Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a co udělat v květnu na zahradě

Jak a co udělat v květnu na zahradě

Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě, ale my touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu a svěží vůni květů a čerstvou zeleň. Co vše je potřeba udělat v květnu na zahradě?

Co je potřeba

  • zahradnické nůžky
  • mulč
  • konev
1

Po odkvětu tulipánů odstraníme semeníky dříve, než se v nich vytvoří semena. Tvorba semen vyžaduje dostatek živin, které rostlina získává ze zásobního orgánu – cibule. Jinak tomu je s listy všech cibulovin, které odstraníme až odumřou. Do té doby je cibulovině ponecháme, čerpá z nich živiny. Po odumření (zežloutnutí a seschnutí) listů se cibule zatáhne a je připravena k odpočinku.

2

Hlubokým zpětným řezem máme nyní možnost zmladit některé keře kvetoucí až v létě, případně ozdobné listy, například svídy. Chceme-li například u svídy bílé dosáhnout červené barvy výhonů, kterými ozdobí zahradu zejména v zimě, na sněhu, seřízneme keř až těsně nad zemí. Za několik dní rostlina obrazí a za měsíc už vytvoří kompaktní keřík. Pro rychlejší růst můžeme přihnojit, případně zakrýt půdu mulčem.

3

Zavlažujeme pravidelně dřeviny, upravujeme mísy a přihnojujeme půdu, pokud jsme to však již neučinili v předchozích měsících. Bujně rostoucí jádroviny nehnojíme nebo jen velmi málo, především vynecháme dusík. Dáváme přednost přírodním hnojivům, jsou pro půdu i rostliny přirozenější.

4

Po odkvětu jahodníků připravíme zvětšujícím se plodům podestýlku proti šíření plísní.

5

Na raně kvetoucích dřevinách (zlatice, sakury, dříny, šácholany, pak i šeříky) odstraníme usychající květenství dříve, než začnou prorůstat novými výhony. Přistřihněte živé ploty z listnáčů i jehličnanů. Vysadíme letničky, začneme s výsevem dvouletek pro jejich podzimní přesadbu (karafiáty, náprstník, astry, pomněnky, macešky aj.) a loňské dvouletky ošetříme. Z bylinných řízků můžeme množit některé okrasné keře (trojpuk, pustoryl, vajgélie, skalníky, tavolíny, dříny, štědřence a další).

6

Vysazujeme jiřinky: Hlízy vysazujeme koncem dubna až do poloviny května. Spon výsadby záleží na robustnosti. Vyhloubíme dostatečně hlubokou a širokou jamku, do které pohodlně vložíme hlízy tak, aby byl kořenový krček zhruba deset centimetrů pod povrchem země. Jiřinky bychom neměli okopávat kvůli mělce rostoucím hlízám, jedině tak zabráníme jejich poškození a omezení růstu.

7

Likvidujte plevele a sklízejte úrodu! Přihrňte zeminu k „vyřádkovaným“ bramborám. A hlavně uvolněte záhony po ředkvičkách, raném salátu, pekingském a čínském zelí, rané hlávkové kapustě, černém kořenu a karotkách. A hned znovu vysejte salátovou čekanku, fazol keříčkový i tyčkový a hrách dřeňový. Opakovaně vysévejte květáky – letní odrůdy. Po „ledových mužích“ rychleně přesadíme na velké záhony tyčková i keříčková rajčata, okurky salátové i nakládačky, lilky, případně papriky a patisony nebo cukety.

8

Po „zmrzlých mužích“ můžete začít přenášet ven rostliny, které zimovaly doma. Pokud je podmračené a deštivé počasí, je to pro jejich aklimatizaci venku ideální. Stále ale sledujte aktuální počasí. Výrazný pokles nočních teplot by jim mohl uškodit. Ven už také můžete vyndat begonie a dosny.

9

U všech rostlin na kmínku v tuto dobu vyrážejí z báze (kmínku) výhony. Vylamujte je ihned, jak je objevíte. Vysilují celou rostlinu. Také u růží se v tuto dobu „derou“ na svět výhony z podnoží. Někdy jsou i ukryté v půdě. Proto růže pravidelně kontrolujte.

Tipy

Jarní měsíce jsou ideální pro výsadbu skalniček i trvalek. Na výstavách i v zahradnických centrech nakoupíme nejrůznější rostliny.

Varování

Při výsadbě rajčat počátkem května na venkovní stanoviště existuje reálné nebezpečí poškození nízkými teplotami. Pokud porost nakryjeme netkanou textilií, můžeme toto riziko výrazně snížit.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady. Sněženka je jednou z nejoblíbenějších prvních jarních rostlin. Je otužilá, dokáže prorazit i vrstvu sněhu a vykvést. I k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.