Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a do čeho chytat dešťovou vodu

Jak a do čeho chytat dešťovou vodu | rady a tipy. Dešťová voda se dá použít na zalití květin, praní, úklid, ale i splachování WC. Existuje několik způsobů, jak vodu shromažďovat, přičemž můžete čerpat dotace týkající se používání dešťové vody a výstavby nádrží.

Dříve, než se rozhodnete pro konkrétní variantu, se doporučuje zvážit, na co všechno chcete vodu využívat a také propočítat celkovou spotřebu vody ve Vaší domácnosti. Na osobu to bývá přes 100 litrů na den.

Co je potřeba

  • sud na sběr dešťové vody, nebo nadzemní jímka, nebo podzemní nádrž, případně filtry a dvojí rozvody vody v domácnosti
1

Sudy

Plánujete-li srážkovou vodou pouze zalít zahradu, pak si určitě vystačíte s obyčejným sudem, který se tradičně umisťuje pod okap. Pokud by se Vám zdálo, že sud bude hyzdit Vaši zahradu, nemusíte se obávat, v poslední době se totiž na trhu objevily i okrasné varianty. Sudy patří k cenově nejpřijatelnějším verzím nádob.

2

Nadzemní jímky

Nadzemní jímky pojmou větší množství vody, hodí se tudíž na rozsáhlejší využití "dešťovky", například na splachování WC. Dejte si však pozor na to, aby voda v jímce dlouho nestála, protože obzvlášť v teplých měsících má tendenci se kazit. Také se v ní množí mikroorganismy, proto se nedoporučuje na praní.

3

Podzemní nádrže vody

Skladování v podzemních nádržích patří vůbec k nejelegantnějším řešením shromažďování vody. Nádrže si vyberete podle požadované velikosti a tím, že jsou ukryté v zemi, tak ani nevíte, že je na zahradě máte. Voda nepodléhá kolísání teplot, nedopadá na ni sluneční svit a vydrží tak déle „čerstvá“, což poskytuje velkou výhodu právě při praní. Pochopitelně zřízení takové nádrže je ze zmíněných variant nejdražší záležitostí, které se ale časem rozhodně vyplatí.

4

Filtry

Součástí podzemních nádrží je instalace různých filtrů, které ještě zvyšují kvalitu skladované vody. Dále existují i okapové filtry, apod. Opět platí, že se hodí především v případě, kdy se chystáte „dešťovkou“ prát.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využívat dešťovou vodu
Jak využívat dešťovou vodu | rady a tipy. Možná, že dešťovou vodou v létě kropíte záhony. Napadlo Vás ale, že její použití se nemusí vztahovat je…
Jak přizpůsobit domácnost alergikovi
Jak přizpůsobit domácnost alergikovi | rady a tipy. S rapidním nárůstem alergií lidé začali svou pozornost více zaměřovat na to, jaké materiály do int…
Jak vybrat trezor | rady
Jak vybrat trezor | rady. Pochopitelně vám nebudeme radit, jak se dostat nezákonně k penězům, ale naopak jak své věci chránit proti zlodějům či proti…
Jak udržovat saunu | rady
Jak udržovat saunu | rady. Pořízením sauny si může každý zajistit mnoho příjemných hodin relaxace. Společně se saunou přichází ovšem i povinnost údržb…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.