Přejít k hlavnímu obsahu

Krkonoše a Orlické hory nabízejí celoroční využití pro sportovní nadšence

25. Květen 2023
Krkonoše a Orlické hory nabízejí celoroční využití pro sportovní nadšence

Milujete lyžování, jízdu na kole, běháte a pohyb je pro vás naprosto přirozenou součástí každé vaší dovolené? Abyste si mohli akční dovolenou užít naplno během celého roku, vyrazte do Krkonoš nebo Orlických hor. Co zde můžete podnikat a jaká místa musíte navštívit?

Krkonoše: Nejnavštěvovanější české pohoří s nejvyšší horou Česka

Do Krkonoš se ročně vydávají miliony turistů. Proč? Kromě toho, že zde leží vůbec nejvyšší hora Česka, nabízejí také skvělé podmínky pro zimní sporty a pěší i cyklo turistiku, nachází se v nich pramen Labe, ledovcová jezera a také řada wellness center.

Špindlerův Mlýn

Oblíbeným výchozím bodem pro cyklisty, turisty i lyžaře je město a horské středisko Špindlerův Mlýn. Symbolem města je bílý obloukový most vedoucí přes Labe, luxusní hotely a chalupy, ale také pestrá nabídka aktivit. Při hledání ubytování ve Špindlerově Mlýně zjistíte, že budete mít opravdu z čeho vybírat. Všechny typy ubytování jsou lákavé a je opravdu těžké se rozhodnout pro jeden konkrétní objekt.

 

Ubytovat se můžete například na Boudě Klínovce, která se nachází na samotě, nedaleko lesa, a dokonce je nejvýše položenou farmou v Čechách. V nabídce jsou ale také horské hotely s wellness, hotely téměř na sjezdovce, luxusní penziony a další.

Kam v Krkonoších vyrazit

Jakmile se rozhodnete, kde se ubytujete, neváhejte a pusťte se do objevování krás Krkonoš. V zimě na vás čekají desítky kilometrů upravených běžeckých tratí a prvotřídní sjezdovky, po zbytek roku můžete Krkonoše poznávat po svých nebo ze sedla svého kola.

Místa, která stojí za návštěvu jsou:

  • Sněžka
  • Luční bouda
  • Pančavský a Labský vodopád
  • Obří důl
  • Labská přehrada
  • Sněžné jámy
  • Úpské rašeliniště.

Orlické hory

Máte Krkonoše prošlapané křížem krážem? Vydejte se do Orlických hor. Ty se rozkládají v severovýchodních Čechách a svůj název získaly díky řece Orlici, která jimi protéká. Stejně jako Krkonoše, i Orlické hory se dají navštívit kdykoliv během roku. V zimě si v nich přijdou na své lyžaři a jakmile zmizí sníh, vydávají se do nich turisté. Ubytování Orlické hory je podobné tomu ve Špindlu, ale během roku se na celém území nachází mnohem méně turistů. V nabídce jsou samozřejmě chaty, chaloupky, apartmány, roubenky i penziony.

 

Co v Orlických horách navštívit?

Kam se v Orlických horách musíte podívat? Následující místa si rozhodně nenechte ujít.

Velká Deštná

Nejvyšší horou Orlických hor je Velká Deštná. Dříve se jí říkalo Sedmihradská hora a od roku 2019 se na jejím vrcholu nachází rozhledna, která nahradila tu původní, jež byla v roce 2010 stržena. Současná rozhledna měří 19 metrů a skládá se z ocele a dřeva. Na horu se pohodlně dostanete pěšky i na kole.

Šerlich

Dalším bodem Orlických hor je Šerlich. Dříve se jednalo o osadu, ale nyní zde zbylo již jen pár chaloupek. Šerlich je nejnavštěvovanějším turistickým cílem celé oblasti, protože se jedná o skvělé výchozí místo pro výšlapy na Velkou Deštnou, ale také k přírodní rezervaci Bukačka, Šerlišskému mlýnu a na Vrchmezí.

Hanička

V Orlických horách se nachází dělostřelecká pevnost zvaná Hanička, jež pochází ze 30. let minulého století. Ke svému názvu přišla jednoduše, protože inspirací byla stejnojmenná osada nedaleko. Do pevnosti Hanička se lze podívat, a dokonce se v ní nachází expozice zbraní, munice a uniforem.

Pokud se do Krkonoš či Orlických hor vydáte v zimě, určitě vám přijde vhod zimní clona do masky auta. S její pomocí zabráníte ofukování motoru a chladiče.

Návštěvu Krkonoš i Orlických hor si vychutnáte v každém ročním období, protože vám pokaždé nabídnou širokou škálu aktivit a zajímavých míst.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Lipno a na jak dlouho zůstat?
Jak poznat Lipno a na jak dlouho zůstat?
Lipno známe díky vodní nádrži, které se říká lipenské jezero a právem si vysloužilo označení jihočeské moře. V jeho širém okolí a na hladině vody je s…
Jak poznat a užít si hrad Bouzov | tipy
Jak poznat a užít si hrad Bouzov | tipy
Hrad Bouzov | tip na rodinný výlet. Není to hrad „jako z pohádky“. Je to hrad z pohádky, a ne z jedné. K hradní věži přilétal za Jasněnkou okřídlený š…
Jak poznat Sněžku | tipy
Jak poznat Sněžku | tipy
Jak poznat Sněžku | tipy. Vydat se na Sněžku, nejvyšší horu České republiky, to často patří mezi malé „soukromé závazky“. Naštěstí je vrchol Sněžky př…
Jak poznat Třebíčsko | tipy
Jak poznat Třebíčsko | tipy
Jak poznat Třebíčsko | tipy. Třebíčsko, a zejména jeho metropole Třebíč, působí na člověka, který je navštíví poprvé, jako republika v republice. Všeo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.