Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na tapetování - tapety na zeď | rady

Jak na tapetování - tapety na zeď | rady

Jak na tapetování - tapety na zeď | rady. Tapety na zeď náleží k velmi oblíbeným designovým prvkům, které se užívají při tvorbě interiéru. Již se však neužívají tak, jako kdysi po celé ploše pokoje. I jejich lepení je mnohem jednodušší. Na českém trhu je dostupné velké množství různých tapet na zeď, které se liší designem, reliéfem, ale i materiálem. Líbí se vám tapety, ale stále váháte, protože nevíte, jak na ně? Poradíme vám...

Co je potřeba

Vodováha

tužka

metr

schůdky

lepidlo na tapety

nůžky

vanička na malování stěn

malířský váleček – různé velikosti

štětec

tapety

škrabka

hladítko

kýbl

houba

řezák

tmel

1

Nejprve si připravte prostor k tapetování. Odneste nábytek, sundejte obrazy, zbavte se všech hřebíků, hmoždinek a odšroubujte kryty z elektrických rozvodů. Pak vyrovnejte veškeré nerovnosti na zdi. Díry zatmelte a hrboly naopak srovnejte škrabkou anebo brusným papírem.

2

Stěnu pak umyjte mýdlovou vodou. Změřte si tapetu a podle ní si udělejte na stěně značky. Na zdi budete mít tužkou linky, kudy půjde přesně tapeta na zeď.

3

Změřte výšku stěny a výšku přeneste na tapetu. Nastříhejte stejně dlouhé díly. Pozor! Pokud má tapeta na zeď nějaký dekor, je důležité další díl nejprve přiložit k předchozímu, aby navazoval. Díly by měly být o něco delší, než výška stěny. Nařeďte si podle návodu lepidlo, případně lepidlo vylejte do vaničky na malování a s pomocí válečku naneste na stěnu. Rohy pak pečlivě domalujte štětcem.

4

Přišla řada na to, abyste začaly na stěnu pokládat jednotlivé díly nařezaných tapet na zeď. Papír přiložte s asi pěti centimetrovou rezervou k vrchnímu okraji. Tapeta musí být položena doopravdy rovně, pokud není, tak ji upravte.

5

Pak ji nejprve uhlaďte rukou. Až se vám bude zdát, že je vše v pořádku, vezměte hladítko a vytlačte bubliny stěrkou a uhlaďte. Podobně pokračuje i s dalším dílem.

6

Máte dva díly vedle sebe. Nyní urovnejte mezeru mezi dvěma tapetami. Půjde to snadno, vystačíte si s rukama. Vzor tapety na zeď by měl navazovat a jednotlivé tapety na zdi by měly splývat (nesmí se překrývat, ale ani mezi nimi nesmí být mezera). Přechod mezi tapetami, pak s citem uhlaďte hladítkem. Pokud se tapeta na zdi na okraji ještě odchlipuje, vezměte si tupovací štětec (štětec, který má na svém konci místo štětin hubku) a lepidlo opatrně naneste pod okraj tapety.

7

Pokračujte tak dál v tapetování. Nakonec všechny přechody ještě projeďte malým gumovým válečkem. Posléze tapety na zdi ještě rychle omyjte houbou namočenou do mýdlové vody. Na stropu i dole u země vám zbyly přebytky tapety, ty ořízněte s pomocí řezáku a hladítka.

8

Nezapomeňte s citem vystřihnout otvor tam, kde máte vývod elektřiny. Přišroubujte kryty elektrických rozvodů, ukliďte a vraťte nábytek zpět na své místo.

Varování

Pozor! Na stěnu nejsou vhodné samolepicí tapety!

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak odstranit vodní kámen | tipy
Jak odstranit vodní kámen | tipy
Jak odstranit vodní kámen | tipy. Vodní kámen se usazuje na stěnách nádob, kde zůstává voda, která je různě zahřívána anebo také i ochlazována. Vzniká…
Jak pečovat o kávovar | rady
Jak pečovat o kávovar | rady
Jak pečovat o kávovar | rady. Hlavní výběr máte za sebou a doma máte kávovar. Je jedno, zda se jedná o překapávací přístroj či kapslový systém, aby ká…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.