Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké jsou výhody PVC podlahy

27. Červenec 2021
Jaké jsou výhody PVC podlahy

Pokud přemýšlíte nad tím, že si potřebujete pořídit novou podlahu, možná bude správná volba PVC podlaha. Jaké jsou její hlavní výhody, v čem se liší od linolea a do jakých místností bude nejvhodnější? To všechno se dozvíte v tomto článku.

Příznivá pořizovací cena

Jedním z důvodů, proč může být PVC podlaha správnou volbou, bývá právě cena. Ta je v případě klasického PVC nižší například v porovnání s dřevem či dlažbou. Mezi srovnatelně podobné druhy podlah patří vinyl. V tomto případě jde v podstatě o stejný druh podlahové krytiny, pouze připravený do speciálních dílců pro pokládání plovoucím stylem. Běžné PVC podlahy v rolích se stále lepí a pokládají v jednom velkém celku.

Odolnost proti vlhkosti

Pokud přijde PVC podlaha do styku s vlhkostí, nemá to téměř žádný negativní efekt. Voda se nedokáže dostat dovnitř. To je velká výhoda hlavně v porovnání s dřevěnou či laminátovou podlahou, kde je potřeba postupovat opatrně nejenom při vytírání, ale i celkově při manipulaci s vodou, aby nedošlo k jejímu vylití. Některé typy navíc mohou být vhodné i do koupelny, ale vždy je potřeba zvolit odpovídající variantu a dbát na dodržení všech nutných zásad pro správnou instalaci podlahy. Obecně se však PVC výborně hodí například do kuchyně a všech dalších místností v bytě či rodinném domě.

Na druhou stranu je nevýhodou PVC podlahy měkkost a nízká odolnost proti možnému proseknutí. Pokud se něco takového stane, případná renovace je velmi obtížná. Z toho důvodu je lepší již dopředu zvolit dostatečně kvalitní PVC, které vydrží i větší zátěž a nabídne lepší pevnost.

Snadná údržba

Pro pravidelné vytírání PVC podlahy nejsou potřeba žádné speciální přípravky. Protože jde o umělý materiál, nevyžaduje lakování ani aplikaci pečujících olejů. I přesto je však dobré opatrně vybírat vhodné čisticí prostředky, které by neměly obsahovat agresivní rozpouštědla a podobnou silnou chemii, která může případně poškodit barevný vzorek PVC podlahy. Na vytírání můžete využívat i nejrůznější moderní parní mopy a čističe s přímým dávkováním vody.

Dobrá tepelná izolace

Instalace PVC podlahy může být vhodná i v případě podlahového topení. Obecně se totiž vyznačuje dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. Díky své měkkosti přináší také komfort při běžném chození. Tím pádem dokáže PVC podlaha také tlumit kročejový hluk, takže představuje správnou volbu pro využití v bytech ve vyšších patrech, kde by hluk mohl rušit sousedy. Doporučuje se tak hlavně do hodně frekventovaných místností, jako jsou obývací pokoj či kuchyně.

Rozdíl mezi PVC a linoleem

Hovorově se sice PVC podlaze říká lino, ale v zásadě jde o dvě naprosto odlišné podlahové krytiny. PVC je vyrobeno z umělého měkčeného vinylu, kdežto linoleum obsahuje přírodní lněné oleje, což znamená, že jde o podlahu šetrnější k životnímu prostředí i lidskému zdraví. Použití přírodního materiálu se však podepisuje na ceně, kdy je klasické linoleum dražší v porovnání s PVC variantou.

Podle čeho vybírat PVC podlahu

Při výběru PVC podlahy se orientujte podle zátěžových tříd. Jiná kategorie je vhodná pro běžné použití v bytě a jiný typ bude správnou volbou do komerčních prostor, které jsou více namáhané. Dále je samozřejmě potřeba vzít v úvahu také barevné provedení a dekor, který by měl odpovídat vašim představám a přirozeně ladit k dalšímu vybavení. V nabídce na internetovém obchodě najdete skutečně bohatý výběr různých variant, kdy PVC podlaha může na první pohled například téměř dokonale připomínat dekor dřeva. Pro usnadnění instalace si při výběru všímejte také šířky podlahy a snažte se zvolit takovou variantu, aby bylo potřeba co nejméně spojů.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Klíčová slova: PVC podlaha
Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat okna pro rodinný dům
Jak vybrat okna pro rodinný dům
„Nejsem tak bohatý, abych si pořizoval levná okna,“ - parafráze Rothschildova citátu přesně vyjadřuje, jak se to má s pořizováním oken pro rodinný dům…
Jak vybrat vchodové dveře do domu
Jak vybrat vchodové dveře do domu
Všechno stárne a nejinak je tomu i u vchodových dveří do domu. Po čase přestanou zvládat plnit svou funkci, ať už kvůli špatným pantům, nebo ztrouchni…
Jak vybrat ideální ohřívač vody
Jak vybrat ideální ohřívač vody
Jednou z věcí, kterou musí lidé v domě bezpodmínečně vyřešit je, jak ohřívat vodu. Odpověď na tuto otázku je prostá – ohřívačem vody. Jak ale vybrat t…
Jak postavit plot | rady
Jak postavit plot | rady
Jak postavit plot | rady. Postavit plot můžete z různého materiálu. Posledním trendem jsou dřevěné ploty s betonovým vysokým základem a sloupky, nebo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.