Přejít k hlavnímu obsahu

Válce a cihly, i to jsou dřevěné brikety

31. Květen 2022

Se dřevem je to vcelku jednoduché. Buď si vyberete měkkou nebo tvrdou dřevinu. Zvolíte tu, která zrovna vyhovuje vašim potřebám. Při nákupu dřevěné brikety je to trochu složitější úkol. Objasněte si rozdíly mezi briketami v následujících řádcích.

Slisovaná dřevěná briketa

Pravdou je, že i brikety se vyrábějí z různých dřevin a není výjimkou, že se v briketě dokonce kombinují. Jelikož jde vlastně o slisovanou dřevní hmotu, a většinou se hustota víceméně shoduje, ať už je vyrobena z toho nebo onoho dřeva, nemůžete udělat chybu s výběrem. Co je však důležité, je obsah vody, který by měl být maximálně do 10 %. Pak už se dostáváme k jednotlivým druhům briket, které se liší technologickými postupy při výrobě a hlavně tvarem.

Nejoblíbenější tvary dřevěných briket

Nejznámější dřevěné brikety ve tvaru válce známe také pod názvem ekobrikety a jsou nejčastěji používanou briketou do kotlů na pevná paliva. Vyberte rovnou ze dvou druhů. Pokud je potřeba rychle roztopit místnost nebo urychlit hoření, jsou vhodné ty s otvorem uprostřed brikety. Pro udržení stabilní teploty v delším časovém horizontu jsou pak vhodné plné dřevěné brikety. Vždy je důležitý hlavně parametr kvality slisování.

Neméně oblíbenými briketami jsou RUF brikety neboli cihličky, také kvádry, hranaté brikety a některými nazývané obdélníky. Pojmenování se najde opravdu hodně. Jde o menší brikety dřevěné, které jsou svým tvarem a velikostí vhodnější do krbu. Je potřeba si ale optimalizovat přívod vzduchu, protože mají někdy tendenci doutnat. Trh nabízí cihličkové brikety v různých rozměrech, takže na své si přijdou i majitelé menších kamínek typu Petry. RUF brikety jsou určené i do koltů.

Topit se musí i v noci

Pro vaše bezesné noci jsou tu kůrové noční brikety, které díky svému složení déle žhnou a mají vysokou výhřevnost. Jsou sice o nějaký ten peníz dražší než klasické dřevěné brikety, zato se na ně můžete opravdu spolehnout. Opět je potřeba si zvyknout na jejich používání, co se týče přívodu vzduchu a množství kusů v topeništi. Kdybyste chtěli hledat alternativu vysoce výhřevných briket mezi těmi dřevěnými, volte bukové brikety, které mají vynikající vlastnosti hoření.

Brikety do krbu

Doba se posunula dopředu a i „stará škola“ přechází k topení pomocí dřevěných briket. Dávno tomu bylo, kdy se do krbů a krbových kamen používalo výhradně dřevo. Pohodlnost a čistota jsou hlavními aspekty, které přesvědčují spotřebitele o výhodách briket do krbu. Také jejich výhřevnost, stálost a snadná manipulace jsou klíčovými rozhodovacími fakty. „Popularita briket se poslední dobou zvyšuje i díky drahým komoditám, jako je elektřina a plyn“, dodává odborný prodejce tuhých paliv e-shopu Optimtop.cz.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.