Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zpracovat starší zavařeniny | rady

Jak zpracovat starší zavařeniny | rady. Situace, že se nám ve spíži nebo ve sklepě nahromadilo větší množství zavařenin, není neobvyklá. Pro přímou konzumaci na ně nemáme chuť, na darování už nemají vhodné datum , jejich vyhození brání naše hospodárnost. Jak naložit se staršími kompoty a džemy? Jak zpracovat přebytečné zavařeniny? Přinášíme pár vyzkoušených triků a receptů.

Co je potřeba

kompoty

zavařeniny

kuchyňské vybavení

1

Ovocná zmrzlina

Starší kompoty se stanou vděčnou surovinou v horkém létě, kdy zejména děti stále chtějí mlsat něco mraženého. Ovocný základ, který nám poskytnou kompoty, je zárukou nižší kalorické hodnoty oproti kupovaným zmrzlinám, o finančním efektu ani nemluvě. Při pikantním dochucení si zmrzlinu z kompotu rádi dají i dospělí.

Recept: Starší kompoty slijeme, peckové ovoce zbavíme pecek a rozmixujeme dohladka. Směs dáme zmrazit v plastové krabičce nebo ve výrobníku ledových kostiček.. Jestliže je masa příliš tuhá, naředíme ji slitou šťávou, ale ne příliš, aby zmražená hmota nebyla moc vodnatá, a tedy tvrdá ledem. Méně chuťově výrazné druhy je dobré kombinovat s výraznějšími (jablka s meruňkami, hrušky s brusinkami nebo jeřabinami...). Dřeň lze nutričně i chuťově zlepšit rozmixováním menšího množství čerstvého ovoce – jahod, malin, borůvek, rybízu, případně i citronové šťávy.

2

Tvarohový dezert

Malinový, ostružinový nebo jahodový džem nebo zcezené meruňky či jahody z kompotu jsou výtečným dochucovadlem sladkých tvarohových dezertů. Zavařeniny tvaroh ochutí i osladí, proto džemy přidáváme jen po lžicích, aby dezert nebyl sladký až příliš. Řidší ovocný tvaroh lze rovněž zmrazit, čímž dětem připravíme „domácího ovocného míšu“. Meruňky nebo jahody z kompotu nemixujeme, ovoce se částečně rozmíchá a zbylé kousky jsou v tvarohu chutné.

3

Nápoje

Starší nebo méně oblíbené džemy, marmelády i povidla nemusíme zatracovat. V chladných dnech z nich můžeme připravit velice chutné oblíbené ovocné čaje, u nichž navíc máme jistotu, že jejich chuť nepochází z chemické továrny. Dvě tři lžíce zavařeniny rozředíme vřelou vodou. Přidáme koření či citrusovou šťávu, slijeme do konvice, doplníme vařící vodou, ochutnáme (případně přidáme vodu nebo zavařeninu) a podáváme. Pro dospělé může doplnit trochou ovocné pálenky či rumu.

Tipy: Rybízový džem chutná s hřebíčkem, celou skořicí a kouskem citronové kůry. K rozvaru ze švestkových povidel se dobře hodí badyán, fenykl či anýz. Jablečná povidla se snoubí s citronem a čerstvým (případně i sušeným) zázvorem. Kombinací malin, ostružin a borůvek vznikne báječná lesní směs, jíž není třeba ničím dalším dochucovat. Chceme-li ze zavařeniny připravit osvěžující studený nápoj, zavařeninu nejprve v troše vody ručním mixerem rozšleháme a pak doplníme studenou vodou nebo minerálkou.

4

Ovocné moučníky

Krom toho, že rozehřátou, případně rumem, skořicí a podobně dochucenou marmeládou můžeme promazávat hotové moučníky (piškoty, rolády, lité perníky), je možno starší zavařeniny vmíchat přímo do těsta. Zejména litý perník tím získá na chuti a na vláčnosti. Samozřejmě už do těsta nepřidáváme cukr. Vypeckované višně, třešně, případně i nakrájené pevné švestky můžeme přidávat do těsta na různé chlebíčky, a tím nahradíme nebo doplníme rozinky a kandované ovoce.

5

Náplně

Starší zavařeniny nám poslouží jako náplně do buchet, koláčů, knedlíků a taštiček. Méně sladkými zavařeninami (například povidly vařenými bez přidání cukru) můžeme plnit přímo, pouze je před upotřebením rozmícháme a dochutíme například rumem nebo trestí. Ostřejší džemy můžeme přidávat jako pojivo do ořechové nebo makové nádivky (už víc nesladíme). Nebo můžeme z naředěných povidel připravit rozvar - sladkou omáčku ochucenou kořením - a tím polévat neplněné kynuté nebo tvarohové knedlíky. *

6

Jestliže například při likvidaci pozůstalosti narazíme na sklep plný kvalitně zavařených, ale poměrně letitých kompotů a jiných sladkých zavařenin, existuje pro jejich zhodnocení i jiná cesta, oblíbené „zkapalnění“. Před tímto krokem je navýsost vhodné navštívit nejprve nějakou oficiální pálenici a domluvit se na podrobnostech: jestli vůbec je možné kvas u nich přepálit, případně i postup (koncentraci) při jeho přípravě.**

* Pozor, někoho po teplých povidlech či džemech může pálit žáha. **Je nutno upozornit, že domácí výroba lihu sice přestala být trestným činem, ale stále se jedná o nedovolený přestupek, který je trestán pokutou.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uvařit povidla z třešní | recept
Povidla z třešní | recept. Třešně obsahují i více než 80 % vody a asi 18 % ovocného cukru, minerály a vitaminy. Zlepšují trávení, jsou doporučovány př…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.