Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zkrotit rodinný rozpočet? Základ je plánovat

22. Listopad 2018
Jak zkrotit rodinný rozpočet? Základ je plánovat

Týden před výplatou a ve vaší peněžence jako by byla díra. I když jste si snad stokrát předsevzali, že s penězi vyjdete, opět se rozkutálely. A vy nemáte ponětí kam. Tuto záhadu by ale mohla jednoduše vyřešit trocha organizace a plánování předem. Můžete tak měsíčně ušetřit i několik tisíc korun.

Co je potřeba

Žít ze dne na den je velmi pohodlné. Jenže málokdo si může dovolit utrácet peníze bez počítání. A tak se stává, že po nezodpovědném období držíme hlavu v dlaních s vědomím, že nás čeká více či méně hubených dní o chlebu a vodě. V tom lepším případě. „V těch horších pak lidé zvažují třeba krátkodobou půjčku od pofidérních společností, která může skončit ještě většími problémy, včetně exekuce,“ varuje Anna Bláhová, šéfka péče o zákazníky na Zonky a dodává: „Není to tak složité. Udělejte si čas a naplánujte si, jak peníze rozdělíte. Něco zaplatit musíte, něco si ale můžete odpustit.“

Zonky zprostředkovává půjčky mezi lidmi a to levněji než v bance. Ověřit si to můžete snadno na jejich kalkulačce na www.zonky.cz.

Jak na rodinný rozpočet?

1

Sepište všechny příjmy a výdaje

Abychom si dokázali spočítat, kolik si můžeme dovolit utrácet, musíme také vědět, kolik peněz přijímáme. Stačí si vzít papír a tužku, případně si vytvořit jednoduchou počítačovou tabulku. A začít se sepisováním.

„Seznam by měl obsahovat všechny pravidelné příjmy domácnosti. Tedy vaši, případně i partnerovu výplatu, všechny vedlejší příjmy, například pokud máte brigádu, pronajímáte garáž či byt nebo si jinak přivyděláváte,“ říká Bláhová.

Tato čísla pak doplňte seznamem pravidelných nezbytných výdajů. To znamená nájemné, všechny povinné poplatky a splátky, peníze za školní obědy pro děti nebo platby za pojištění či telefon.

2

Rozdělte peníze

Dřív, když lidé ještě běžně nepoužívali účet a platební karty, peníze skutečně rozdělovali do jednotlivých papírových obálek s nadpisy „jídlo“, „uhlí“ nebo „dovolená“. Dnes už sice bankovky doma většinou neskladujeme, ovšem tento princip je stále platný.

Obálky se totiž dají založit také v internetovém bankovnictví. Stačí mít například spořicí účet, do kterého nemáte přístup pomocí platební karty, a tak peníze na něm uložené pěkně zůstanou stranou každodenního pokušení. Do jednotlivých obálek pak můžete nerušeně šetřit.

I tak je ale potřeba dodržet určitou disciplínu a řád. „Pro každou domácnost je dobré, když má finanční rezervu. Stanovte si pevnou částku, kterou budete za každých okolností hned po výplatě a odečtení nezbytných výdajů do obálky odkládat,“ radí Bláhová ze Zonky. 

Další obálky si pak pojmenujte podle vašich záměrů, na které potřebujete našetřit, a každý měsíc do nich pravidelně odkládejte. I tady je dobré, aby byla částka více méně stejná.

3

Držte peníze pod dohledem

Od příjmů už máte odečtené nezbytné výdaje, příspěvky do domácí rezervy a úspory v obálkách. Ohlídat je ale potřeba i zbytek peněz, aby se nerozkutálely dřív, než přijde další výplatní den.

Pokud vás ale mravenčí práce s účty nebaví, jsou tu i další možnosti. Například denní limit pro útratu, který budete svědomitě dodržovat. V případě, že se vám to nedaří, nabízí se také jedno radikálnější opatření – omezený přístup k financím. Jednoduše si na kartě nastavte limit nebo na účtu nechte jen tolik peněz, které chcete například za týden nebo i den utratit. Není totiž nic účinnějšího než peníze nemít po ruce. Co nemáte, to prostě neutratíte.

Spořit nebo víc vydělávat?

Ne vždy je jednoduché dodržet rodinný rozpočet podle plánu. Stojí to ale za to vydržet. „Rezerva může být velkou pomocí v nepředvídaných situacích a může nás zachránit i před nevýhodnou půjčkou,“ vysvětluje Bláhová.

Na druhou stranu – nic se nemá přehánět. A platí to i pro šetření za každou cenu. Jídlo, které jíme, by mělo být kvalitní, stejně jako třeba boty, které nosíme. Zbytečné živoření a kontrola každé koruny moc rodinné pohody a štěstí nepřinese.

Proto pokud se vám i přes poctivou snahu nedaří dodržovat rozpočet tak, jak byste si představovali, možná je čas zamyslet se nad jinou cestou: začněte vydělávat víc.

Nemusíte kvůli tomu hned shánět další zaměstnání. „Pokud vám měsíčně zbývají peníze, můžete je investovat a nechat je zhodnotit,“ dodává Bláhová ze Zonky, kde se roční výnos pohybuje kolem 6 %.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat spořící účet | rady
Jak vybrat spořící účet | rady
Jak vybrat spořící účet | rady. ING konto spořící účet, Axa spořící účet, Air Bank spořící účet, spořící účet Wüstenrot, ČSOB spořící účet nebo spoříc…
Jak uzavřít smlouvu o úvěru | rady
Jak uzavřít smlouvu o úvěru | rady
Jak uzavřít smlouvu o úvěru | rady. Při půjčování peněz je důležitá nejen výše úroků a rychlost vyřízení půjčky, ale hlavně smlouva o úvěru. I když pí…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.