Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvolit vhodnou dobu pro návštěvu Egypta? | rady

Jak zvolit vhodnou dobu pro návštěvu Egypta? | rady

Jak zvolit vhodnou dobu pro návštěvu Egypta? | rady. Turistická sezóna v Egyptě je celoroční. I v zimě se rtuť teploměru během odpoledne vyšplhá na příjemných 20 °C. Naopak v letních měsících může překročit 40 °C. Zimní období je proto vhodné pro návštěvu památek, naopak v červenci či srpnu je lepší se poznávání raději vyhnout a odpočívat na břehu Rudého moře. Jaké počasí je v Egyptě během roku, co je dobré přibalit si v danou dobu do kufru, to jsou otázky, na které najdete odpověď na následujících řádcích.

1

Jak již bylo napsáno, zimní období je vhodné pro návštěvu pamětihodností Egypta. V této době převážná část turistů vyráží za poznáním do hlavního města Káhiry či na poznávací zájezdy po Nilu. Noční teploty mohou klesnout pod 10 °C, proto je třeba si do kufru přibalit teplejší oblečení, zejména pokud pojedete na sever země, nebo poplujete lodí po Nilu, kdy je na palubě lodi řádně chladno. V severních částech se určitě bude hodit také deštník nebo pláštěnka, protože srážky v tomto období nejsou ničím výjimečným a mnohdy přichází náhle a jsou intenzivní. Pokud se rozhodnete strávit svou dovolenou na pobřeží v hotelu, je dobré si vybrat hotel s vyhřívaným bazénem. Zatímco teplota moře bývá od konce prosince do začátku března pod 20 °C, bazény jsou vyhřívány na příjemných 26 °C až 28 °C. Také na pobřeží se budou hodit na večer větrovky a teplejší svetry či mikiny. Během dne bývá okolo 20 °C.

2

S příchodem jara, tj. přibližně v polovině března přichází také vyšší teploty a vyšší počet slunečních hodin. Ze Sahary začíná foukat silný vítr, který s sebou přináší písečné bouře. I tato doba je vhodná pro poznávání této překrásné země. Odpolední teploty se pomalu přibližují 25 °C, teplota vody v moři však není stále příliš vysoká. Večer se Vám určitě bude hodit nějaký lehčí svetřík či košile a dlouhé kalhoty. Pokud se vydáte do pouště, vezměte si s sebou teplé oblečení. Jakmile se totiž v poušti setmí, ochladí se o několik stupňů.

3

Vítr, který stále fouká po převážnou část měsíce května, se na počátku června utiší a fouká již jen vítr od moře, který poskytuje v letních měsících příjemné ochlazení při pobytu na slunci. Již v květnu jsou teploty moře příznivé pro koupání. Svetříky již pravděpodobně nebudete potřebovat, naopak je vhodné si do kufru přibalit lehké bavlněné oblečení. Umělé materiály jsou téměř nesnesitelné na konci července a v srpnu, kdy teploty dosahují ke 40 °C ve stínu. Vlivem vlhkosti vzduchu, která se během dne pohybuje okolo 50 % a je doprovázena osvěžujícím větříkem ze severovýchodního směru, jsou vysoké teploty na pobřeží Egypta dobře snesitelné. Pokud můžete, vyhněte se v tomto období návštěvě vnitrozemí, zejména pouštních oblastí či oblastí na jihu Egypta. Není vhodné podnikat plavby po Nilu, protože v Asuánu dosahují teploty 50 °C. Nepodceňujte během června až září dostatečný přísun tekutin a používejte kvalitní krémy s vysokým ochranným faktorem.

4

Koncem září, začátkem října se teploty opět sníží, voda již bude dostatečně prohřátá (v létě se pohybují teploty vody v moři mezi 27 °C a 29 °C) a umožní příjemné koupání až do konce listopadu. Září a říjen (podobně jako květen a polovinu června) můžeme přirovnat k našemu létu. Od konce září je opět vhodná doba pro návštěvu památek a poznávací zájezdy. V říjnu možná ve večerních hodinách využijete lehčí svetřík, při návštěvě pouště větrovku a dlouhé kalhoty.

5

Listopad a prosinec jsou příjemnými měsíci, kdy ještě mohou teploty dosahovat k 25 °C. Do kufru si opět přibalte svetříky, dlouhé kalhoty a nějakou tu mikinu. Vánoce a Silvestr strávený v Egyptě je příjemným zážitkem, ale zřejmě si, pokud nejste otužilí, v moři nezaplavete. Vybírejte proto hotely s vyhřívanými bazény.

Tipy

Pokud můžete na dovolenou pouze v prázdninových měsících a bojíte se letět do Egypta kvůli vysokým teplotám, věřte, že nemusíte mít obavy. Vysoké teploty na pobřeží jsou díky severovýchodnímu větru od moře a vhodné vlhkosti ovzduší lépe snesitelné než pobyt v Řecku, Španělsku či v jiných letoviscích na jihu Evropy.

Varování

V některých cestovních kancelářích či agenturách Vám budou tvrdit, že v dubnu či začátkem prosince bude počasí vhodné ke koupání v moři. Nevěřte, jejich snahou je samozřejmě co největší prodej. Pokud máte skutečně rádi teplo, leťte do Egypta v období květen až konec září.

Autor: Silvie
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak objevit krásy Egypta | rady
Jak objevit krásy Egypta | rady
Jak objevit krásy Egypta | rady. Egypt je pozoruhodnou severoafrickou zemí přitahující turisty hlavně díky nádhernému Rudému moři, které je vyhlášenou…
Jak si užít dovolenou v Hurghadě?
Jak si užít dovolenou v Hurghadě | tipy
Jak si užít dovolenou v Hurghadě | tipy. Letovisko Hurghada ležící na pobřeží Rudého moře je v posledních letech nejoblíbenějším a nejčastěji navštěvo…
Jak navštívit Citadelu | tipy
Jak navštívit Citadelu | tipy
Jak navštívit Citadelu | tipy. Citadela je jednou z nejznámějších islámských památek Káhiry. Ačkoliv se nachází v centru Káhiry, při jednodenním výlet…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.