Přejít k hlavnímu obsahu

Kudy se do domu dostaly štěnice? A jak se jich zbavit?

20. Červen 2023
Kudy se do domu dostaly štěnice? A jak se jich zbavit?

Štěnice jsou malí, ale nebezpeční paraziti, kteří v domácnosti dokážou způsobit řadu nepříjemností. Tyto krev sající hmyzí tvorové se často vyskytují v ložnicích a jiných prostorách, kde lidé nebo zvířata odpočívají. Mnohdy způsobují svědění a alergické reakce, což vede k narušení spánku, a pobyt v místnosti se štěnicemi je vůbec celkově nezáviděníhodný zážitek. V následujícím článku se podrobněji zaměříme na to, jak se štěnice dostávají do našich domovů, jak je rozpoznat a jakým způsobem se jich jednou provždy zbavit.

Kudy se štěnice dostávají do domu?

Štěnice jsou velmi přizpůsobivé a mohou se do vašeho domova dostat více způsoby. Je dobré vědět, jak se k vám domů dostaly, aby bylo možné jejich dalšímu výskytu spolehlivě zabránit. Podívejte se na nejčastější způsoby, jakými se do domácností dostávají.

Cestování

Během cestování můžete navštívit různá místa, kde se štěnice vyskytují. Štěnice se mohou nacházet například v hotelech a penzionech, kde vlezou do vašeho zavazadla, oblečení nebo osobních věcí a následně si je sami nevědomě doneste domů.

Nákupy z druhé ruky

Také při nákupu použitého nábytku, čalouněných produktů nebo oblečení může dojít k nechtěnému přenosu štěnic. Věnujte pozornost možným známkám jejich přítomnosti, jako jsou černé tečky nebo malé skvrny na věcech.

Návštěvy

Pokud k vám přijdou na návštěvu přátelé nebo rodinní příslušníci, kteří mají u sebe doma problém se štěnicemi, mohou je nevědomky přinést i do vašeho domova prostřednictvím svých věcí, tašek, oblečení nebo těla.

Sousedi

Štěnice se dokážou šířit mezi jednotlivými byty v bytových domech. Mohou se pohybovat přes trhliny a malé otvory ve zdech, podlahách, stropních konstrukcích, nebo dokonce přes elektroinstalaci a vodovodní potrubí. Je důležité být ostražitý a pravidelně kontrolovat svůj byt, zejména pokud máte podezření, že vaši sousedé by se zamořením štěnicemi mohli mít problém.

Jak se zbavit štěnic?

Zbavit se štěnic někdy bývá dost náročné, ale vždy je cesta, jak se jich nadobro zbavit a zajistit si zdravé a klidné prostředí pro život. Pokud se budete řídit následujícím postupem, nakonec jistě dosáhnete kýženého výsledku.

Identifikace problému

Prvním krokem je se ujistit, zda máte opravdu problém se štěnicemi. Hledejte typické známky štěnic, jako jsou malé černé tečky na matracích, povlečení nebo čalounění pohovky. V ložnici i dalších místnostech pro identifikaci štěnic rozmístěte speciální monitorovací lepové pasti na štěnice, které je dokážou zachytit, abyste si je mohli dobře prohlédnout. Ovšem nezajistí jejich vyhubení.

Pořádný úklid

Důkladně vysajte celý dům, zaměřte se především na zmíněné matrace, povlečení, čalounění a také koberce, kde se štěnice nejčastěji a v nejhojnějším počtu vyskytují. Rovněž vytřete podlahu a následně do ruky vezměte hadr a otřete nábytek. Veškeré povlečení a oblečení vyperte na vysokou teplotu.

Chraňte svou postel

Použijte ochranné obaly na matrace, polštáře a peřiny, které štěnicím zabrání, aby se v nich nadále usazovaly. Předtím je samozřejmě třeba všechny tyto věci pořádně vyčistit a vyprat.

Použití chemických a nechemických prostředků

Můžete se rozhodnout buď pro použití insekticidů, nebo nechemických metod. Nechemickou metodu představují parní čističe, které štěnice zahřívají na teplotu, při které hynou. V případě použití chemických prostředků je důležité dodržovat návod k použití a dbát na svou bezpečnost.

Pravidelná kontrola

Po úklidu, případně aplikaci insekticidů proti štěnicím pravidelně kontrolujte matrace, čalounění a další potenciální úkryty štěnic, abyste se ujistili, že se k vám domů tito nezvaní hosté nevrátili.

Odborná pomoc

Pokud se i přes velkou snahu nedokážete štěnic zbavit vlastními silami, bude nejlepší oslovit profesionální deratizační firmu, která provádí odborné hubení štěnic a problém spolehlivě vyřeší za vás.

Závěr

Výskyt štěnic v domácnosti je poměrně velkým problémem, když významně ovlivňuje kvalitu života všech jejích členů. Je důležité pochopit, jak se šíří, a podniknout důkladné a promyšlené kroky k jejich eliminaci. Ať už se rozhodnete pro chemické, nebo nechemické metody, je důležité být důsledný, trpělivý a pravidelně kontrolovat situaci. Tímto způsobem udržíte svůj domov trvale bez štěnic a zajistíte si zdravé a klidné prostředí pro sebe a svou rodinu. V případě potřeby neváhejte oslovit odborníky, kteří vám pomohou se štěnicemi rychle zatočit.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/stenice-se-k-vam-nastehuji-ani-nevite-jak-jak-se-jich-zbavit-2616

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit štěnic | rady a tipy
Jak se zbavit štěnic | rady a tipy
Jak se zbavit štěnic | rady a tipy. Štěnice patří k úporným parazitům a zbavit se jich je velmi obtížné. Vyskytují se prakticky po celém světě a velic…
Jak na štěnice?
Jak na štěnice?
Jak na štěnice aneb zbavte se nežádoucího hmyzu jednou provždy Máte neblahé tušení, že se u vás doma vyskytují štěnice? Co si ale řeknou ostatní? Vždy…
Jak efektivně vyčistit sprchový kout
Jak efektivně vyčistit sprchový kout
Sprchové kouty jsou nezbytnou součástí každé moderní koupelny, ale udržovat je v čistotě může být výzvou. Vzhledem k častému používání a vlhkosti se v…
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.