Přejít k hlavnímu obsahu

4 magické způsoby, jak vybudovat a udržet si zdravý partnerský vztah

16. Srpen 2023
Zamilovaný pár na kolech se drží za ruce při západu Slunce

Jak vybudovat zdravý milenecký vztah, který by vám vydržel na celý život a přitom neztratil jiskru? Zamilovali jste se a přemýšlíte nad tím, jak o vaše partnerství pečovat, abyste se v něm cítili oba dobře? Přinášíme vám několik tipů, které vám pomohou vybudovat a udržet si zdravý a silný vztah plný lásky. 

Tipy pro pevný, zdravý a romantický vztah

Následující tipy vám pomohou zamyslet se nad vaším vztahem a nad tím, jak z něj udělat vazbu, kterou nic a nikdo nepřetrhne. Inspirujte se!

1. Buďte spolu teď a tady

Pravidelně věnujte čas vaší lásce. Buďte spolu každý den, alespoň na nějaký čas, bez mobilů, televize, přátel a dalších rušivých elementů. 

Buďte skutečně jen spolu, dívejte se vzájemně do očí a opravdu si naslouchejte. Buďte k sobě pozorní a laskaví. 

V této chvíli si také můžete společně zavzpomínat na minulé příjemné události, které vám připomenou, proč je vám spolu tak dobře. Třeba se i zasmějete.

Společný čas můžete využít také k plánování věcí, které byste spolu mohli v budoucnu vyzkoušet.

2. Komunikujte

Dobrá komunikace je základem zdravého vztahu. Pomáhá partnerům cítit se bezpečně a šťastně. 

Pokud vás něco trápí, nebo po svém partnerovi něco potřebujete, nečekejte, že uhodne, co se děje. Upřímně a se vší láskou své drahé polovičce sdělte, co máte na srdci a komunikujte tak dlouho, dokud se spolu nedohodnete na konkrétním řešení dané věci. 

Důležité je také být dobrým posluchačem a podporou v období stresu. Víte-li například, že váš partner řeší nějaké problémy v práci, počkejte se svými přáními a požadavky, než se situace uklidní.

3. Projevujte si náklonnost

Udržujte fyzickou intimitu – ta je pro vztah velice důležitá. Vyjma sexuální stránky, jsou důležité také vzájemné letmé dotyky, smích, nebo milá slova. 

Svého partnera můžete potěšit například nějakým citátem o lásce na Youprani.cz, který mu můžete říct osobně, nebo ho napsat na malý lísteček, který náhodou najde v kapse saka, až bude v práci. 

Nezapomínejte dělat ty nádherné drobnosti, díky kterým je partnerský vztah tak výjimečným a odlišuje se od ostatních!

4. Naučte se řešit konflikty s respektem

Konflikty jsou nevyhnutelné v každém vztahu, ale aby byl vztah pevný, musí mít oba lidé pocit, že byli vyslyšeni. Cílem není vyhrát, ale vše si vysvětlit a udržet a posílit vztah.

Jak na to? Hádejte se férově, neútočte, neponižujte, nevzpomínejte na chyby z minulosti, buďte ochotni odpustit, naučte se nechat některé věci plavat.

Co je zdravý milenecký vztah

Každý vztah je běh na dlouhou trať. Procházíte s partnerem vzestupy a pády a snažíte se dosáhnout nějakého společného cíle. 

Aby byl váš vztah zdravý, je nutné si s partnerem promluvit a ujasnit si, jaké jsou vaše priority a co od vztahu očekáváte. 

Základními charakteristikami zdravého vztahu je vzájemný respekt a dávání tomu druhému najevo, že je milován. Vzájemně se také snažíte citově toho druhého naplňovat a oceňovat. 

Dokážete si sdělit kritiku takovým způsobem, abyste toho druhého nezranili, a vše se snažíte řešit v klidu bez zbytečných konfliktů. 

Ve zdravém vztahu by se oba partneři měli cítit příjemně a hlavně bezpečně. Nějakým sporům se asi nevyhnete, je ale důležité mít v partnera stále důvěru.

Dalšími charakteristikami zdravého vztahu je, že se nevzdáváte svých zájmů, koníčků, ani přátel a nevyžadujete to ani po svém partnerovi. 

V neposlední řadě je asi jednou z nejdůležitějších charakteristik vztahu, který je zdravý, upřímná a otevřená komunikace. Nebojíte se pohodlně vyjadřovat své názory, potřeby, obavy a přání. 

“Zdravý vztah je hostina plná náklonnosti a dávání pro oba; ne přijímání drobků a snaha přesvědčit se, že to stačí.” 

– Shannon Thomas, spisovatelka

Dočasná zamilovanost versus stálá zamilovanost

Zamilovat se je snadné. Nejde ještě o lásku, ale spíš o pobláznění osobou, kterou, více méně, ani pořádně neznáme. 

Až časem, kdy dva lidé vzájemně poznávají své pozitivní i negativní stránky a učí se sehrát a zvládat každý den společně, může ze zamilovanosti vzniknout stálá zamilovanost, tedy láska. 

Na vztahu je ale třeba pracovat a vyžaduje to skutečně spoustu trpělivosti, odhodlání a úsilí. Stojí to ale za to! 

Zdravý a bezpečný romantický vztah může sloužit jako trvalý zdroj podpory a štěstí ve vašem životě, v dobrých i zlých časech, a posilovat tak všechny aspekty vaší životní pohody. Pokud nyní podniknete kroky k tomu, abyste si zachovali nebo oživili pocity, vycházející z počáteční zamilovanosti, můžete si vybudovat smysluplný vztah, který vydrží po celý život.

 

Autor: superadmin
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat manipulátora | rady
Jak poznat manipulátora | rady
Jak poznat manipulátora | rady. Mezi námi jsou lidé, kteří jdou tvrdě za svým cílem, ale jednají v rukavičkách. A aby dosáhli svého, často s ostatními…
Jak napsat inzerát na seznamku
Jak napsat inzerát na seznamku
Jak napsat inzerát na seznamku | rady a tipy. Při seznamování přes internet je inzerát v podstatě jediný prostředek, kterým můžete protějšek zaujmout.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.