Přejít k hlavnímu obsahu

Jak obchodovat s akciemi online | rady

Jak obchodovat s akciemi online | rady. Obchodování s akciemi, dluhopisy a jinými cennými papíry je svým způsobem podnikání. Musíte mít vstupní kapitál, musíte být pracovití a ochotní věnovat této činnosti svůj volný čas. Potřebujete informace, přehled a rozhodnost. Pokud budete pečliví a uvážliví, můžete být velmi úspěšní a vaše obchodování vám může přinášet zajímavé výdělky. Jedním z nejjednodušších způsobů jak nakupovat a prodávat akcie, případně jiné cenné papíry, komodity či měnové kurzy, je online obchodování.

Co je potřeba

chuť
zájem
volné finanční prostředky

1

Akcie

Akcie je cenný papír, který vydávají akciové společnosti. Nákupem akcií získáte rozhodovací právo, jehož „síla“ se odvíjí od poměru vlastněných akcií k celkovému počtu vydaných akcií danou společností. Vlastník těchto cenných papírů se může účastnit valné hromady, kde může rozhodovací nárok uplatňovat. Nákupem akcií získá investor také právo podílet se na zisku, které je plněno formou dividendy. Výše dividendy se odvíjí od hospodaření dané firmy a úspěchu její obchodní strategie. Dividenda je vyplácena v rozhodný den pro výplatu dividendy. Pro získání dividendy je tedy nutné být oficiálním držitelem akcií v tento rozhodný den. Vedle dividendy mohou akcie investorovi přinášet i jiné výnosy. Jedná se především o kapitálový zisk, který plyne z rozdílu ceny nakoupených akcií a jejich ceny v okamžiku prodeje. Majitelé akcií mají také právo podílet se na likvidačním řízení v případě úpadku společnosti.

2

Online investoři

Podstatou online obchodování s akciemi je nakupování a prodávání aktiv (akcií ale i jiných cenných papírů) na velkých světových burzách. Nákup a prodej je uskutečňován prostřednictvím online internetových platforem, jako jsou např. akcie.cz, atlantik.cz, patria.cz nebo asi nejznámější RM systém. Cílem online investora je nakoupit cenné papíry co nejlevněji a ve vhodnou dobu je prodat za co nejvyšší částku. Tak investoři získají tzv. kapitálový zisk. Vše se děje virtuálně, online.

3

Rizika

Pokud se chcete pustit do obchodování s akciemi a nejste zkušenými ekonomy, respektive obchodníky, buďte opatrní. Nejprve si prostudujte princip obchodování, získejte znalosti a informujte se o současné situaci i budoucím vývoji. Pro prvotní investice využijte peněz, jejichž ztráta vás zásadně neovlivní (např. úspory nebo peníze navíc). Na investiční záměry nepoužívejte peníze získané z úvěrů či jiných půjček. Tyto drahé peníze musíte splatit a jako začátečníci nemáte jistotu, v jaké výši se vám investované peníze vrátí a zda vůbec. Je velmi podstatné vzít v úvahu možná rizika. Neuvážené jednání, které není založeno na racionalitě a znalostech vývoje trhu, ekonomiky a burzy, může být velmi ztrátové. Nikdy nevstupujte do nejistých, rizikových obchodů.

4

Diverzifikace portfolia

Věnujte pozornost tzv. diverzifikaci portfolia (rozložení rizika). Jde o to, aby investoři nevložili veškeré své volné prostředky do akcií jedné společnosti, protože při jejích případných ekonomických potížích by tak přišli o veškeré své investované peníze. V praxi to tedy vypadá tak, že zkušený investor nakupuje akcie různých společností podle toho, jak mu přijdou zrovna výhodné. Tím si rozloží riziko a v případě hospodářských neúspěchů jedné společnosti nepřijde o všechny své investice.

5

Kolik investovat

Není třeba hned ze startu investovat velké finanční obnosy. Burzovní svět nejprve raději prozkoumejte s nižšími částkami. Případné začátečnické neúspěchy tak budou méně bolestivé. Člověk se přeci z chyb učí a je lepší přijít o pár stovek než o pár tisíc. Akcie některých firem se obchodují už od několika korun. Je však třeba obvykle počítat s poplatky za zprostředkování transakce (např. 20 Kč), pouhá 14-ti korunová investice by se v tomto případě příliš nevyplatila. Proto se na burzách běžně obchoduje minimálně s objemy kolem 3 000 – 5 000 Kč.

