Přejít k hlavnímu obsahu

Jak bychom žili bez zámečníků?

07. Únor 2022
Jak bychom žili bez zámečníků?

Těžko najdeme člověka, který nezná alespoň jednoho zámečníka a každý den se nesetká s mnoha předměty, vyrobenými právě těmito řemeslníky. Právě černé řemeslo je jednou z oblastí, která je zodpovědná za spoustu našich životních komfortů. Nevěříte?

Zámečník nad zlato

Znáte to staré pořekadlo – řemeslo má zlaté dno? To samé platí i pro (v dnešních dobách neprávem nedoceněné) zámečníky, jejichž dno je spíše ocelové, nerezové či třeba hliníkové. Kde bychom dnes bez těchto kovů byli? A kde bychom byli bez řemeslníků, kteří jim dávají využitelnou podobu?

Nejedná se zdaleka jen o výrobce všemožných ocelových konstrukcí, vyráběných v zámečnických halách, ale také o ten druhý typ zámečníků – specializujících se na zámky a klíče. Kdo je první, na koho si vzpomeneme, když si svou nešikovností zamezíme přístup domů či do auta? Přesně, ihned v panice hledáme číslo na zámečníka.

Hrdina v lesklé zbroji (nebo spíš v dodávce plné nářadí)

Naštvaní na svou nešikovnost rychle vezmete mobilní telefon a do vyhledávače pravděpodobně naťukáte výraz, znějící třeba jako zámečnická pohotovost Praha. Následuje tichá modlitba, aby byl zámečník nejen dostupný, ale také aby jeho výjezd nestál celé jmění.

Pokud správně vyberete, můžete se těšit na brzkou záchranu (snad zrovna někam nepospícháte). Nejspíše uběhlo několik až pár desítek minut, když se náhle zjeví váš hrdina v dodávce plné nářadí. Těsně po vzájemném pozdravu se vrhne do práce, která k vašemu překvapení trvá jen krátký moment.

Abrakadabra, je hotovo a vy jste vysvobozeni! V takové chvíli si člověk teprve uvědomí, jaký poklad může zámečník být. Pokud jste dobře zvolili, zaplatíte mu (výjimečně i jí) pár stovek a spokojeně se vydáte každý svojí cestou.

Co vše zámečník dokáže

Desítky otevřených dveří aut, odemčených bytů, provrtaných a vyměněných zámků nebo vyrobených klíčů denně. Takový je každodenní chleba zámečníka, především toho pražského. Právě v hlavním městě je logicky každým dnem nejvíc nešiků. Například takové zámečnictví Praha 4 by mohlo vyprávět (a věřte, že při jejich zavolání vyprávět bude).

Jen takový malý tip, abyste si ušetřili potíže – mějte u sebe doklad, dokazující vlastnictví otevíraného vozu či bytu. Občas se totiž stává, že se nějaký špatný živel snaží otevřít cizí majetek a na to se samozřejmě vždy přijde.

Někdo přece jen otevřel váš majetek

Když už jsme zmínili ty špatné živly, určitě se hodí poznamenat, že i tyto situace nejsou pro zámečníky ničím nezvyklým. Vykradené byty, auta nebo jen poškození jejich zámků (pokud byl zloděj nešikovný) zámečníci bohužel a díkybohu také řeší.

V takovém případě je potřeba zničený zámek opravit. A slovem opravit máme na mysli vyměnit, protože není jiná možnost. I z této smutné příležitosti se dá občas vytěžit něco pozitivního – například si rovnou můžete nechat nainstalovat bezpečnější zámek, takže budete mít příště víc štěstí.

Hlavní město vede

Vzhledem k počtu nepřístupných a také zničených zámků v hlavním městě je jasné, že zde působí i řada zámečnictví. Spíš než celkový počet zámečníků je problém, najít nějakého volného (který by přijel do vaší části města). Jen malý počet provozovatelů nabízí působnost po celém městě, přičemž příkladem je toto zámečnictví Praha.

Další malý tip – uložte si preventivně číslo na zámečníka do svého telefonu, protože nikdy nevíte, kdy se bude hodit. Ne každý má totiž mobilní data nebo možnost se někoho narychlo zeptat, zvlášť pokud opravdu pospícháte.

Věříme, že jste po přečtení tohoto článku o něco připravenější, vaše telefonní schránka je nabitá novým kontaktem, pojmenovaným „zámečník Praha“ a když se stane zámečnická nehoda – budete připraveni.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na vánoční úklid | praktické rady
Jak na vánoční úklid | praktické rady
Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nez…
materiál na podzimní truhlík
Jak vyrobit podzimní dekorace | tipy
Podzimní dekorace | tipy. Pomalu přichází čas na výměnu předokenních truhlíků s květinami za podzimní výzdobu. Na podzim máme na výběr různé druhy okr…
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Podzim je tu, noci jsou již chladné a první mrazík může přijít velmi brzy. Pokud pěstujete na zahrádce nebo balkonu rajčata, jistě vám na keřích zůstá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.