Přejít k hlavnímu obsahu

Jak kempovat v zimě | rady

Jak kempovat v zimě | rady

Jak kempovat v zimě | rady. Na letní nebo jarní kempování si lze zvyknout snadno. Teploty se drží na velmi příjemných hodnotách a požadavky na naši výbavu jsou pouze minimální. Ovšem zimní kempování je zcela něco jiného. Je určené pro skutečné dobrodruhy, kteří se jen tak nezaleknou mrazivého počasí a teplot hluboko pod bodem mrazu. Pro zimní kempování je zapotřebí již dostatečná výzbroj a také jistá připravenost. U tohoto typu kempování je třeba nepodceňovat důležité věci. Jak kempovat v zimě?

1

1. Zkušenosti a cíl

Nejprve si vyberte cíl trasy. Jestliže jste začátečníci, tak si nikdy nevybírejte zbytečně náročné trasy a vzdálená místa pro kempování. Počasí může být zrádné a lze snadno přecenit své síly. Jako první cíl si vyberte bližší a snadněji dostupnou destinaci.

2. Způsob cestování

Předem si ujasněte, jestli budete cestovat po svých, na běžkách nebo se sněžnicemi. Výběr vždy rozhodněte podle terénu, který vás čeká.

3. Počasí

Neřiďte se podle toho, kdy budete mít čas, ale podle toho jaké bude počasí. Jestliže má přijít silný mráz v kombinaci se silným větrem, tak kempování vždy raději odložte.

4. Teplé oblečení

Teplé oblečení je základ, abyste nemuseli s sebou brát příliš mnoho oblečení, tak si vezměte funkční termoprádlo včetně jednoho náhradního. Samozřejmostí musí být pevné a nepromokavé boty a také kvalitní bunda. Dále zvolte brýle proti slunci, teplou čepici i rukavice. Důležité je mít s sebou několik párů náhradních teplých ponožek, aby vám neomrzly nohy.

5. Stan a spacák

Nikdy si neberte obyčejný stan nebo obyčejný spacák. Na trhu jsou již snadno dostupné spacáky i stany určené do arktických podmínek. Spací pytel musí být odolný do -50°C a stan odolný vůči mrazu a silnému větru.

6. Ostatní výbava

Samozřejmostí musí být termoska, vařič, dostatek tekutin, vojenská lopatka na sníh, jídlo s vyšším obsahem cukru a jako zbytek běžné vybavení pro kempování.

7. Alkohol

S užíváním alkoholu při zimním kempování buďte velmi opatrní a nikdy ho nepijte před spaním, následně nepoznáte, jestli je vám teplo z alkoholu. Můžete v noci velmi nebezpečně prochladnout nebo dokonce zmrznout.

8. Přátelé

Nikdy nekempujte sami, obzvláště ne v zimě. Čím více lidí bude s vámi kempovat, tím lépe.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak naučit dítě plavat
Jak naučit dítě plavat
Jak naučit dítě plavat | rady a tipy. Plavání patří k základním sportovním dovednostem. Čím dříve se dítě naučí plavat, tím lépe. Jak co nejlépe postu…
Jak položit obklady a dlažbu | rady
Jak položit obklady a dlažbu | rady
Jak položit obklady a dlažbu | rady. Položit obklady a dlažbu není příliš velký problém a může to zvládnout i průměrně zručný kutil, když bude dodržov…
Jak poznat a užít si hrad Bouzov | tipy
Jak poznat a užít si hrad Bouzov | tipy
Hrad Bouzov | tip na rodinný výlet. Není to hrad „jako z pohádky“. Je to hrad z pohádky, a ne z jedné. K hradní věži přilétal za Jasněnkou okřídlený š…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.