Přejít k hlavnímu obsahu

5 užitečných tipů, jak vyčistit stříbrné a zlaté šperky

26. Červen 2023
5 užitečných tipů, jak vyčistit stříbrné a zlaté šperky

Každá žena vlastní alespoň jeden zlatý či stříbrný šperk. Aby náramky, přívěsky, náušnice i řetízky vypadaly stále jako nové, čas od času si zaslouží řádnou péči. Proto vám přinášíme hned pět užitečných tipů na to, jak spolehlivě vyčistit vaše oblíbené šperky. Kvůli čištění nemusíte opouštět domov, protože existuje řada triků, které používaly již naše babičky a rozhodně stojí za vyzkoušení.

 

Pozor na šperky s drahými kameny

Než se vrhnete na čištění drahocenných šperků, dejte si pozor u těch, které na sobě mají lepené kameny a perly. Šperky s kameny je totiž vhodné opláchnout pouze čistou vodou a vyhnout se použití jakýchkoliv chemikálií a dalších látek. Naopak porézní kameny by se neměly vůbec oplachovat, pouze leštit jelenicí.

Budete-li při čištění šperků používat hadřík, používejte vždy jen takový, který je měkký a nepouští vlákna. K dostání jsou i speciální hadříky určené pro stříbrné šperky a bižuterii, které odstraní zoxidovaný povlak. Po každém čištění šperky vyskládejte na suchou papírovou nebo látkovou utěrku a nechte je volně uschnout.

Spousta surovin, které máte doma, se dají využít nejen při vaření a pečení, ale také při čištění šperků:

Prášek na pečení nebo jedlá soda

Máte pocit, že vaše přívěsky by potřebovaly oživit? Neváhejte a pusťte se do práce. Budete potřebovat misku, horkou vodu a jednu lžíci prášku do pečení. Do misky nalijte horkou vodu, přidejte lžíci prášku do pečení, zamíchejte a následně do ní položte své šperky. Nechte je ve vodě pár minut, poté je opláchněte a nechte volně uschnout. Podobný účinek, jako prášek na pečení, má při čištění šperků také jedlá soda. Stačí celý postup s miskou a horkou vodou zopakovat, ale místo prášku do pečení přidat lžíci jedlé sody.

Mýdlová voda nebo saponát

Potrpíte si na personalizované šperky? I ty si zaslouží řádnou péči, aby vypadaly jako nové. Jsou-li ty vaše vyrobené ze zlata, máte výhodu. Zlato je totiž odolné a nemá sklony ke korozi a oxidaci. I přesto je ale nutné čas od času obnovit jeho lesk, například s použitím obyčejné mýdlové vody.

Stačí šperky položit do misky s horkou vodou, do které přidáte pár kapek tekutého mýdla. Po pár minutách šperky vyjměte a zkontrolujte, jak vypadají. Pokud jsou dokonalé, není nutné je dále čistit měkkým kartáčkem, stačí je pouze omýt pod tekoucí vodou.Nemáte právě po ruce tekuté mýdlo? Nevadí. Nahradit jej totiž můžete saponátem na mytí nádobí.

Cola

Určitě jste již slyšeli o tom, že účinným pomocníkem v domácnosti je cola. Neslouží pouze při nevolnosti a čištění toalety, ale vhod vám přijde také při čištění šperků. Nalijte ji do misky, vložte do ní šperky a po dobu 10 minut v ní šperky ponechte. Pozor ovšem dejte v případě, že šperky obsahují drahé kameny. Cola by je totiž mohla poškodit.

Pivo

Pokud máte po ruce láhev piva, část jejího obsahu přelijte do misky a opět do ní na pár minut své šperky ponořte. Po pěti až deseti minutovém pobytu šperky opláchněte pod tekoucí vodou.

Přípravek na mytí oken

Dalším přípravkem, který můžete k čištění šperků doma využít, je přípravek na mytí oken. Stejně jako u oken a zrcadel, i u šperků toužíme po tom, aby byly lesklé a těšil nás již pouhý pohled na ně. Aby byl daný náramek, prsten či řetízek krásně lesklý, nastříkejte přípravek na mytí oken na měkký hadřík a šperky jím následně vyleštěte. Tento krok je vhodné zařadit po předchozím čištění šperků, protože tím ještě více zdůrazníte jejich lesk.

Dopřávejte pravidelnou péči svým šperkům a využívejte k tomu některou ze zmíněných metod.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak kombinovat barvy
Jak kombinovat barvy
Každý den je pro nás novou výzvou, aspoň pokud jde o kombinaci barev. Určitě máte doma několik kousků oblíbeného oblečení, ve kterém se cítíte ja…
Jak zjistit správnou velikost prstýnku
Jak zjistit správnou velikost prstýnku
Jak zjistit správnou velikost prstýnku | rady a tipy. V internetovém obchodu nám padne do oka prstýnek a zatoužíme si ho pořídit. Jenže nevíme, jakou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.