Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na nákup nemovitosti | rady

Jak na nákup nemovitosti | rady

Jak na nákup nemovitosti | rady. Při výběru bytu je ze všeho nejdůležitější vědět, za jakým účelem chcete byt koupit. Zda se v něm chystáte bydlet nebo jej pronajímat, případně nějakou dobu vlastnit a následně prodat. Koupě bytu je velice subjektivní záležitostí a rozdílů mezi kupujícími existuje celá řada. Jedno mají ale všichni společné. Nechtějí přijít o vložené peníze.

1

Od developera nebo realitky?

Nejdůležitější je ověřit si zkušenosti prodávajícího. Prověřit si reference a ujistit se, že komunikuje s klientem transparentně a je schopen poradit nejen v otázce bydlení, ale například i v otázce právních služeb, bytového vybavení a financování bytu. Nákup bytu od developera má nespornou výhodu v tom, že si klient může vybrat z velkého množství bytů daného projektu a domluvit se i na nadstandardních úpravách a dalších individuálních změnách. Realitní agentury často nabízejí již hotové byty, nemusí to ale platit vždy. I zde platí, že čím déle je firma na trhu a čím více má referencí a spokojených klientů, tím bezpečnější je spolupráce s ní. Toto pravidlo platí pro developera i realitní kancelář. U malých a neznámých realitních agentur, developerů a stavebních firem je dobré zjistit si informace z obchodního rejstříku (ministerstvo spravedlnosti umožňuje vyhledat informace online na www.justice.cz). Velkým pomocníkem může být i katastr nemovitostí, který je přístupný online na adrese http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ a z něhož vyčtete například, zdali byt, o nějž máte zájem, není zatížený dluhem a je-li prodávající jeho skutečným majitelem.

2

Co v současné době představuje ideální volbu pro investici?

Ukázka dobré volby: - Starší zrekonstruovaný byt 40 m2 v centru nebo v širším centru Prahy. Podmínkou je nejen vyšší standard vybavení, ale také nové topení, voda, podlahy a alespoň částečně zrekonstruovaný dům. U většího bytu, ve kterém by žila rodina s dětmi, je zapotřebí pamatovat na možnost parkování, což se u malých bytů, ve kterých žijí obvykle mladé páry a jednotlivci snáze odpouští. - Byt 1+kk až 4+kk v kvalitně provedené novostavbě s vlastní odpočinkovou zónou či dětským hřištěm. Podmínkou je ovšem velmi dobře občansky vybavená lokalita se službami, obchody a dobrou dostupností do centra Prahy. Kvalitně provedený projekt poznáte podle vyššího standardu vybavení, sanitární keramiky v koupelnách, dispozičního řešení bytů a samozřejmě množství zeleně v jeho okolí.

3

Pozor na špatnou volbu!

Koupě bytu za účelem jeho následného pronájmu v nepříliš atraktivních lokalitách s horší dopravní dostupností, zejména v okrajových částech, je velmi riziková. Pro názorný příklad opět konkrétní údaje, na co si dát pozor: - Byt 4+kk a větší v novostavbě či v původní zástavbě v některé satelitní lokalitě za Prahou, v místě, kde zcela chybí obchody, služby a infrastruktura. - Byt 3+kk a větší v centru Prahy v lokalitě bez možnosti parkování a v družstevním domě, který se nachází ve stavu před úplnou rekonstrukcí.

4

Novostavba nebo původní zástavba?

Nedá se jednoznačně říci, že je lepší investovat peníze do nového bytu než do původní zástavby. V případě Prahy hraje jednoznačně nejdůležitější roli lokalita. Proto i například starý, ale citlivě revitalizovaný panelový dům v tradiční lokalitě plné zeleně, služeb, obchodů a se skvělým dopravním spojením do centra může pro svého majitele představovat lepší volbu než stejně veliký, ale nový byt v satelitním městě za Prahou. Všem zájemcům o byt v novostavbě dále doporučujeme seznámit se nejen s projektem samotným, ale také s výstavbou plánovanou v okolí. Na všechny tyto otázky by měl být schopen odpovědět školený prodejce či makléř. U developerské společnosti je samozřejmostí možnost podívat se na reálný model projektu a vizualizace, případně na vzorový byt.

5

Kupujete byt v původní zástavbě?

