocí chemikálií určených k údržbě vody. Jedná se o speciální přípravky na bázi bakterií a enzymů. Tyto přípravky fungují na základě rychlého rozkladu listí, nečistot, kalů a organických nečistot. Pomocí těchto přípravků ošetříte vodu v jezírku tak, že se nemusíte bát o ryby ani o stav vody na jaře. Doporučuji produkty značky Microbe - Lift.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články