Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zhubnout plaváním | rady

Jak zhubnout plaváním | rady

Jak zhubnout plaváním | rady. Hubnutí a plavání může jít ruku v ruce. Plavání totiž nabízí skvělou příležitost zhubnout nebo si udržet dobrou kondici. Nemusíte přitom být skvělý plavec, abyste nedokázali dosáhnout kýžených výsledků. Ukážeme si základy, jak plaváním rozumně zhubnout a posílit své sebevědomí.

Co je potřeba

plavky

1

Načrtněte si plán, v němž si ujasníte, čeho hodláte dosáhnout. Mnozí na sebe kladou příliš velké požadavky, a proto pak pociťují zklamání, když se jim pak zhubnout nedaří. Nezaměňujme plavání za nenáročnou sportovní aktivitu, nebo naopak za aktivitu, díky níž za dva měsíce zhubneme dvacet kilo. Zátěž bychom měli přidávat postupně a v rámci našich fyzických možností.

2

Začněme hubnout pouze jednou návštěvou bazénu týdně na dobu jedné hodiny.

3

Je možné, že se ze začátku kvůli své postavě budeme ostýchat, a proto nechceme být vystaveni pohledu ostatních návštěvníků. Vyberme si proto pro svůj trénink takový den a takovou hodinu, ve kterých bude bazén prázdnější. Ideální je brzké ráno, kdy koupaliště využívá nejméně lidí. Fyzicky se vyčerpat hned na začátku dne ale také není ku prospěchu, proto můžeme zvolit pozdní večerní hodinu. Mimo jiné se nám bude po takovém tréninku dobře spát.

4

Nyní stojíme před otázkou, co během té hodiny v bazéně dělat a jak. Nezřídka potkáváme v bazénu "diskusní kroužek" postarších dam, které si při plavání povídají. Netvrdím, že je to špatný nápad, ale neměli bychom se rozptylovat, měli bychom se zaměřit na naše hubnutí a zlepšování techniky plavání. Proto bych doporučoval už od samotného zahájení našeho plaveckého tréninku dodržet pravidlo - chodit na bazén sám a snažit se dodržet svůj plán. Můžeme rozlišovat délku a bazén. Stanovíme si, kolik délek či bazénů při jedné hodinové návštěvě bazénu uplaveme.

5

Začneme s pomalým, nenáročným tempem. Zároveň počítáme, kolik bazénů či délek jsme zvládli během hodiny uplavat. Tento údaj si zaznamenáme, abychom následující týden uplavali stejnou vzdálenost. Rovněž rozlišujeme, jakou plaveckou techniku jsme použili. Nejrozšířenějším stylem jsou prsa. Tento styl nám posiluje prsní svalstvo. Kraul patří k nejrychlejším stylů, jako nejzdravější je považován znak. Proto si dále popíšeme, jak jej správně při hubnutí užívat.

6

Znak je plavecký styl, který užíváme v poloze na zádech. Záběr vedeme stranou, pravá ruka střídá levou. Pohyb kolenou vychází přitom z kyčlí, nikoliv chybně z kolenou. Snažíme se dodržovat pravidelný rytmus i rytmus nadechování a vydechování.

7

Další týden se snažíme jít do bazénu ve stejný čas jako ten předcházející. Během každé návštěvy se snažíme překonat svůj plavecký „rekord“ uplavaného počtu bazénů či délek třeba o jednu délku či jeden bazén. Zbytečně se nepřepínejme, naopak bychom tím tělu škodili. Později, pokud se na to cítíme, můžeme chodit i dvakrát týdně. Hlavní je zdokonalovat svou plaveckou techniku, osvojit si pravidelný režim a posílit své sebevědomí. Díky tomu se budete na každou svou plaveckou hodinu těšit. Pravidelně si do svého zápisníku zaznamenáváme své osobní úspěchy a kolik kil se nám podařilo shodit. Pokud pro sebe a svou postavu něco děláme, dostaví se i další pozitivní dopady našeho snažení – přestaneme se tolik stydět, přemýšlíme pozitivněji a začneme uvažovat i nad tím, co jíme, protože si nebudeme chtít zase kazit postavu a přibírat na váze. Zároveň začneme více myslet na posilování své obranyschopnosti, protože bychom neradi kvůli nachlazení na bazén nešli.

Tipy

Plavání doporučují i lékaři pro ty, kteří mají problémy například s páteří. Problémem může být ale špatně zvolená technika plavání. Aby nás druhý den nebolela krční páteř, snažíme se vydechovat vzduch do vody. Je to o cviku. Pokud vám plavání přináší to, co od něj očekáváte, pak si neváhejte koupit permanentku. To vás bude mimo jiné motivovat i k tomu, abyste s plaváním a hubnutím nepřestali a vyčerpali vloženou částku.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zhubnout při cvičení doma | tipy
Jak zhubnout při cvičení doma | tipy
Jak zhubnout při cvičení doma | tipy. Cvičení doma má několik výhod. Cvičit můžeme v kterémkoli čase, při jakémkoli počasí a v každém věku. Tisíce náv…
Jak se dostat po Vánocích znovu do formy
Jak se dostat po Vánocích znovu do formy
Po Vánocích a oslavách nového roku máme všichni pocit, že jsme nemotorní a tlustší. Je to především nedostatkem sportu, na který o svátcích nezbývá ča…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.