Co je potřeba

projekt
stavební povolení
materiál, nářadí
kontejner na sutiny
peníze

1

Nejdříve bychom si měli ujasnit, kolik chceme do rekontrukce koupelny investovat peněz a co si můžeme dovolit. Rekonstrukce starého panelákového bytu nás vyjde zhruba na sto tisíc korun, což jsou jistě pro každého z nás nemalé peníze. Architekt si naúčtuje zhruba 10% za návrh.

2

V panelákovém bytě máme obvykle k dispozici velice malý prostor pro koupelnu. Obvykle chceme koupelnu zvětšit, pouvažujeme tedy nad tím, že upřednostníme vanu, nebo dáme přednost sprše. Sprchový kout je z hlediska prostoru úspornější. Řada domácností volí při rekonstrukci koupelny v panelákovém bytě variantu, že koupelnu spojí s toaletou. Domácnosti tím získali více prostoru prostor a komfort, kterého je v panelákovém bytě obvykle pomálu. Při rozmisťování vany či sprchového koutu myslete na prostor pro pračku. Na to se často zapomíná, pračka tak zaplní místo, který jste chtěli zužitkovat jiným způsobem.

3

Jestliže máte ujasněno, co od nové koupelny očekáváte, pak zamiřte na stavební úřad. Tam ohlásíte stavbu nebo získáte stavební povolení. Budete potřebovat i statický posudek. Informujte majitele domu či nájemce bytu o chystané rekonstrukci. Mějte připravený projekt.

4

Vyberte obklady, dlažbu, sanitární keramiku a vybavení koupelny.. Vybírejte prověřené značky, které splňují normy. Na intrenetu najdeme řadu eshopů, kde vám pomohou s individuálním výběrem. K těm větším se řadí například www.topkoupelny.cz nebo www.siko-koupelny.cz. Součástí rekonstrukce koupelny v panelákovém bytě může být i výměna oken. Proto se informujte, zda vlastník domu nechystá vyměnit okna v celém době. Stát poskytuje na nová plastová okna a zateplení domu dotace, například v programu Zelená úsporám.

5

Ve většině panelákových bytů najdeme umakartová bytová jádra. Ta při rekonstrukci vyměníme za zděná. K tomu obvykle užíváme sádrokartonové tvárnice. Celý prostor koupelny tak můžeme změnit a místo v koupelně můžeme získat na úkor zmíněné toalety nebo předsíně. Obvykle měníme i nevyhovující elektroinstalaci.

6

Obvykle umisťujeme i nové dveře. Proto při rekonstrukci myslíme i na výměnu zárubní. V prodejně vybíráme dveře, které jsou určené do koupelny. Zjistěte si podmínky, některé dveře do koupelny musí mít podle nových standardů ve spodní části otvory.

7

K pokládání dlažby se doporučuje najmout si kvalifikované pracovníky. Vybíráme takové, kteří nejsou podezřele levní a ani naopak příliš drazí. Jejich práci je třeba pravidelně kontrolovat, proto si raději na období během rekonstrukce nebereme dovolenou. Pracovník firmy si za obložení jednoho metru čtverečního účtuje zhruba 250 korun.

Varování

Při umísťování sanitární keramiky a veškerého koupelnového vybavení provádíme kontrolu funkčnosti.
V případě, že najatí pracovníci odvedli nekvalitní práci, reklamujte to. Nezaplaťte do té doby, dokud nebudou závady odstraněny.

Klíčová slova

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
3.333335
Average: 3.3 (3 votes)