Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na eskymácký obrat

Když si jedete jen tak na kajaku a najednou vás zvrhne potměšilá vlnka nebo škodolibý kamínek, nemusí to znamenat vždycky „odchod“ z lodě. Ještě se můžete pokusit loď obrátit zase pěkně dnem vzhůru pomocí eskymáckého obratu.

Co je potřeba

kajak

pádlo

vodácké vybavení

brýle do vody

klidnou vodní hladinu

1

Najděte si klidnou hladinu vody a pro začátek i pomocníka. V prvním kroku je třeba naučit se, pohyb tělem – tzv. „kyčloškub“. Zvrhněte se do vody nahmatejte rukama kamaráda a zkuste nejprve boky otočit loď dnem dolů a pak vytáhnout z vody tělo. Fígl je v tom, nechat tělo ležet na zádi lodi protože tím snížíme těžiště a loď se snáze obrátí. Povedlo se? Můžeme začít trénovat s pádlem.

2

Pádlo si připravíte podél lodi. Abyste dosáhli, musíte být vaše tělo nataženo směrem k přídi. Záběrová strana listu je otočena od lodi, takže zápěstí je mírně vytočené. Toto je základní pozice pro jednoduché zvednutí lodi.

3

Dobré je učit se obrat s brýlemi, tak abychom ve vodě viděli. Pořád se koukáme na list pádla a pádlem a tělem opisujeme v podstatě půlkruh. Konečná poloha těla je tedy na zádi. Očima hlídáme list pádla aby se držel u hladiny a nestočil se a nesklouzl dolů. Pořád je třeba se o pádlo opírat.

4

Zároveň s pohybem těla a celého pádla je tu ještě jeden pohyb a to pohyb zápěstím. Představíme si, jako když jedete na motorce a chcete přidat plyn. Přesně tenhle pohyb nakonec vynese vaše tělo nad hladinu. Nesmíme zapomenout ani na již naučený kyčloškub a hlavně na to, že poslední jde vždycky hlava.

Dobré je mít pro začátek pomocníka, který Vám pádlo pod vodou vede, abyste si zapamatovali správný pohyb. Napočítejte do deseti a pak teprve zkoušejte eskymáka - trochu se tím uklidníte a lépe se srovnáte do počáteční pozici.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se pokusit být asertivním | tipy
Jak se pokusit být asertivním | tipy. Také jste se někdy v životě dostali do situací, kdy jste pěnili, ale neuměli jste se bránit? Mohou to být různé…
Jak si zpříjemnit dlouhou cestu
Jak si zpříjemnit dlouhou cestu | rady a tipy. Dlouhé cesty, zejména v letních měsících, kdy míříme na dovolenou, bývají úmorné. Zejména když cestujem…
Jak zvládat stresové situace
Jak zvládat stresové situace | rady a tipy. Zažíváte nepříjemné stavy, kdy máte pocit, že úkoly buď nezvládáte, nestíháte nebo se bojíte, že se se Vám…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.