jaktak.cz

Jak využít břečťan v lidovém léčitelství | rady a tipy

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak využít břečťan v lidovém léčitelství | rady a tipy. Okrasná rostlina břečťan popínavý (latinsky hedera helix) se pne po zdech, plotech a fasádách domů. Stonky mívá až patnáct metrů dlouhé. Preferuje stinná, vlhká místa a kvete od července do října. Plody břečťanu jsou tmavě modré až černé bobule. Pro člověka jsou jedovaté. Přečtěte si několik tipů, jak břečťan využít pro podporu svého zdraví.

 

Co je potřeba

  • listy břečťanu
  • čistý alkohol
  • olivový olej

Krok 1

Na jaře sbíráme listy břečťanu. Na pozdější dobu si je můžeme nasušit. Vzhledem k tomu, že břečťan není pro lidi stoprocentně nezávadná rostlina, doporučujeme spíše pro zevní použití. Při vnitřním použití používáme opatrně a vždy jen po dobu nemoci.

Krok 2

Výluh z břečťanových listů dezinfikuje, ve formě obkladů mírní svalové křeče, léčí pohmožděniny, popáleniny, oděrky a klouby postižené dnou.

Krok 3

Ve formě obkladů, olejových masáží, gelů a krémů, pomáhá odstraňovat celulitidu.

Krok 4

Odvar při vnějším použití, jako obklady, léčí onemocnění dýchacích cest a bolesti krku.

Krok 5

Břečťanový odvar léčí kašel, rýmu a bolesti v krku. Pět minut vaříme hrst čerstvých, nebo sušených listů ve 300 ml vody. Pak zcedíme a využijeme jako kloktadlo.

Krok 6

Břečťanový masážní olej proti celulitidě se vyrábí máčením 2 hrstí nahrubo nasekaných čerstvých listů břečťanu v půl litru olivového oleje. Necháme nejméně tři týdny máčet na teplém, světlém místě. Občas protřepeme. Po zcezení oleje necháme nejlépe ve tmavé láhvi a využíváme k masáži.

Krok 7

Na podporu léčby trávicích potíží a nachlazení, chřipky a angíny můžeme využít tinkturu. Tinkturu z břečťanu si můžeme vyrobit máčením listů v alkoholu. Listy nakrájíme a asi tři týdny macerujeme v alkoholu. Poté scedíme. Tinkturu nepoužíváme preventivně, pouze po dobu nemoci. Maximálně 15kapek 3× denně.

 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-brectan-v-lidovem-lecitelstvi-rady-tipy.html