Přejít k hlavnímu obsahu

Jak navštívit Citadelu | tipy

Jak navštívit Citadelu | tipy

Jak navštívit Citadelu | tipy. Citadela je jednou z nejznámějších islámských památek Káhiry. Ačkoliv se nachází v centru Káhiry, při jednodenním výletu, který z turistických letovisek na pobřeží Rudého moře (Hurghada, Sharm el Sheikh) pořádají české i egyptské cestovní kanceláře, tuto památku nebudete mít možnost navštívit, a to z omezených časových důvodů.

1

Pokud budete chtít Citadelu navštívit, máte několik možností. Zeptejte se delegáta Vaší cestovní kanceláře či prodejců v místních cestovních kancelářích, zda nabízí také výlet na tzv. Dvoudenní Káhiru, který ve většině případů zahrnuje také návštěvu této památky. Cena tohoto dvoudenního výletu se pohybuje mezi 120 a 160 USD. Budete-li chtít ušetřit, jeďte do Káhiry na vlastní pěst. Jak z Hurghady, tak i ze Sharm El Sheikhu, odjíždí do Káhiry několikrát denně dálkové autobusy. Jedná se o dopravní společnosti El Gouna Transport (z Hurghady) a SuperJet (z Hurghady i ze Sharmu). Existují i další společnosti, které však neposkytují obvyklý evropský standard cestování, jako je tomu u těchto dvou dopravců. Obě společnosti zastavují v Káhiře na velkém autobusovém nádraží u Midan Tahrir, který je nedaleko Egyptského muzea. Odtud můžete jet místním autobusem či taxíkem až k Citadele.

2

Citadela, která leží na vrcholku hory Mokattam, ze kterého je pěkný pohled na celou Káhiru, byla založena již ve 12. století Saladinem, který podle pověsti nechal kolem celého území Káhiry napnout lano, na které připevnil plátky čerstvého masa. Na všech místech se maso zkazilo, pouze na Makattamu zůstalo čerstvé po několik dní. Ať už byla skutečnost jakákoliv, stala se Citadela hlavním obranným bodem středověké Káhiry a později také královským sídlem. Její věhlas dotvořil v 19. století Mohamed Ali, který zde nechal vybudovat známou Alabastrovou mešitu.

3

Citadela je otevřena od 9 do 17. Určitá omezení platí v pátek, kdy jsou některé mešity uzavřeny kvůli modlitbám a také v době postního měsíce ramadánu, kdy se areál uzavírá již před 16.hodinou. Alabastrová mešita v Citadele je jedinou mešitou v Káhiře, do které je umožněn přístup lidem jiného náboženského vyznání. To samozřejmě za dodržení pravidel v oblékání: dámy i pánové musí mít zakrytá ramena a kolena (vyžadovány jsou dlouhé kalhoty či sukně a volnější trika neodhalující dekolt). V případě, že toto nesplňujete zapůjčí Vám na místě vhodnější oděv. Před vstupem do mešity je také nutno zout si obuv.

4

Budete-li mít dostatek času, prohlédněte si i další památky Citadely, jako jsou např. Vojenské a zahradní muzeum či Muzeum kočárů. V žádném případě si nezapomeňte pořídit pěkné fotografie islámské Káhiry.

Autor: Silvie
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak objevit krásy Egypta | rady
Jak objevit krásy Egypta | rady
Jak objevit krásy Egypta | rady. Egypt je pozoruhodnou severoafrickou zemí přitahující turisty hlavně díky nádhernému Rudému moři, které je vyhlášenou…
Jak si užít dovolenou v Hurghadě?
Jak si užít dovolenou v Hurghadě | tipy
Jak si užít dovolenou v Hurghadě | tipy. Letovisko Hurghada ležící na pobřeží Rudého moře je v posledních letech nejoblíbenějším a nejčastěji navštěvo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.