Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na zahradě vysadit cibuloviny

30. Červen 2019
Jak na zahradě vysadit cibuloviny

Cibuloviny jsou rostliny jako například šafrány, bramboříky, narcisy, hyacinty, tulipány a sněženky. I když kvetou pouze v určitou část roku, jsou často součástí každé zahrádky, protože jsou velmi krásné. Z hlediska péče o ně patří k těm nejjednodušším rostlinám. Nejlépe vypadají ve skupinkách stejného druhu nebo jako záplava jedné barvy na pravidelném záhonu. Jak takové pěkné květiny vysadit?

1

nákup cibulek

Cibulky, které hodláte zasadit, kupte co nejkratší dobu před jejich výsadbou. Při samotném nákupu je dobře zkontrolujte. Důležité je zejména, aby neměly žádná měkká místa, nebo že nejsou napadeny hmyzem nebo škůdci.

2

vliv typu půdy

Je nutné se informovat o tom, jakou půdu vyžaduje rostlina, kterou jste se rozhodli koupit. Informujte se dříve, než ji půjdete koupit, protože možná zjistíte, že se na vaší zahradě tato rostlina vůbec pěstovat nedá. Některé cibuloviny vyžadují půdu prosluněnou a prohřátou, která není až tak propustná, zatímco jiné vyžadují lehkou písčitou půdu, která je snadno propustná, ale je např. zase chudší na živiny.

3

výběr místa

Některé z cibulovin pochází z oblastí se středozemním klimatem, a proto vyžadují spíše slunné plochy a suchá léta. Jiné rostou v lese a svědčí jim vlhký stín. Je nutné se informovat u zkušeného pěstitele nebo v knize o zahrádkaření.

4

načasování výsadby

Nejvhodnější je vysadit cibulky hned po nákupu, dokud jsou čerstvé. Cibuloviny, které chcete umístit do květináče, můžete vysazovat během celého roku. V létě kvetoucí cibuloviny a cibuloviny s listy sázejte během jara.

5

samotná výsadba

Vhodnější je vysadit několik cibulek najednou. Do připravené vypleleté půdy vykopejte jamku asi 10 cm hlubokou, do které naklaďte vedle sebe cibulky. Od sebe by měly být cibulky vzdálené asi 10 – 15 cm. Posaďte je do půdy růstovým vrcholem nahoru. Jakmile máte cibulky rozmístěné, můžete je začít přikrývat půdou, kterou jste předtím vykopali. Po přikrytí hlínou udusejte povrch zadní stranou hrábí, na hlínu nešlapejte, protože byste mohli poškodit cibulky. Cibulky můžete ale vysazovat i jednotlivě. V tom případě dbejte na to, aby byla v hloubce dvakrát až třikrát větší, než je její samotná výška. Každá cibulka je jinak velká, a proto je přesnější tenhle příměr.

6

výsadba s listy

Některé cibuloviny se vysazují s listy. Důvodem může být, že jste se rozhodli je přenést z jiné zahrady nebo z jiného místa. Takové cibulky vysazujte jednotlivě. Udělejte lopatkou jamku tak, aby se do ní vešly i kořeny, a přihrňte hlínu.

7

závlaha

Po vysazení je samozřejmě vždy nutné cibuloviny zálít.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vysazovat narcisy a tulipány
Jak vysazovat narcisy a tulipány
Koncem srpna až do října se vysazují cibulky narcisů a tulipánů k jarnímu kvetení. Nejvhodnější doba je právě teď, v září. Čím dříve budou cibulky v z…
Jak pěstovat tulipány
Jak pěstovat tulipány
Postup pěstování tulipánů znali v Turecku a Persii už od poloviny 15. století, původně se však tulipány vyskytovaly zřejmě už v Číně na jižních svazíc…
Jak pěstovat bledule | rady
Jak pěstovat bledule | rady
Jak pěstovat bledule | rady. Bledule jarní nebo bledule letní – to jsou dva druhy bledulí, které se vyskytují v ČR. Celkem je známo v Evropě, jihozápa…
Jak vybírat a pěstovat cibuloviny | rady
Jak vybírat a pěstovat cibuloviny | rady
Jak vybírat a pěstovat cibuloviny | rady. Nejzákladnějším kritériem pro rozdělování cibulovin je jejich termín kvetení. Rozdělujeme je na kvetoucí na…
Jak pěstovat řebčíky | rady
Jak pěstovat řebčíky | rady
Jak pěstovat řebčíky | rady. V dubnu a květnu nás zaujmou v zahradách krásné až metr vysoké řebčíky. Jedná se o cibulovinu, která má ráda světlé nebo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.