Přejít k hlavnímu obsahu

Jak natočit amatérský film | rady

Jak natočit amatérský film | rady. V dnešní době nemusí být člověk žádný profesionál a mít kolem celý tým lidí, aby mohl natočit kvalitní film. Honí-li se Vám v hlavě myšlenka vlastního filmu, neváhejte a pusťte se do toho. Návod, jak natočit amatérský film, Vám v tom pomůže.

Co je potřeba

digitální videokameru
počítač
kostýmy, kulisy, prostory …

1

Sežeňte lidi

Pokud nemáte v úmyslu natočit film o přírodě či o věcech, kde není potřeba dalších lidí, budete muset „naverbovat“ pro Váš film nadšené lidi. Hledejte mezi Vašimi přáteli. Možností je hledat také na internetových fórech, tamější herci ale budou asi požadovat přiměřený honorář. Je to všechno o dohodě. Pokud máte tolik uchazečů, že máte možnost výběru, vybírejte především ty, kteří mají skutečně zájem. Nemůže být nic horšího, než když vám herec nebo herečka odmítne pokračovat v roli po natočení půlky filmu.

2

Téma, prostředí & dialogy

Tato práce záleží z velké části na Vás, jakožto na autorovi filmu. Je dobré mít na úplném začátku alespoň vizi, jak by celý film měl vypadat. Počítejte však s tím, že ne vždy bude Váš nápad dobrý a někteří lidé to budou vidět jinak než Vy. A jestli nejsou placeni, aby svou roli vykonávali, netrvejte si na svém a přistupte raději na kompromis.

3

Než začnete točit

Zkontrolujte si, že ve finále budete schopni přenést film z videokamery do počítače. Natočte krátký snímek (čehokoliv) a podívejte se na něm na počítači. Je důležité mít představu, jak bude film bude kvalitní z hlediska textů, efektů atd. Kamerou a její kvalitou si musíte být jistí, jedná se o základ natáčení.

4

Točíme

Nebuďte nervózní, když budete nějakou scénu přetáčet, případně postupně upravovat. Jedná se o běžný postup, neboť na papíře vše vypadá jinak. Dávejte pozor na ozvučení. Je nutné, aby herci nebyli příliš daleko od kamery, čímž by nebyli slyšet. S možností, že by se zvuk dotočil studiově (tedy že by se z videa odstranil zvuk a dodatečně k tomu byly dodány hlasy), si příliš nepohrávejte, neboť se jedná jednak o technicky náročnější úkon a jednak je nutná jistá zkušenost herců-dabérů, aby výsledek vypadal obstojně.

5

Udělejte film jako takový

Po náročném natáčení je čas udělat z pořízeného záznamu film. Nezapomeňte na přiměřený titulkový úvod (název filmu atd.) a konec (kde se ujistěte, že jste vážně na nikoho nezapomněli). S hudebním podkresem nakládejte opatrně a s citem, aby ve výsledku např. nepřehlušoval dialogy herců. Než vytvoříte videosoubor s filmem, prodiskutujte střih a všechno kolem filmu s herci, popřípadě s lidmi, o kterých si myslíte, že jsou kreativní. Zvlášť v této chvíli lze uplatnit známé „víc hlav víc ví“ a letmými úpravami sem a tam lze posunout film i o celou úroveň výš.

Autor: jarospoks
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.