Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na roztoče

12. Březen 2019

Jak na roztoče | rady a tipy. Roztoči jsou naprosto zanedbatelní co do velikosti, ale umí potrápit i dospělého člověka. Roztoči se stali našimi společníky v domácnostech a mohou často za to, že trpíme alergickou rýmou nebo astmatem. Nezbavíme se jich ani sebelepším úklidem. Přesto existují možnosti, jak vliv roztočů na naše zdraví co nejvíce zmírnit.

1

Nejvíce roztočů najdeme tam, kde je teplo a vlhko. Ideálním prostředím je pro ně matrace, polštář, peřina, látková sedačka, křesla. Mají tu nejen skvělé útočiště, ale i dostatek potravy, protože se živí šupinkami suché kůže, která se nám přirozeně odlupuje.

Jejich výkaly, které ve skutečnosti naše alergické reakce vyvolávají, se často v kombinaci s prachem usazují na policích, za nábytkem nebo v rozích místnosti. Pravidelný úklid je povinný základ, od něhož bychom neměli upouštět. Nábytek bychom měli otírat vlhkým hadrem, stejně jako je základem časté vytírání podlah.

2

Zrovna tak je důležité, abychom po probuzení ještě teplou, rozehřátou postel hned nezastlali. Je dobré rozhodit peřinu a dovolit vzduchu, aby mohl proudit k matraci. Zvlášť pokud se v noci potíme. Za mrazivého počasí dáme lůžkoviny vyvětrat ven. Často stačí deset, patnáct minut na to, aby se početní stavy roztočů alespoň přechodně snížily. 

3

V bytě by se neměla držet vlhkost víc, než je běžné, protože v kombinaci s teplem roztočům toto prostředí maximálně vyhovuje. Proto je nutné hodně větrat, nesušit doma prádlo a při vaření používat digestoř. Hlídejte si to. Pokud nemáte vlhkoměr, pořiďte si ho, abyste měli přehled, které činnosti jsou spojené s tvorbou par a vlhkosti.

4

Máte-li doma alergika, snažte se ložnici nebo dětský pokoj uzpůsobit tak, aby se tam vyskytovalo jen minimum koberců, předložek a dalšího domácího textilu. Zrovna tak přemýšlejte o tom, jestli je vhodné pořizovat dětem chlupatého domácího mazlíčka. A když už, tak rozhodně nepatří do postele.

  • Povlečení perte tak často, jak je to možné. To platí i pro peřiny a polštáře.
  • Plyšové hračky jsou přímo ideálním místem, kde se roztočům výborně daří. O to víc bychom je měli udržovat v čistotě.
  • Při výběru vhodného polštáře a peřiny vybírejte takové, které se dají často prát.
  • Vlasy si češte pouze v koupelně a hned po sobě setřete podlahu.
  • Větrejte i v zimě, aby v místnosti mohl cirkulovat vzduch.
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak přizpůsobit domácnost alergikovi
Jak přizpůsobit domácnost alergikovi | rady a tipy. S rapidním nárůstem alergií lidé začali svou pozornost více zaměřovat na to, jaké materiály do int…
Jak zjistit, že trpím alergií
V současné době může mít člověk alergii doslova na cokoliv. Alergií trpí téměř každý druhý člověk a objevit se může v jakémkoliv věku. Diagnostika ale…
Jak se zbavit krtka | rady
Jak se zbavit krtka | rady. Krtek na zahradě je vítán asi tak, jako jed v jídle. Zahradnicí určitě nejsou na rozdíl od malých dětí příznivci krtečka,…
Jak se zbavit kuny na půdě | rady
Jak se zbavit kuny na půdě | rady. Jak se zbavit kuny na půdě? Připadá vám kuna jako docela roztomilé zvířátko? Pokud se vám zabydlí na vaší půdě, tak…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.