Přejít k hlavnímu obsahu

Jak nejlépe umístit obrazy v bytě | rady

Jak nejlépe umístit obrazy v bytě | rady. Obrazy různých tvarů a velikostí zútulňují náš byt a dodávají místu neopakovatelnou atmosféru. Ne vždy je ale jednoduché obrazy po bytě rozmístit a to především tehdy, vytváříme-li z více obrazů aranžmá. Při dodržení několika základních tipů to ale půjde snadno.

Co je potřeba

obrazy

1

Všeobecně platí, že jeden velký obraz se na stěnu umísťuje jednodušeji, než několik menších. Stačí ho umístit doprostřed dominantní zdi nebo nad výrazněji ohraničenou část místnosti (kuchyňský stůl, sedačka v obývacím pokoji) a je vyhráno. Při použití dvou a více obrazů už ale situace nebývá tak jednoduchá.

2

Při věšení obrazů na stěnu by vždy mělo platit jednoduché pravidlo: alespoň jedna třetina obrazu by se měla nacházet nad průměrnou výškou očí. Ty, ke kterým se musíme ohýbat nebo naopak zaklánět hlavu působí spíše rušivě.

3

Při aranžování více obrazů stejného tvaru a velikosti je nejlepší použít uspořádání do nějakého geometrického tvaru – obvykle čtverce nebo obdélníku. Větší skupiny různě velkých obrazů pak můžeme vyrovnat i do tvaru oválu či do pomyslného kříže. Zaujme také uspořádání podle pomyslné čáry vedoucí středem či po horní nebo dolní hraně vybraných obrazů. Ty největší obrazy by měly být uprostřed nebo nahoře, nikdy ne v nejspodnějších pozicích.

4

Než začnete připevňovat obrazy na zeď, rozložte si je nejdříve v připraveném tvaru na zem a podívejte se na ně z co největší dálky. Tak ihned poznáte, jestli je vybrané uspořádání vhodné a vyhnete se zbytečným a nevzhledným zásahům do zdi.

5

V moderních bytech mohou háčky na obrazy působit rušivě, využijte proto kvalitní oboustranné lepící pásky nebo hliníkové lišty.

6

Atmosféře vašeho domova může také prospět, pokud ty nejvýraznější obrazy tlumeně osvítíte. V obchodech jsou k dostání speciální lampičky, které umístíte nad nebo pod obraz a proud světla vhodně nasměrujete. Účinek je zaručen. Při použití led žárovek se navíc nemusíte bát vysokého účtu za elektřinu.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit dřevěné kytičky k dekoraci
Dřevěné kytičky | DIY. Výroba dřevěných kytiček z větví různých stromů je zábava, která je vhodná i pro děti. Nepotřebujete žádné speciální vybavení,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.