Přejít k hlavnímu obsahu

Soběstačné domy získávají na popularitě. V čem tento život spočívá?

10. Leden 2023
Soběstačné domy získávají na popularitě. V čem tento život spočívá?

Ekologické možnosti bydlení jsou v současnosti hodně trendy. Nejde přitom jen o touhu soužití v přírodou. Další obrovskou výhodou je fakt, že jejich užívání je mnohem levnější než klasické domy nebo byty. Vzhledem k tomu, že si elektřinu i vodu zajišťujete sami, nemusíte se spoléhat na ceny energií. Jak vypadá život bez sítí a obchodů? Budete se divit, ale žít můžete v naprostém pohodlí!

Co musíte zajistit pro off grid bydlení?

Bydlení mimo sítě má svá specifika. Vzhledem k tomu, že jste závislí jen na vlastním domově, musíte ho podle toho přizpůsobit. Na to je zapotřebí myslet již ve chvíli, kdy se bude dům stavět. Základem pro komfort a bezstarostný život je dobré plánování. Měli byste proto kontaktovat někoho, kdo se zabývá přímo navrhováním podobných obydlí. Obecně musíte zajistit pár věcí:

  • energie (solární panely),
  • voda (studna, řeka, jezero, šedá voda),
  • odpad (čistička odpadních vod),
  • jídlo (pěstování ovoce a zeleniny, chov zvířat).

U každého bodu máte několik možností. V případě odpadu můžete zvolit septiky, žumpu nebo čističku odpadních vod. Pro dostatek elektřiny je nejlepší vlastní fotovoltaická elektrárna. A pro vodu jsou nejlepší studny, ale můžete na pozemek umístit také velké nádrže na dešťovou vodu, kterou lze používat prakticky na všechno kromě pití a vaření.

Zpět k přírodě a pěstování vlastního jídla

Posledním bodem, který si musíte rozmyslet, je přísun jídla. Můžete samozřejmě jezdit klasicky do obchodu. Lidé, kteří se chtějí odpojit od sítí, většinou také pěstují vlastní jídlo a jezdí si do obchodu jen pro nutné potraviny. V tomto případě hodně záleží na pozemku, který si zakoupíte pro stavbu svého off grid bydlení. Rozloha i poloha pozemku hodně ovlivní, kolik si budete schopni vypěstovat.

Pro vlastní maso, vejce a mléko si můžete pořídit pár slepic, kozy nebo dokonce krávy. Záleží jen na tom, jak daleko chcete v tomto ohledu zajít. A zda se chcete starat o zvířata. Klasické postupy při životě na samotě nebo venkově jsou dnes široce známé a na internetu najdete nespočet rodin, které takto žijí. Můžete se u nich díky tomu inspirovat a zjistit, co pro vás bude nejlepší.

Nezapomínejte na správné vybavení

Pro pěstování jídla budete potřebovat hodně věcí. Na pozemku nesmí chybět ani kompost, který vám pomůže při pěstování a zpracujete tím i odpad z kuchyně. Elektrické nebo benzinové sekačky jsou základem na každý pozemek. Navíc tráva je důležitou součástí každého kompostu. Zpracování tohoto odpadu a recyklace dalších druhů odpadů (plast, papír, sklo) by měla být součástí soběstačného domu a života off grid.

Malé prostory přináší více času na život

Zmenšování obytné plochy je v současnosti velmi populární. Lidé zjišťují, že obrovské množství předmětů přináší do jejich životů stres. Možná i vy utrácíte hodně peněz za věci, které ve skutečnosti nepotřebujete. Jakmile se naučíte principům minimalismu a zjistíte, co je pro vás doopravdy důležité, bude se vám žít mnohem lépe a odstraníte ze svého života stres. O minimalismu se můžete dozvědět z mnoha zdrojů. Mezi nejlepší patří:

  • Zázračný úklid – Marie Kondo,
  • Mít, nebo být – Erich Fromm,
  • The Minimalists – Joshua Fields Millburna a Ryan Nicodemus.

Velké domy nebo byty nás podvědomě nutí, abychom je naplnili věcmi. V malém domě si dvakrát rozmyslíte, než koupíte něco dalšího. Díky tomu budete mít méně majetku, méně starostí a mnohem šťastnější život. Minimalismus neznamená, že nemůžete mít doma nic. Jde jen o to, abyste přinášeli do svého domova věci s rozmyslem.

Lepší život pro naše děti

Malé domky nebo soběstačné domy jsou ideální pro rodiny, které chtějí být více spolu. Tradiční styl života je pro děti v dnešní době velká neznámá, ale zaručeně jim bude svědčit. Uvidíte, že při pěstování vlastních potravin se všichni hodně naučíte a budete si vážit toho, co máte na talíři. Navíc budou děti zaručeně více v přírodě, protože bude všude kolem nich.

Tipy

Článek obsahuje komerční sdělení

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat okna pro rodinný dům
Jak vybrat okna pro rodinný dům
„Nejsem tak bohatý, abych si pořizoval levná okna,“ - parafráze Rothschildova citátu přesně vyjadřuje, jak se to má s pořizováním oken pro rodinný dům…
Jak udělat zahradní ohniště
Jak udělat zahradní ohniště
Jak udělat zahradní ohniště | tipy. K dokonalé relaxaci na zahradě patří posezení u ohně. Vybudování zahradního ohniště zabere dva dny času. Materiál…
Jak vybrat vchodové dveře do domu
Jak vybrat vchodové dveře do domu
Všechno stárne a nejinak je tomu i u vchodových dveří do domu. Po čase přestanou zvládat plnit svou funkci, ať už kvůli špatným pantům, nebo ztrouchni…
Jaké jsou výhody PVC podlahy
Jaké jsou výhody PVC podlahy
Pokud přemýšlíte nad tím, že si potřebujete pořídit novou podlahu, možná bude správná volba PVC podlaha. Jaké jsou její hlavní výhody, v čem se liší o…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.