Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zpracovat papáju | rady a tipy

20. Prosinec 2019

Jak zpracovat papáju | rady a tipy. Papája je druh tropického ovoce, které dnes již snadno seženete ve většině supermarketů. Většina lidí ji konzumuje, aniž by věděli, jakými léčivými účinky papája oplývá. Papáju můžete jíst jen tak samotnou, ale má i řadu jiných využití. Na následujících řádcích se můžete o složení papáji a jejím zpracování dozvědět více.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Papája obsahuje řadu vitamínů (např. vitamíny skupiny B, vitamíny A a C), minerálů (zejména vápník, draslík a železo), vlákniny a dalších prospěšných látek.

Konzumace papáji napomáhá zažívání, působí proti zácpě, má pozitivní vliv na funkci srdce a krevní oběh, zvyšuje životní energii, posiluje obranyschopnost organismu, zlepšuje zrak a stav sliznic, chrání tělo před alergiemi. Enzym papain obsažený v papáje je důležité pro správné zpracování bílkovin, účinně detoxikuje organismus a působí jako prevence před vznikem rakoviny.

2

Vybírejte si dostatečně zralé plody, které mají žloutnoucí slupku, avšak nejsou příliš měkké. Nezralou papáju se zelenou slupkou můžete nechat pár dní dozrát při pokojové teplotě.

Před konzumací papáju omyjte, odkrojte vršek a překrojte papáju podélně na polovinu. Poté vydlabejte semínka, plod oloupejte a nakrájejte na kousky.

3

Nakrájenou papáju můžete rovnou sníst nebo ji použít pro přípravu dalších pokrmů. Papáju využijete do ovocných salátů i smoothies. Doplnit ji můžete o další druhy ovoce (např. ananas, kiwi, borůvky, banány, jahody, avokádo či mango), zeleniny (špenát, mangold, kapustu), bylinky, semínka apod. Do smoothie lze přidat rostlinné mléko, bílý jogurt nebo třeba jablečný mošt. Ovocný salát pak dochuťte citronovou šťávou.

4

Z papáji také připravíte velmi chutný džem, kompot, sorbet nebo zmrzlinu. Hodí se však i k drůbežímu masu, rybám a mořským plodům.

5

Papája se dá používat i zevně. Pleťová maska připravená rozmixováním papáji vyhlazuje vrásky a odstraňuje skvrny a jizvy. Na obličej a dekolt ji aplikujte přibližně na 5 minut, poté masku smyjte.

Varování

Semínka papáji jsou velmi pálivá, používají se jako náhražka pepře.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.