Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na vánoční úklid | praktické rady

27. Listopad 2023
Jak na vánoční úklid | praktické rady

Příprava na Vánoce se neobejde bez vánočního úklidu, kterému většinou věnujeme větší péči. Všichni to známe, že během roku na některé práce prostě nezbývá čas a stále je odkládáme, při vánočním uklízení je však považujeme za téměř nezbytné. Naším snažením je, aby Vánoce byly provoněné nejen jehličím, ale i čistotou, aby jejich lesk a záře nebyly pouze dílem dekorace. Pravdou je, že nejsme již tak ortodoxní jako předešlé generace a k předvánočnímu úklidu přistupujeme ležérněji, vždyť uklízíme v bytě celý rok. Ale čas na důkladnější úklid před Vánocemi si s respektem najdeme. Jak tedy na vánoční úklid, abychom jej zvládli co nejefektivněji?

Co je potřeba

Chuť do práce Čistící prostředky

1

Každou místnost pořádně a extra Důkladnější úklid celého bytu najednou nestihnete. Naplánujte si dny, kdy uklidíte jednu místnost po druhé včetně koupelny, chodeb a příslušných prostor, které v bytě nebo domku máte. V jednom dnu, kdy ovšem ještě jdete do práce, zvládnete úklid jedné místnosti za několik hodin v závislosti na vaši fyzické kondici a náročnosti prostoru, který uklízíte. Je určitě zbytečné skládat skříň s jarním a letním oblečením a dumat nad tím, co ještě využijete a co vyřadíte. Nechte tuhle činnost na aktuální období. Zaměřte se na úhledné urovnání věcí, omytí ohmataného nábytku, setření prachu na každé dekorativní věci, a to v každém koutku či na všech poličkách. Okna umyjte buď na jeden "zátah" všechny najednou, pokud bydlíte v bytě a nemáte jich tolik, anebo v každé místnosti zvlášť. Vyperte (vytřepejte) závěsy a záclony, vymáchejte v aviváži, aby voněly. U oken umyjeme nejdřív rámy, pak myjeme a leštíme skla.

2

Úklid ložnice Převlékněte povlečení běžným způsobem, ale tentokrát vyluxujte matrace postele ze všech stran a nechte je rozhozené, aby k nim měl přístup vzduch, nejlépe při otevřeném okně. Větrejte alespoň jednu hodinu. Po převlečení postelí a urovnání i odklizení všech nepotřebných věcí utřete prach nejdříve ve vyvýšených místech (na skříni, lustru, stolních lampičkách a podobně), poté umyjte dveře a veškerý nábytek, který je potřeba oživit. Naposledy vyluxujte a vyčistěte koberec či podlahu.

3

Na řadě je obývák Vyřaďte vystavené věci, které vám již nevyhovují, pokračujte v úklidu technikou od shora dolů. Stáhněte všechny textilie, vyperte nebo vytřepejte (podle materiálu), setřete prach z veškerého nábytku. Porcelán vystavený na nábytku opatrně omyjte nebo otřete a zbavte prachu, sklo můžete dát do myčky jen v případě, že není dekorováno zlatem nebo jinak zdobené. Myjte okna, dveře, luxujte koberce nebo ošetřete podlahu, očistěte sedací soupravu. Vše bude dýchat čistotou a svěžestí.

4

Koupelna je tvrdším oříškem Omyjte obklady, které vám dají zřejmě dost práce, sahají až ke stropu a stěny jsou také vícečetné. Mytí zašlých spárů vyžaduje také dost trpělivosti a námahy. Lesk kachličkám dodá ocet, který přidáme do vody na mytí. Proberte police a skříňky, vyhoďte prázdné a prošlé šampony a krémy. Skla a zrcadla vyleštěte. Vyperte textilní předložky, případně opláchněte plastové rohože, stejnou péči věnujte kachlíkům na zemi. WC umyjte stejným způsobem, tak jak jej udržujete v čistotě systematicky.

5

Kuchyň jako poslední Až dopečete, umyjte a vyčistěte důkladně troubu, sporák, stoly, židle, sundejte všechny textilní dekorace, vyperte nebo vyměňte za jiné. Zredukujte vystavěné dekorace, udělejte malou změnu, ostatní očistěte od prachu, vytřete poličky a skřínky, vše, kde se zachycuje prach omyjte.

6

A na závěr několik praktických rad: Jak vyleštit zrcadlo? Namočte hadr do silného černého čaje (neslazeného), vyždímejte a zrcadlo přeleštěte. Nejenže zmizí všechny nečistoty, ale zrcadlo se bude blýskat jako křišťál. Chrom vyčistí alobal! Chromové části nábytku, koupelnové stojany, nohy židlí, stolů můžete vyčistit alobalem. Z role si vždy utrhněte kousek a otírejte chrom tou matnější stranou alobalu. Chrom se bude opět krásně blýskat. Noviny do dřezu? Zašlé nerezové dřezy spolehlivě vyčistíte i bez chemických přípravků. Když je dřez ještě vlhký vydrhnete ho zmuchlaným novinovým papírem. Nezůstane na něm ani skvrnka. Vrzají vám panty u dveří? Je to tak, že čas od času se musejí panty dveří nebo skříní promazávat. Došlo vám mazivo, nemáte ho právě po ruce? Poslouží vám obyčejný lak na vlasy. Panty lehce nastříkejte, a je po problému!

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak v domácnosti využít ocet
Jak v domácnosti využít ocet
Jak v domácnosti využít ocet | rady a tipy. Ocet nám sice kvůli zápachu nejde moc pod nos, ale na druhou stranu je to vynikající a cenově dostupný dom…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.