Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvládnout verbální scio testy | rady

06. Červenec 2020
Jak zvládnout verbální scio testy | rady

Jak zvládnout verbální scio testy | rady. Scio testy využívá při přijímacích zkouškách čím dál více univerzit. Zde najdete několik tipů, které by vám měly pomoci úspěšně absolvovat verbální část. Scio testy pak budou hračkou.

1

Nejlepší je se hned na začátku podívat na internetu po starých scio testech.

2

Naučte se rychle číst - je to stejné, jako když vezmete jako celek jedno slovo, jen chybovost je větší. Když čteme slova, nečteme je už po jednotlivých písmenkách, ale vnímáme jako celek. Stejné je to s větou - začnětě třeba lehčími časopisy. Zkuste přečíst větu tak, že v ní uvidíte několik slov, která dohromady mají nejčastěji jeden smysl. Pokud čtete o anatomii křečka, přelétnete větu a v ní se objeví například slova srdce, sval, aorta, krev - budete vědět, o čem je, aniž byste četli spojky nebo předložky.

3

U scio testů se vám tato vlastnost "rychločtení", která se dá nacvičit, bude hodit u dlouhých textů, ve kterých máte vyhledávat odpovědi na několik otázek. Pokud si přelétnete text a budete hledat jen delší nebo složitější slova (svou roli hraje i intuice), budete u odpovědí na otázky vědět alespoň přibližně, kde je hledat.

4

Přejděme k otázkám typu: vyber slovní spojení, které obsahuje stejný vztah jako slovní spojení z příkladu. Například slovní spojení "Kůň - kopyto", správná odpověď bude "pes - dráp". Důležité rozčlenit si slova do kategorií. Uvedený příklad je jeden z nejjednodušších, u těch složitějších se kategorie musíte dopátrávat složitěji. Nejlepší je si myšlenkový pochod zapsat. Uvedu zde příklad, který asi u scio testů neuvidíte, ale nejlépe dokládá možnou složitost otázek: louka - chleba. Tedy jak postupovat? Jaký je mezi těmito dvěma slovy vztah? Louka a pole jsou stejné kategorie - pozemek. Na poli roste obilí, ze kterého se dělá chleba. A správná odpověď by mohla znít třeba takto: nohy - ozonová díra. Nohy a auto jsou ve své podstatě stejné kategorie - dopravní prostředek. Auto vytváří zplodiny, ze kterých vzniká ozonová díra. Pro procvičování tohoto druhu otázek je dobré zkusit si pár složitějších vymyslet sami. Jedno, co stačí, je zažít si tento způsob myšlení.

5

Další druh otázek, na které můžete u scio testů narazit, jsou otázky na synonyma a antonyma. Při tomto nepomůže nic jiného, než rozšiřování slovní zásoby čtením, čtením, čtením, čtením, čtením...

6

To nejdůležitější na konec - mnoho lidí neudělá scio testy jen proto, že otázky procházejí postupně a "zaseknou se". Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nejjednodušší otázky jsou nejčastěji na začátku a na konci jednotlivých testů - platí pro všechny druhy. Nezdržujte se tedy, pokud odpovíte špatně, je to horší, než když vůbec.

Autor: Denny
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zvládnout logické scio testy | rady
Jak zvládnout logické scio testy | rady
Jak zvládnout logické scio testy | rady. Logické scio testy jsou asi nejtvrdším oříškem pro adepty na univerzitní studenty. Snad vám naše tipy pomohou…
Jak se dostat na práva | rady
Jak se dostat na práva | rady
Jak se dostat na práva | rady. Studium práv - to je prestižní záležitost. I když kauza s plzeňskými právy otřásla před lety tímto tvrzením, o zís…
Jak se dostat na žurnalistiku | rady
Jak se dostat na žurnalistiku | rady
Jak se dostat na žurnalistiku | rady. Chtěli byste se věnovat investigativní novinařině? Odhalovat nové skutečnosti, otevírat nové kauzy a čtenáře pra…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.