U bytu v původní zástavbě je potřeba nejprve si ověřit v katastru nemovitostí, že nabízející je skutečným vlastníkem a dále, že na bytě není tzv. „plomba“. Ta může znamenat, že na bytě je věcné břemeno nebo dluh. Podrobnosti o každé nemovitosti můžete zjistit v katastru nemovitostí, který je přístupný také na internetu. Vlastnictví může být dvojího rázu - osobní a družstevní. V případě osobního vlastnictví je v katastru nemovitostí jako majitel bytu uveden konkrétní člověk. V případě družstevního je uvedeno družstvo. Kupujete-li si byt, který je již někým vlastněn, doporučujeme ověřit, jestli prodávající nemá dluh vůči společenství vlastníků či bytovému družstvu ve kterém se byt nachází. Vyžádejte si od prodávajícího potvrzení s razítkem. Doporučujeme vám rovněž zkontaktovat se nejlépe s předsedou společenství a bezdlužnost si ověřit. Co se vlastnictví týče, obě varianty mají svá pro a proti. Obecně platí, že byty v družstevním vlastnictví jsou levnější než v osobním. Je to dáno tím, že každý družstevní byt představuje určitý podíl z celého domu a jeho majitel nemá takové možnosti jako u bytu v osobním vlastnictví. Důležité je mít na paměti i to, že družstevní byt vám fakticky nepatří a nemůže být např. použit jako zástava vůči bankovnímu úvěru. Chystáte se koupit byt v družstevním vlastnictví za účelem jeho následného pronájmu? Vězte, že v tomto případě jste povinni informovat i ostatní sousedy a zajistit si jejich souhlas. U bytu v osobním vlastnictví tato povinnost odpadá. U koupě družstevního bytu bývá obvykle složitější zajistit financování (nemáte-li jinou nemovitost, kterou byste nabídli za účelem zástavy). Každou variantu je potřeba pečlivě zvážit.

6

Očekávaný vývoj cen

Vývoj cen bude i nadále v prvé řadě ovlivněn lokalitou, ve které se nemovitost nachází. Nejrychleji porostou ceny nemovitostí v hlavním městě a dále ve městech s nízkou nezaměstnaností, atraktivní občanskou vybaveností, tržním potenciálem a oblíbenými u turistů. Finanční krize, která v letech 2008 až 2010 významně ovlivnila poptávku po nákupu nemovitostí a zpomalila tempo poskytování nových úvěrů. Ceny mnoha nemovitostí klesly, v některých případech až o desítky procent a ustálily se na své reálné hodnotě. Nákup kvalitní nemovitosti nejenže pro svého majitele představuje bezpečnou investici, ale také investici s velice atraktivním výnosem. Co se nového bydlení „s dobrou adresou“ týče, nedělejme si iluze, že bude levnější. Spíše naopak. Tak jako dnes, i do budoucna bude o ceně a jejím růstu rozhodovat především lokalita, dostupnost a občanská vybavenost. Existují ale i další externí faktory, které budou tlačit na růst ceny bydlení a tím i zhodnocení – například deregulace nájemného nebo plánované zavedení EURO. 

FINEP je přední česká developerská společnost, která se zaměřuje na výstavbu rezidenčních projektů a velkých administrativních center. Klade důraz na špičkové služby a spokojenost klientů. K dnešnímu dni společnost FINEP postavila více než 7500 nových bytů v několika desítkách úspěšných projektů v Praze a Bratislavě. FINEP – bydlete tam, kde to máte rádi.

Tipy

Článek vznikl s přispěním developerské skupiny FINEP.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat pozemek pro stavbu domu | rady
Jak vybrat pozemek pro stavbu domu | rady
Jak vybrat pozemek pro stavbu domu | rady. Výběr vhodného pozemku je prvním a nejdůležitějším krokem před stavbou domu. Vybírat můžete přes internet,…
Jak izolovat garáž | rady
Jak izolovat garáž | rady
Jak izolovat garáž | rady. V dnešní době jsou velmi populární betonové nebo plechové garáže. Ať už máte jednu z nich, nebo klasickou zděnou garáž, urč…
Jak postupovat při koupi bytu | rady
Jak postupovat při koupi bytu | rady
Jak postupovat při koupi bytu | rady. Pořízení bytu se od dob řádkové inzerce v novinách značně zjednodušilo. Přesto jde o zásadní událost v našich ži…
Jak vybrat byt | rady
Jak vybrat byt | rady
Jak vybrat byt | rady. Děláme to jen jednou či maximálně párkrát za život, stojí nás to i několik milionů a ovlivní to naše bytí úplně ve všem. Koupě…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.