1

nákup cibulek
Cibulky, které hodláte zasadit, kupte co nejkratší dobu před jejich výsadbou. Při samotném nákupu je dobře zkontrolujte. Důležité je zejména, aby neměly žádná měkká místa, nebo že nejsou napadeny hmyzem nebo škůdci.

2

vliv typu půdy
Je nutné se informovat o tom, jakou půdu vyžaduje rostlina, kterou jste se rozhodli koupit. Informujte se dříve, než ji půjdete koupit, protože možná zjistíte, že se na vaší zahradě tato rostlina vůbec pěstovat nedá. Některé cibuloviny vyžadují půdu prosluněnou a prohřátou, která není až tak propustná, zatímco jiné vyžadují lehkou písčitou půdu, která je snadno propustná, ale je např. zase chudší na živiny.

3
Obrázek není k dispozici

výběr místa
Některé z cibulovin pochází z oblastí se středozemním klimatem, a proto vyžadují spíše slunné plochy a suchá léta. Jiné rostou v lese a svědčí jim vlhký stín. Je nutné se informovat u zkušeného pěstitele nebo v knize o zahrádkaření.

4

načasování výsadby
Nejvhodnější je vysadit cibulky hned po nákupu, dokud jsou čerstvé. Cibuloviny, které chcete umístit do květináče, můžete vysazovat během celého roku. V létě kvetoucí cibuloviny a cibuloviny s listy sázejte během jara.

5

samotná výsadba
Vhodnější je vysadit několik cibulek najednou. Do připravené vypleleté půdy vykopejte jamku asi 10 cm hlubokou, do které naklaďte vedle sebe cibulky. Od sebe by měly být cibulky vzdálené asi 10 – 15 cm. Posaďte je do půdy růstovým vrcholem nahoru. Jakmile máte cibulky rozmístěné, můžete je začít přikrývat půdou, kterou jste předtím vykopali. Po přikrytí hlínou udusejte povrch zadní stranou hrábí, na hlínu nešlapejte, protože byste mohli poškodit cibulky.
Cibulky můžete ale vysazovat i jednotlivě. V tom případě dbejte na to, aby byla v hloubce dvakrát až třikrát větší, než je její samotná výška. Každá cibulka je jinak velká, a proto je přesnější tenhle příměr.

6
Obrázek není k dispozici

výsadba s listy
Některé cibuloviny se vysazují s listy. Důvodem může být, že jste se rozhodli je přenést z jiné zahrady nebo z jiného místa. Takové cibulky vysazujte jednotlivě. Vyhlouběte lopatkou jamku tak, aby se do ní vešly i kořeny, a přihrňte hlínu.

7

závlaha
Po vysazení je samozřejmě vždy nutné cibuloviny zálít.

Klíčová slova

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
5
Average: 5 (1 vote)