6

Kde obchodovat

Online obchodování probíhá přes internet. V českém prostředí existuje poměrně dost platforem, které online obchodování umožňují, těmto investičním zprostředkovatelům se říká brokeři. Je lepší vybrat si prověřeného brokera (ať už zkušenostmi známých nebo časem a tradicí). Důležitými kritérii pro výběr jsou poplatky spojené s obchodováním, spolehlivost, způsob obchodování, počet poboček aj. Brokeři si účtují poplatky za realizované obchody, ty se obvykle pohybují v desetinách procenta z objemu obchodu. Mezi nejznámější investiční platformy u nás patří Patria Direct a RM systém. Oba servery pracují na podobném principu.

7

Patria Direct

Prostřednictvím Patria Direct můžete obchodovat s akciemi českými, evropskými i světovými. Změřit se ale můžete také na nákup a prodej dluhopisů, futures či podílových listů. Pro samotné obchodování je třeba, aby vám společnost Patria Direct otevřela a zpřístupnila váš osobní účet. K tomu jsou nezbytné údaje z občanského průkazu, kontakty a další informace jako je adresa, rodné číslo, číslo bankovního účtu, atp. Poté podepíšete se společností smlouvu a ona vám zpřístupní účet, prostřednictvím kterého budete moci uskutečňovat vaše investiční aktivity. Podotýkám, že je třeba mít na účtu dostatečné množství prostředků pro nákup. Pokyn k nákupu akcií můžete provést několika způsoby, buď online pomocí aplikace, která vám bude zpřístupněna v okamžiku splnění podmínek a otevření vašeho účtu, nebo prostřednictvím felefonu či faxu. Nakupovat ale také můžete přímo na pobočkách Patria Direct nebo za asistence osobního makléře.

8

RM systém

RM systém je podobně jako Patria Direct určen drobným a středním investorům, tedy nám běžným občanům, i firmám. V rámci RM systému můžete nakupovat a prodávat akcie a certifikáty. Samotný princip nákupu a prodeje cenných papírů je zde velmi podobný obchodování prostřednictvím Patria Direct. U RM systému si založíte svůj účet (buďto online, telefonicky nebo osobně na pobočce Fio banky). Na účtu musíte mít dostatečné množství prostředků, které vám umožní nakoupit akcie. Minimální investicí je u RM systému jedna akcie a je jedno, jestli se její výše pohybuje v řádech tisíců (jako např. v případě společnosti Philip Morris) nebo v řádech deseti korun (jako třeba akcie společnosti AAA Auto). Pokud jste tedy připraveni, máte zřízený účet u RM systému a oplýváte dostatečným množstvím finančních prostředků, můžete začít dávat pokyny k prodeji či nákupu akcií. Tyto pokyny zadáváte buď online, telefonicky nebo osobně přímo na pobočkách.

Ti, kteří se stále nemohou rozhodnout, zda je obchodování s akciemi pro ně to pravé, mohou vyzkoušet obchodování nanečisto. Z webu Partia Direct jde stáhnout demo aplikace, kde tyto cenné papíry můžete fiktivně nakupovat a prodávat.

Česká burza RM systém i Patria Direct pravidelně pořádají vzdělávací kurzy o investování. Seznam a termíny kurzů najdete na webech brokerů a v obou případech je vstup na semináře zdarma.

Věnujte pozornost poplatkům, které si brokeři účtují. Obvykle se jedná o poplatky, které souvisejí s vedením účtu nebo se zadáváním pokynů k nákupu či prodeji.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak investovat do dluhopisů | rady
Jak investovat do dluhopisů | rady. Dříve než se pustíte do nákupu dluhopisů, je důležité udělat si jasno v tom, co dluhopisy jsou, jak fungují a jaké…
Jak investovat do akcií | rady
Jak investovat do akcií | rady. Akcie jsou jedním z nejrizikovějších i nejvýnosnějších nástrojů kapitálového trhu. Jako investor do akcií si volíte vl…
Jak investovat na burze | rady
Jak investovat na burze | rady. Na burze může investovat prakticky kdokoliv, jedná se o skvělý způsob, jak si vyzkoušet, zdali máme přirozený talent p…
Jak na vklad společníka | rady
Jak na vklad společníka | rady. Aby mohla obchodní společnost vzniknout, fungovat a prosperovat, musíte do ní nejdříve investovat. Může se jednat o ně…
Jak výhodně investovat | rady
Jak výhodně investovat | rady. Máte našetřeny nějaké úspory a chcete je výhodně uložit tak, aby časem (a inflací) neztrácely na své hodnotě? Následují…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.