Přejít k hlavnímu obsahu

Tepelné čerpadlo jako součást rekonstrukce

28. Listopad 2023
Tepelné čerpadlo jako součást rekonstrukce

Rekonstrukce rodinného domu je ideální příležitostí k zavedení ekologických a ekonomických řešení. Jedním z nich je tepelné čerpadlo, které využívá energii z okolního prostředí – vzduchu, vody nebo země. Jedná se o moderní a inteligentní řešení pro vaši rekonstrukci.

Co je tepelné čerpadlo?

Jedná se o zařízení, které dokáže využít obnovitelné zdroje energie, jako je vzduch nebo voda, a přeměnit je, na teplo pro vaši domácnost. Tepelné čerpadlo se hodí i do starého domu s vyššími tepelnými ztrátami, pokud je správně dimenzované a napojené na vhodný topný systém. Můžete s ním využívat nízký tarif elektřiny až 20 hodin denně.

Jaké typy tepelných čerpadel existují?

Na trhu jsou různé typy tepelných čerpadel, které se liší podle toho, odkud čerpají teplo a kam ho dodávají. Nejčastěji se používají systémy vzduch / voda a vzduch / vzduch.

Princip tepelného čerpadla vzduch/vzduch je následující:

  • Venkovní jednotka obsahuje výparník a kompresor. Výparníkem proudí venkovní vzduch, který odevzdává své teplo chladivu. Chladivo se tím změní z kapaliny na plyn. Kompresor pak stlačí plyn, čímž se zvýší jeho tlak a teplota.

  • Vnitřní jednotka obsahuje kondenzátor a expanzní ventil. Kondenzátorem proudí vnitřní vzduch, který přijímá teplo od chladiva. Chladivo se tím změní z plynu na kapalinu a odevzdá své kondenzační skupenské teplo. Expanzní ventil pak sníží tlak a teplotu chladiva, které se vrátí do venkovní jednotky.

  • Tímto způsobem systém vzduch/vzduch přenáší teplo z chladnějšího zdroje (venkovní vzduch) na teplejší spotřebič (vnitřní vzduch). Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch může pracovat i v opačném směru, tedy chladit vnitřní vzduch na úkor ohřátí venkovního vzduchu. Tím se systém vzduch/vzduch stává klimatizačním zařízením.

 Princip tepelného čerpadla vzduch/voda je následující:

  • Tepelné čerpadlo vzduch/voda se skládá z venkovní a vnitřní jednotky, které jsou propojeny potrubím s chladivem. Chladivo je látka, která má velmi nízký bod varu a mění své skupenství v závislosti na tlaku a teplotě.

  • Venkovní jednotka obsahuje výparník a kompresor. Výparníkem proudí okolní vzduch, který odevzdává své teplo chladivu. Chladivo se tím změní z kapaliny na plyn. Kompresor pak stlačí plyn, čímž se zvýší jeho tlak a teplota.

  • Vnitřní jednotka obsahuje výměník a expanzní ventil. Výměníkem proudí voda, která přijímá teplo od chladiva. Chladivo se tím změní z plynu na kapalinu a odevzdá své kondenzační skupenské teplo. Expanzní ventil pak sníží tlak a teplotu chladiva, které se vrátí do venkovní jednotky.

  • Tímto způsobem tepelné čerpadlo vzduch/voda přenáší teplo z chladnějšího zdroje (vzduch) na teplejší spotřebič (voda). Systém vzduch/voda může pracovat i v opačném směru, tedy chladit vodu na úkor ohřátí vzduchu. Tím se tepelné čerpadlo vzduch/voda stává klimatizačním zařízením.

Jaké jsou výhody tepelného čerpadla pro vás a pro životní prostředí?

Ať už si vyberete jakýkoli typ tepelného čerpadla, můžete si být jisti, že ušetříte na nákladech na energii a zároveň přispějete k ochraně životního prostředí. Tepelná čerpadla jsou totiž schopna vytvořit až čtyřikrát více tepla, než kolik spotřebují na provoz. Navíc využívají obnovitelné zdroje energie, které nevytvářejí žádné emise skleníkových plynů. Mezi nesporné výhody patří multifunkčnost. Některá tepelná čerpadla dokážou nejen vytápět, ale i chladit, ohřívat vodu, větrat nebo ohřívat bazén. Tímto způsobem mohou nahradit několik zařízení a zvýšit tak úsporu energie a místa.

Tip: Spočítejte si, kolik zaplatíte za vytápěné a zvažte změnu dodavatele energií nebo zdroje vytápení.

Pohoda a komfort

Tepelné čerpadlo je bez pracné, protože nepotřebuje žádné palivo, jako je uhlí nebo dřevo. Je ekologické, jelikož nevytváří žádné emise skleníkových plynů. Dodává rodině pohodu a komfort. Dokáže zajistit stabilní teplotu v domě a dostatek teplé vody pro sprchování, mytí nádobí nebo praní. Umožňuje nastavit optimální teplotu v domácnosti a regulovat ji podle potřeby i na dálku pomocí internetu nebo mobilní aplikace.

Pokud plánujete rekonstrukci a chcete svůj domov udělat ekologičtějším a ekonomičtějším, zvažte instalaci tepelného čerpadla. Je to investice, která se vyplatí nejen vám, ale i budoucím generacím. Umožní vám užívat si pohodlí domova bez obav z vysokých nákladů na energie a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.

Tepelné čerpadlo je ekologické a ekonomické řešení pro váš rodinný dům.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

skříň dekor mramor
Jak použít mramor v obývacím pokoji?
Mramor se v architektonickém světě využívá už po staletí. Čím dál častěji se s ním setkáváme i v moderních interiérech, takže se přirozeně nabízí otáz…
Jak vybrat okna pro rodinný dům
Jak vybrat okna pro rodinný dům
„Nejsem tak bohatý, abych si pořizoval levná okna,“ - parafráze Rothschildova citátu přesně vyjadřuje, jak se to má s pořizováním oken pro rodinný dům…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.