Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na masáž s čínskými akupresurními kuličkami

Čínské masážní kuličky Čchi-kung jsou skvělou volbou pro relaxaci a zároveň stimulaci akupresurních bodů, které máme na dlaních rukou a ploskách nohou. Historie těchto kuliček sahá až do dynastie Ming a používá je k léčbě tradiční čínská medicína. Jsou vyrobené z mramoru, porcelánu, ocele nebo jadeitu, a uvnitř mají další kuličku, díky které vydávají příjemný zvonivý zvuk a vibrují. Lehkým koulením v dlani docílíme antistresových účinků a příznivě tak působíme na jednotlivé orgány. Patnáct minut jemné masáže údajně nahradí i rozcvičku. Pojďme se podívat jak s kuličkami zacházet.

Co je potřeba

2 čínské kuličky Čchi-kung

1

Jak to funguje?

 Na rukou a ploskách nohou máme body, které jsou propojeny s našimi orgány a dalšími částmi těla. Stimulací těchto míst pak pozitivně ovlivňujeme  jak naše orgány, tak i vyrovnáváme funkci obou mozkových hemisfér. Například na levé spodní straně dlaně jsou umístěna játra, uprostřed dlaně tlusté střevo. Masáží podpoříme naše duševní a fyzické zdraví, zastavíme se v denním shonu a odpočineme si. Procvičíme také klouby ruky a prsty.

2

Jaké kuličky zvolit?

 Pro začátek jsou lepší menší, k dostání jsou od 3 do 6 cm v průměru, nejčastěji 4 cm. Také záleží na velikosti vaší dlaně. Pro ženy a děti jsou vhodné kolem 3,5 cm, pro muže 4 cm. Až si na kuličky zvyknete, je lepší je vyměnit za větší, které mají silnější léčebný účinek. Na výběr jsou bez dekorace nebo s krásnými čínskými motivy – symbol jin a jang, fénix, drak, slon, slunce a měsíc apod. Kuličky jsou i krásným dárkem.

3

Jak s nimi cvičit?

 Můžeme začít s jednou kuličkou:

1. Několikrát si s kuličkou pohazujeme na dlani

2. Kuličku stiskneme bříšky prstů

3. Kuličku uchopíme palcem a ukazováčkem spojenými do kroužku a lehce ji tiskneme

4. Stiskneme kuličku oběma dlaněmi a koulíme mezi nimi

5. Pomocí všech pěti prstů koulíme kuličkou po dlani

4

Použití obou kuliček:

Bude to chtít trochu zvyku, proto se ze začátku nenechme odradit.

Kuličky vezmeme do dlaní a rychle s nimi otáčíme doleva (proti směru hodinových ručiček). Děláme to tak dlouho až ucítíme příjemné teplo.

Můžeme zkoušet různé směry otáčení, proplétání mezi prsty, měníme i polohu celé ruky, např. zapažíme. Cvičení s kuličkami se meze nekladou, berme to jako hru.

Časem se snažíme kuličky otáčet v dlani tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Je to náročná koordinace prstů i celé ruky a díky tomu více působíme na akupresorní zóny.

5

Použití kuliček na plosky nohou:

Kuličky umístíme na koberec nebo měkkou podložku, sedneme si a přejíždíme chodidly nahoru a dolů. Můžeme je použít i při koupeli nohou, v tom případě však nepoužívejme sůl, která by je mohla poškodit.

6

Masáž zad:

Lehneme si na břicho a necháme si přejíždět kuličkami podél páteře tak, aby se otáčely, nikoli smýkaly. Tato masáž pomáhá při bolestech zad a stuhlých svalech, uvolňuje ramena a šíji.

Kuličky je dobré pravidelně ošetřovat: po každém použití je otřeme měkkou látkou, občas omyjeme jemným mycím prostředkem a namažeme dětským olejem. Ukládáme do krabičky.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit domácí masážní gel | DIY
Jak vyrobit domácí masážní gel | DIY. Trápí Vás bolavá záda, namožené či ztuhlé svaly nebo se potřebujete uvolnit po náročném dni či sportovním výkonu…
Jak vybrat deodorant | tipy
Jak vybrat deodorant | tipy. Deodorant je přípravek, který slouží k aplikaci na tělo a omezuje tvorbu tělesného zápachu. Nejčastějším místem je podpaž…
Jak se opalovat bezpečně | rady
Jak se opalovat bezpečně | rady. Myslete třeba i v babím létě na bezpečné opalování! Podzimní slunce většinou neublíží tolik jako to letní nebo jarní,…