Přejít k hlavnímu obsahu

Jak najít systém pro udržování pořádku v bytě | rady

Jak najít systém pro udržování pořádku v bytě | rady

Jak najít systém pro udržování pořádku v bytě | rady. Úklid domácnosti patří ke každodennímu rituálu, kterému se nevyhneme, ale zhostíme se jej každý po svém. Někdo to zvládne relativně rychle, jiní mohou uklízet několik hodin a stále budou mít pocit, že není hotovo. Důležité je najít si systém, který vám bude vyhovovat, s cílem zdolat úklid rychle a efektivně. Je zřejmé, že představy o pořádku a úklidu jsou subjektivní a zcela odlišné. Každý z nás má jiné představy a nároky na úklid. Inspirujte se naším následným návodem.

1

Hygiena našeho domova

Většinou ráno odchází celá rodina za povinnostmi, dospělí do zaměstnání a děti do školy, takže uklízíme až odpoledne, když se vrátíme domů. Někdy je to tak trochu chaos. Hrnečky a nádobí od snídaně zůstaly neuklizeny na stole, v ložnici je neustláno, všude poházené oblečení a věci, které jsme nestačili uklidit. Ráno prostě nestíháme, všichni máme naspěch. Po návratu domů nejprve v bytě vyvětráme, podle ročního období a dle aktuálního počasí buď naráz ve všech místnostech nebo postupně.

2

Neumyté nádobí vadí

A protože každá místnost v bytě vyžaduje jinou péči a náročnost na úklid, možná pocitově upřednostníme kuchyni. Začneme s tím, které věci trčí jako nepořádek. Určitě je to špinavé nádobí, kterého se hned zbavíme. Nejlépe bude, když zmizí v útrobách myčky. Pokud nemáme myčku, nádobí opláchneme a uklidíme ze stolu. Pak postačí dát ostatní neurovnané a pohozené věci na své místo, utřít prach a kuchyň bude vypadat uklizená. Otázku kvalitního a důkladnějšího úklidu můžeme řešit během několika dní nebo pravidelně jednou za týden, kdy se zaměříme na detaily. Takhle můžeme postupovat i v ostatních místnostech. Pořádek se dá docílit rychle, ale jen povrchně. Je zřejmé, že nemůžeme každý den celé odpoledne jen uklízet a zase uklízet. Pokud se však zaměříme na důkladný úklid v určitém časovém harmonogramu, můžeme mít dobrý pocit zadostiučinění, a být tak spokojeni.

3

Když se věci nahromadí

Známe to všichni. Během roku se věci, oblečení nebo dekorativní předměty nahromadí a zjistíme, že neplní žádný účel a v podstatě překážejí. Nezbývá tedy, než je roztřídit, případně uložit na jiná místa, kde vadit nebudou, anebo uděláme ještě radikálnější řešení a věci vyhodíme. Můžeme zvážit i to, že je dáme do sběrných kontejnerů, kdy mohou být ještě někomu k užitku.

4

Jak uklízet koupelnu?

Koupelnu v úklidu neošidíme, i kdybychom někdy sebevíc chtěli. Každodenní mytí koupelny je sice mnohdy nezáživná záležitost, ale pruh na vaně na nás prozradí, s jakou péčí jsme k úklidu právě dnes přistupovali. Vezměte si na pomoc mikroténový hadřík, namočený v nějakém saponátu, po umytí spláchněte sprchou a vana se bude hned lesknout. Jak často umyjete kachličky a vyčistíte spáry mezi kachličkami, je individuální záležitostí. Je osvědčené si interval úklidu určit, pak si této povinnosti vědomě všímáme. Pokud umytí nebo neumytí kachliček není až tak vidět, máme tendenci to odkládat.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak odstranit vodní kámen | tipy
Jak odstranit vodní kámen | tipy
Jak odstranit vodní kámen | tipy. Vodní kámen se usazuje na stěnách nádob, kde zůstává voda, která je různě zahřívána anebo také i ochlazována. Vzniká…
Jak na čištění sporáku | rady
Jak na čištění sporáku | rady
Jak na čištění sporáku | rady. Připečená mastnota od jídla na sporáku je nevzhledná, tmavá, rezavá a odpuzující. I když kamna po každém vaření omyjeme…
Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak vyčistit porcelán (keramiku) | rady
Jak vyčistit porcelán (keramiku) | rady
Jak vyčistit porcelán (keramiku) | rady. Dnes mít porcelánové nádobí či jako nápojovou soupravu není nic neobvyklého, ale v minulosti to bylo nejpřepy…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.