Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na eskymácký obrat

Jak na eskymácký obrat

Když si jedete jen tak na kajaku a najednou vás zvrhne potměšilá vlnka nebo škodolibý kamínek, nemusí to znamenat vždycky „odchod“ z lodě. Ještě se můžete pokusit loď obrátit zase pěkně dnem vzhůru pomocí eskymáckého obratu.

Co je potřeba

kajak

pádlo

vodácké vybavení

brýle do vody

klidnou vodní hladinu

1

Najděte si klidnou hladinu vody a pro začátek i pomocníka. V prvním kroku je třeba naučit se, pohyb tělem – tzv. „kyčloškub“. Zvrhněte se do vody nahmatejte rukama kamaráda a zkuste nejprve boky otočit loď dnem dolů a pak vytáhnout z vody tělo. Fígl je v tom, nechat tělo ležet na zádi lodi protože tím snížíme těžiště a loď se snáze obrátí. Povedlo se? Můžeme začít trénovat s pádlem.

2

Pádlo si připravíte podél lodi. Abyste dosáhli, musíte být vaše tělo nataženo směrem k přídi. Záběrová strana listu je otočena od lodi, takže zápěstí je mírně vytočené. Toto je základní pozice pro jednoduché zvednutí lodi.

3

Dobré je učit se obrat s brýlemi, tak abychom ve vodě viděli. Pořád se koukáme na list pádla a pádlem a tělem opisujeme v podstatě půlkruh. Konečná poloha těla je tedy na zádi. Očima hlídáme list pádla aby se držel u hladiny a nestočil se a nesklouzl dolů. Pořád je třeba se o pádlo opírat.

4

Zároveň s pohybem těla a celého pádla je tu ještě jeden pohyb a to pohyb zápěstím. Představíme si, jako když jedete na motorce a chcete přidat plyn. Přesně tenhle pohyb nakonec vynese vaše tělo nad hladinu. Nesmíme zapomenout ani na již naučený kyčloškub a hlavně na to, že poslední jde vždycky hlava.

Tipy

Dobré je mít pro začátek pomocníka, který Vám pádlo pod vodou vede, abyste si zapamatovali správný pohyb. Napočítejte do deseti a pak teprve zkoušejte eskymáka - trochu se tím uklidníte a lépe se srovnáte do počáteční pozici.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na cestovní nevolnost - nemoc z pohybu
Jak na cestovní nevolnost - nemoc z pohybu
Kinetóza – nevolnost a velmi nepříjemné potíže při cestování, které trápí jak některé děti tak i dospělé. Tuto nemoc z pohybu způsobují opakované rytm…
Jak si zpříjemnit dlouhou cestu
Jak si zpříjemnit dlouhou cestu
Jak si zpříjemnit dlouhou cestu | rady a tipy. Dlouhé cesty v letních měsících, kdy míříme na dovolenou, bývají úmorné. Zejména když cestuje…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.