Přejít k hlavnímu obsahu

Kouzlo ošklivých svetrů - co jsou zač a jak je nosit?

05. Prosinec 2023
Kouzlo ošklivých svetrů - co jsou zač a jak je nosit?

Hezky - ošklivé svetry mají v sobě něco, co jim dodává unikátně humorný, avšak zato kýčovitý šmrnc. Co jsou zač a proč jsou vlastně tak krásně ošklivé? Jaký mají význam pro módní průmysl? A jak je správně nosit?

Ugly sweaters - ošklivé svetry

Opět se blíží ten čas roku, kdy milovníci Vánoc a oddaní fandové Ježíška odkládají růžové brýle a připravují se na pravou vánoční realitu. A co je to nejbláznivější? Ošklivé vánoční svetry. Ano, ty nadmíru zdobené, přeplácané svetry s obličejem Santy, vánočními stromky, dárky, soby a vločkami a nadpisy "Veselé Vánoce" či temnými symboly lebek, koster, apod. Ale dnes už nejde jen o Vánoce či Halloween a další události poskytující nové motivy pro tyto bláznivé svetry. Čím jsou ošklivější, tím více získávají na popularitě, a pokud to lze říci, tak jsou pro své fanoušky tím hezčím módním prvkem.

Špetka historie nehezky - hezkých svetrů

Tyhle veselé svetry s vánočními motivy se k nám dostaly z Velké Británie, Kanady a USA.Tehdy ještě nebyly považovány za "ošklivé", ale spíše za projev vánoční radosti a nadšení. V osmdesátých letech 20. století se začaly vyrábět hromadně a staly se populárními dárky od příbuzných.

Nekonvenční cesta ke slávě

Ošklivé svetry se poprvé objevily jako nevinný vánoční dárek, který se postupem času stal tradiční součástí svátečních oslav a zábavy v rodině. S nimi spojená tradice vrcholila společnými rodinnými fotografiemi v těchto neobvyklých svetrech.

V osmdesátých letech zaznamenaly vzrůstající popularitu, stávají se nedílnou součástí televizních pořadů a filmů. V roce 2001 se objevily v epizodě The Osbournes a v roce 2002 byla v Gilmorových děvčatech uspořádána "ošklivá vánoční svetr party". Dokonce i Bridget Jones, která byla sladce trhlá, se v něm objevila na rodinném večírku Tímto způsobem se ošklivé svetry staly módními hvězdami.

Čím vynikají tyto ošklivé svetry?

Ošklivé vánoční svetry se neomezují pouze na veselé motivy a křiklavé barvy, ale také s temnějšími symboly, jako jsou lebky, pavučiny a oheň, často v kombinaci s univerzální černou. Obrázky jsou veselé, vtipné, ironické, komiksové, temné a občas i provokativní. Je celá škála motivů co se objevují na tomto nekonvenčně zvláštnímu svetru.

Proč jsou tak krásně ošklivé

Zde začíná roztomilá hra paradoxu. Čím je svetr ošklivější, tím více ve skutečnosti naplňuje očekávání, a to nejen samotného nositele, ale i jeho okolí. Stává se populárnějším právě díky své ošklivosti.

Co představují pro módní průmysl?

Ošklivé svetry bývají často spojovány s módními trendy, které se každý rok v zimních měsících opakují. Tento trend si získal oblíbenost díky své univerzálnosti, neboť je vhodný pro muže i ženy různých věkových kategorií a různých módních vkusů.

Materiály, ze kterých jsou vytvořeny, se také liší, může se jednat o vlnu, kašmír nebo akryl.

Jak správně nosit a kombinovat ošklivý svetr

Ošklivý svetr lze nosit různými způsoby, podle osobního stylu a příležitosti. Kombinujte ho s černými džíny nebo legíny pro jednoduchý vzhled. Volte džíny a kozačky pro ležérní outfit nebo kalhoty a lodičky pro formálnější look. Experimentujte s kontrastními kousky, jako jsou barevné nebo potištěné kalhoty, pro odvážnější styl. Vrstvení oživí svetr, třeba přes košili nebo pod sako. Přidání náhrdelníků, náramků nebo klobouků dodá outfitu dokonalý nádech. Pro hravý look zkombinujte svetr s krátkou sukní nebo šortkami, pro trendy vzhled přidejte overal.

Jejich popularita neustále stoupá, pravděpodobně díky stále většímu důrazu na ošklivost. Není třeba se obávat, zda se vám líbí, ať už máte jakýkoliv vkus, protože právě ošklivé svetry se staly módním trendem. Najdete je mimo jiné na https://www.cropp.com/cz/cz/

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se obléct na dovolené u moře
Jak se obléct na dovolené u moře
Plánování dovolené u moře je dobrodružství, které obvykle vyžaduje přípravy v podobě výběru destinace, rezervace letenek a ubytování, plánování aktivi…
Jak vybrat dámské plavky | tipy
Jak vybrat dámské plavky | tipy
Jak vybrat dámské plavky | tipy. Nastává léto, s tím související čas dovolených a výběr plavek nabývá na aktuálnosti. Plavky jsou rovnocenná součást v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.