Přejít k hlavnímu obsahu

Jak osedlat koně

07. Červenec 2021
Jak osedlat koně

Příprava koně na vyjížďku sestává z čištění, ustrojení a kontroly. Jak správně osedlat koně? Zde je stručný, ale výstižný návod.

Co je potřeba

sedlo

podsedlová dečka

1

Ujistěte se, že třmeny jsou vytaženy nahoru. Přistupte ke koni zleva a tahem zpředu dozadu nasaďte koni sedlo - pouštějte mírně od kohoutku níže. Pokud je podsedlová dečka od sedla oddělená, učiňte tak nejprve s ní, a poté se samotným sedlem.

2

Spusťte podbřišník protažený očkem dečky splynout podél těla a na druhé přejděte k druhému boku koně. Chyťte podbřišník a připněte přezkami. Začněte nejprve na nižších dírkách. Dotažení provedete těsně před nasednutím.

3

Zkontrolujte prsty, zda není kůže pod podbřišníkem nikde zkrabacená či skřípnutá. Nauzděte a vyveďte koně ven. Zde dotáhněte přezky, aby sedlo drželo dostatečně a neprotáčelo se. Nyní můžete nasednout. 

Tipy

Utvořte ze sedlání rituál. Před každým sedláním koně řádně vyhřebelcujte a používejte i hlasovou komunikaci. Kůň, který se těší na projížďku, bude mít rád i sedlání.

Varování

Pozor na přílišné utažení řemene. Dále také pozor na zkroucení podbřišníku či skřípnutí kůže. Vždy toto překontrolujte.

Autor: lacadalet
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak nasednout na koně
Jak nasednout na koně
Vyhoupnout se do sedla je tajným snem mnohých. Jak to udělat správně a elegantně?
Jak začít s ježděním na koni | rady
Jak začít s ježděním na koni | rady
Jak začít s ježděním na koni | rady. Říká se že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. S tímto rčením musím víc než souhlasit. Navíc pohyb…
Jak správně dýchat
Jak správně dýchat
Dýchat znamená žít. A správně dýchat znamená zdravě žít a skvěle se cítit. Dýcháme automaticky, říkáte si, tak co na tom měnit? Naopak správné plné dý…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.