Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstranit vrzání a drhnutí dveří | rady

Jak odstranit vrzání a drhnutí dveří | rady

Jak odstranit vrzání a drhnutí dveří | rady. Nepříjemné zvuky, které dokáží dveře vydávat, jsou mnohdy až nesnesitelné, obzvláště v případech, kdy se snažíme v noci pohybovat tiše po bytě. Velké množství uživatelů, vrzající nebo drhnoucí dveře vůbec neřeší a klidně se nechávají dlouhé roky trýznit jejich nepříjemným zvukem. Odstranění příčin, vrzání i drhnutí, je přitom velmi snadné a lze to mnohdy učinit i za několik minut. Jak odstranit vrzání a drhnutí dveří?

1

Slabé drhnutí

Pokud zaznamenáte slabé drhnutí dveří, tak je to obvykle po pořízení koberce, který se tak stal překážkou, o kterou dveře drhnou. V jiných případech se může jednat o drobné posuny země nebo dveří. Drhnutí se zbavíte snadno prostřednictvím distančních kroužků nebo podložek. Koupíte je v železářství. Dveře jednoduše vysaďte z pantů a následně kroužky, nebo podložky, nasaďte na čepy pantů. Vždy začněte po jednom kroužku, dokud vrzání nezmizí. Pokud jich dáte více najednou, tak je možné, že by pak dveře neseděly do zárubní.

2

Drhnutí při svěšení

Pokud dveře drhnou a je prostým okem viditelné, že jsou na jedné straně více svěšené, tak je zapotřebí přešroubovat panty a svěšení narovnat. Postačí vám obvykle šroubovák nebo imbus.

3

Silné drhnutí

Pokud dveře velmi silně drhnou a nepomůže ani přešroubování pantů a nasazení kroužků, tak zjistěte příčinu nerovnosti. Pokud je vada v silném nátěru nebo ve velké nerovnosti povrchu dveří, tak dveře vysaďte a následně je budete muset zbrousit nebo seříznout. Ihned po zbroušení povrch zjemněte drsným papírem a na dané místo naneste slabší nátěr.

4

Slabé vrzání

Jestliže vám dveře slabě vrzají při otevírání, tak si najděte tuhu z tužky a na styčné ploše pantu vytvořte drobnou vrstvu grafitu, která zabrání drhnutí kovových částí.

5

Silnější vrzání

Jestliže je vrzání pravidelné, tak použijte silikonový olej pro kovové části a důkladně ho aplikujte na celý čep. Aplikovat můžete rovněž i minerální olej.

6

Intenzivní vrzání

Pokud je vrzání velmi intenzivní, tak použijte vazelínu nebo speciální pastu na mazání styčných kovových ploch. Problémy by měly následně přestat.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady. Opravou okenní tabule se míní její výměna. Opravit prasklou tabuli nelze, jedině prasklinu přelepit průhlednou pásko…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak vybrat ideální vypínač
Jak vybrat ideální vypínač
Vypínač je důležitou součást domu. Nejen, že vypíná a zapíná světla, ale tvoří i zajímavý designový prvek. Jistě nám dáte za pravdu, že ošklivým plast…
Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady
Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady
Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady. Na našem trhu je pestrá nabídka madel i závěsů. Záleží především na typu dveří a obložkových zárubní a pocho…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.