Přejít k hlavnímu obsahu

Jak neutonout v bahně nebo tekutém písku

06. Květen 2019

Pokud uvíznete v tekutém písku, nebo v bažině či močálu, může vás to snadno stát život. Chcete-li přežít, neztrácejte hlavu a dodržujte následující pravidla.

1

V okamžiku, kdy si uvědomíte, že není cesty zpátky, opatrně si lehněte zády k písku nebo bahnu. Vleže roztáhněte co nejvíce paže, abyste rovnoměrně rozložili váhu svého těla. V této poloze zůstanete na hladině. Jestliže máte na sobě pláštěnku nebo si nesete chlebník, nesundávejte je – pomohou vás nadnášet. Pokud máte vycházkovou hůl, vsuňte ji pod sebe.

2

Jestliže nejste sami, ležte klidně a čekejte, až vám váš společník hodí lano nebo podá větev. Zachyťte se hole, lana, větve a vytahujte se pomalu ven, kousek po kousku, dlouhými, pevnými, klidnými a promyšlenými pohyby.

3

Pokud jste sami, zůstaňte ležet na zádech a cílevědomě, ale velmi pomalu zkuste vytáhnout nohy z močálu. Prudké trhavé pohyby by pod povrchem vytvořily vzduchoprázdné kapsy a vakuum by vás vtahovalo hlouběji do bažiny.

4

Až se vám podaří uvolnit si nohy, použijte paží a nohou jako pádel a posunujte se – klidně a velmi pomalu – směrem k pevné zemi. Využívejte případných kořenů a ostrůvků trávy jako opor, pomohou vám přitáhnout se a snadněji postupovat dál. Nespěchejte, odpočívejte. Nevadí, když za hodinu urazíte třeba jen jeden metr.

Nebezpečná místa – často je těžké zjistit, že je před vámi močál nebo nebezpečný pohyblivý písek. Dávejte si pozor na černé pruhy země bez vegetace a volné prostory zarostlé jasně zeleným mechem. Jestliže musíte přejít bažinaté místo, snažte se držet na nejvyšších místech – tam kde roste křoví a stromy. Kdykoliv je to možné, stoupejte na ostrůvky trávy nebo vřesu, protože tyto rostliny obvykle rostou na pevnější půdě. Když se vydáte na průzkum pláží, podmáčených oblastí nebo slatin, vždy si sebou vezměte hůl nebo pevný klacek, který vám pomůže ověřit pevnost půdy před vámi nebo hloubku močálu pod povrchem.

Klíčová slova: písek bažina močál únik pomoc
Autor: Martin007
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybírat léčivé byliny v létě
V červenci a srpnu je možno sbírat mnoho léčivých bylin, jejichž blahodárné účinky nám napomáhají při mnoha zdravotních nepříjemnostech. Bylinky nám m…