Přejít k hlavnímu obsahu

Jak léčit kožní plíseň | rady

Jak léčit kožní plíseň | rady. Snad každý z vás již zažil svědění kůže a nepříjemnosti s tím spojené. Někdy postačí si podrážděného místa nevšímat, popřípadě jen potřít chladícím gelem, ale mohou nastat případy, kdy se nenápadný začátek v podobě zarudnutí kůže změní na kožní plíseň, které se jen tak lehce nezbavíte. Následující řádky vám poskytnou alespoň základní informace, jak se chovat při napadení touto zákeřnou nemocí.

1

Jak poznám kožní plíseň

Kožní plíseň je nakažlivé onemocnění, které se vyžívá ve vlhkých teplých prostorách (sprchy, lázně, veřejné šatny), kde se s ním také nejčastěji setkáte. K propuknutí plísně napomáhá mimo jiné neprodyšná obuv, otlaky, či různá kožní zranění. Taková plíseň se projevuje zarudnutím kůže, svrběním, mokváním nebo tvorbou šupinek, a to nejčastěji na nohách a chodidlech. Avšak v počátečních stádiích může být složité plíseň vůbec zpozorovat, natož ji odlišit od jiných kožních nemocí (např. ekzém, lupenka).

2

Domácí léčba

Pokud jste přesvědčeni, že máte na sobě tohoto kožního parazita, můžete před návštěvou lékaře vyzkoušet různá volně prodejná léčiva, nejčastěji masti, spreje a gely. Ty dle přibalených návodů opatrně nanášejte na postižené místo. Dbejte také na zvýšenou hygienu a prodyšnost postižené oblasti. Používejte speciální sírová a dehtová mýdla, dostupná v každé lékárně. Po každém umytí nezapomeňte postižené místo pořádně vysušit, a nechte jej volně dýchat.

3

Prevence nad zlato

Nejjednodušší způsob boje proti kožním plísním je prevence. Pravidelná hygiena je samozřejmostí. Noste volnou a prodyšnou obuv, nikdy si nepůjčujte obuv cizí. Na bazénech a koupalištích nechoďte bosky, ale noste lehce omyvatelné cukle, žabky apod. Totéž platí ve společných sprchách, šatnách, saunách a jim podobných zařízeních. Nepoužívejte společné ručníky. Mějte své nohy v suchu a pravidelně je kontrolujte. Tato pravidla dodržujte obzvláště, pokud máte citlivější kůži, náchylnou na infekce a plísně.

Pokud problémy přetrvávají, nebo se vám zdá cokoli v nepořádku, je nezbytné navštívit lékaře.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na potničky | rady
Jak na potničky | rady. Potničky jsou problémem malých dětí, ale nevyhýbají se ani dospělým. Horké a vlhké počasí, zvýšené pocení a těsné oblečení jso…
Jak naučit dítě smrkat | rady
Jak naučit dítě smrkat | rady. I banální rýma se může proměnit v pekelný problém, když neumí dítě smrkat. To se pak neobejdeme bez odsávačky, a co si…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.